lawinaTATRY. Dziś 14 osób z różnych stron Polski rozpoczęło w Tatrzańskim Parku Narodowym szkolenie lawinowe. Jest ono nagrodą za udział w konkursie „Lawinowe ABC", który TPN ogłosił w marcu ubiegłego roku.

O godz. 15 uczestnicy szkolenia spotkali się w siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rozpoczęło się ono bowiem od części teoretycznej. Zajęcia poprowadził Marcin Kacperek - międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV, autor książki „Kochaj śnieg, unikaj lawin", wspinacz i narciarz wysokogórski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich.
Uczestnicy szkolenia nocują w Hotelu Górskim na Kalatówkach. Jutro rano wyruszą razem z 3 instruktorami – międzynarodowymi przewodnikami wysokogórskimi IVBV i ratownikami TOPR Przemysławem Wójcikiem, Andrzejem Sokołowskim i Bartłomiejem Stochem Michną - na Halę Kondratową. Tu cały dzień trwać będą szkolenia w terenie, z wykorzystaniem sprzętu lawinowego – detektorów, sond i łopatek. Po powrocie na Kalatówki i kolacji w planie jest pokaz filmu o tematyce górskiej.
Przypomnijmy: konkurs odbył się za pośrednictwem profili TPN oraz Lawinowe ABC na portalu społecznościowym Facebook w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Lawinowe ABC". Zadaniem uczestników było udzielenie każdego dnia trwania konkursu (5 dni) odpowiedzi na pytania dotyczące wiedzy na temat lawin i bezpiecznych zachowań zimą w górach. Pytania ułożył Marcin Kacperek.
Spośród uczestników komisja konkursowa wyłoniła 57 zwycięzców. To osoby, które prawidłowo odpowiedziały na wszystkie pytania. Z tego grona komisja wylosowała 20 szczęśliwców, którzy wezmą udział w szkoleniu lawinowym poprowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich. Niestety kilku z nich w ostatnich chwili z powodu choroby lub przypadków losowych zrezygnowało się szkolenia. TPN prześle im nagrody pocieszenia – wydawnictwa TPN.
Tej zimy ruszyła druga edycja kampanii „Lawinowe ABC". Jej organizatorami są Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR. Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, które zorganizowało szkolenie lawinowe, jest partnerem kampanii.
W latach 1996–2010 w polskich Tatrach doszło do 41 wypadków, w których porwane przez lawiny zostały 134 osoby: 39 z nich poniosło śmierć, 27 zostało rannych, a 68, czyli połowa, nie odniosło obrażeń. Z przytoczonych danych wynika, że z chwilą zaistnienia wypadku lawinowego mamy tylko 50 proc. szans, by wyjść z niego cało. Jest to więc najpoważniejsze zagrożenie, z którym możemy się spotkać zimą w górach. - Nie chcemy zamykać gór. Stawiamy na edukację, umiejętności, świadomość i rozsądek osób, które zimą działają w górach. Nasze motto brzmi: stale ucz się gór, a jeśli zdecydujesz się na samodzielne wyjście, to na każdym kroku sprawdzaj sytuację lawinową i podejmuj właściwe decyzje. Zabierz ze sobą sprzęt, którego działanie wcześniej poznałeś i którym potrafisz się posługiwać – podkreślają organizatorzy akcji.