lawinPo ostatnich opadach śniegu Tatrzański Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło w Tatrach trzeci, w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego.

Dziś na Kasprowym Wierchu warstwa śniegu dochodziła już do niemal metra. Miejscami, w wyższych partiach gór, szczególnie w rejonie grani, utworzyły się ponad metrowe zaspy i poduchy nawianego śniegu.
W sobotę w Słowackich Tatrach Wysokich, w Dolinie Małej Zimnej Wody, lawina, która spadła w rejonie Chaty Tery'ego, zasypała 4 turystów. Na szczęście udało im się samodzielnie wydostać spod śniegu. Nikt nie ucierpiał.
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego (w pięciostopniowej skali) oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.
Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Szlaki znajdują się pod warstwą świeżego śniegu i są nieprzetarte, co utrudnia orientację w terenie. TOPR odradza osobom niedoświadczonym i bez odpowiedniego sprzętu wychylać się poza górną granicę lasu.