mszaTATRY. Już po raz szósty 12 maja o godzinie 15 rozpocznie się spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu. Zaproszeni są na nie wszyscy miłośnicy Tatr i Kasprowego. Mszę Świętą przy polowym ołtarzu odprawi ks. kardynał Kazimierz Nycz.

Zbiórka jest na szczycie o godzinie 14. Dla uczestników Spotkania Polskie Koleje Linowe zapewniły tego dnia ulgowe bilety na Kasprowy Wierch. Natomiast po Eucharystii gościom honorowym wręczone zostaną fragmenty starej liny nośnej kolei na Kasprowy Wierch – symbolu więzi łączącej przyjaciół Kasprowego Wierchu. O godz. 16.30 wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie uczestników.
Warto podkreślić, że z roku na rok msze święte na szczycie gromadzą coraz więcej osób. Szacuje się, że w tym roku wydarzenie zgromadzi ok. tysiąc uczestników. - Będą to miłośnicy Tatr i Kasprowego Wierchu, w tym narciarze, turyści, ratownicy górscy, przewodnicy tatrzańscy, pracownicy kolejki. Gośćmi honorowymi będą jak zwykle Seniorzy - Ludzie Kasprowego, którzy otrzymają upominek - film DVD pt. „Nasz Kasprowy". Dodajmy, że zakopiańska premiera filmu odbyła się w grudniu w Teatrze Witkacego, a podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego 2012 film został wyróżniony Nagrodą Publiczności – wyjaśniają organizatorzy. Tym najważniejszym z nich i duszą wydarzenia jest Rafał Sonik, przedsiębiorca, twórca projektu Nasz Kasprowy; sportowiec, czołowy zawodnik rajdu Dakar, który na Kasprowy wraca jak do domu.

Spotkania na Kasprowym Wierchu są częścią projektu Nasz Kasprowy, który zrodził się z wielkiego sentymentu do tej Niezwykłej Góry oraz ludzi związanych z kolejką i Kasprowym Wierchem.
- Nasz Kasprowy powstał z sentymentu do przyjaźni, które rodziły się w kolejce do kasy, na krzesełku, w marcowym słońcu, w porywach halnego, podczas walki w wylodzonych Kotłach, w muldach po pas, w czasach, gdy Kasprowy jeszcze nie widział ratraków...
Nasz Kasprowy to kontemplowanie przeszłości, wyraz szacunku dla twórców i pracowników kolei na Kasprowy Wierch, dla narciarzy, którzy trenując na stokach Kasprowego Wierchu tworzyli historię polskiego narciarstwa zjazdowego, dla przewodników tatrzańskich, ratowników TOPR, pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego, Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego położonego na samym szczycie góry, dla turystów; dla wszystkich kochających Tatry.
Nasz Kasprowy integruje ludzi, którzy połączeni przyjaźnią, sentymentem, wspomnieniami, spotykają się raz w roku na szczycie podczas Mszy Świętych odprawianych pod otwartym niebem, przy polowym ołtarzu, w otoczeniu natury. Tradycją są także spotkania Seniorów – Ludzi Kasprowego w gościnnym schronisku na Hali Kondratowej. Wyrazem tych uczuć i emocji są także portal internetowy Nasz Kasprowy oraz wciąż tworzone profesjonalne dokumenty – filmy, wywiady, fotografie, poprzez które archiwizujemy żywą, ale też i odchodzącą w przeszłość historię tego miejsca. Ludzie odchodzą, pozostaje pamięć o nich. Nasz Kasprowy ją utrwala, przywołuje, przypomina. Każdy z nas pozostawił na Kasprowym cząstkę siebie. Wszyscy staliśmy się Ludźmi Kasprowego – wyjaśniają organizatorzy.
Patronat honorowy nad wydarzeniem pełni: Marek Sowa – marszałek Województwa Małopolskiego oraz Janusz Majcher – burmistrz Zakopanego. Organizatorami są: Gemini Holdings, Gemini Park, naszkasprowy.pl, Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerzy: Polskie Koleje Linowe, TOPR, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Urząd Miasta Zakopane, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Teatr im. Witkacego, Muzeum Tatrzańskie.