1RABKA-ZDRÓJ. Ruszyła XI Spartakiada Integracyjna Dzieci i Młodzieży. Została ona oficjalnie otwarta na hali Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Potrwa ona aż do 23 maja.

Na początek aż 160 dzieci przedszkolnych - pacjentów Instytutu, Śląskiego Centrum Rehabilitacyjnego, Uzdrowiska Rabka S.A jak również dzieci szkolne ze Szkoły Św. Tereski w Rabce –Zdroju wzięło udział w turnieju zespołowym prowadzonym przez nauczycieli Zespołu Przedszkoli. Dzieciaki chętnie rywalizowały w wybranych konkurencjach, dostosowanych oczywiście do ich możliwości . Udział w zmaganiach sprawił im wiele radości i dał poczucie sukcesu. Na zakończenie mali sportowcy otrzymali złote medale. Wręczyli je im burmistrz Ewa Przybyło oraz radny powiatowy Marek Szarawarski.243

W inauguracji tego tak ważnego dla uzdrowiska wydarzenia udział wzięli: burmistrz Rabki –Zdroju Ewa Przybyło, radny powiatu nowotarskiego Marek Szarawarski, dyrektorka MOK Joanna Lelek, kierownik wychowania w ZSU Katarzyna Kosek i prowadząca imprezę dyrektor Zespołu Przedszkoli Specjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych Barbara Rapacz.

Po raz pierwszy Spartakiada w mieście dzieci świata została zorganizowana w 2002 roku. Było to w ramach obchodów 50-lecia nadania praw miejskich Rabce-Zdroju. Głównym jej pomysłodawcą był dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych przy ówczesnym Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci, a potem Śląskim Centrum Rehabilitacji Uzdrowiskowej - Marek Szarawarski. To na jego prośbę imprezę patronatem honorowym objął mistrz olimpijski Robert Korzeniowski, były pacjent nieistniejącego już dziś rabczańskiego sanatorium Szpitala Rodziny Kolejowej zwanego popularnie „Lotos". – Z wyrazami uznania dla moich Drogich Małych Sportowców, którzy lepiej ode mnie potrafią walczyć z własnymi słabościami – stwierdził wówczas mistrz Korzeniowski.

Teraz Spartakiada weszła już na stałe do kalendarza imprez organizowanych cyklicznie w mieście dzieci świata. Stałymi uczestnikami Spartakiady są dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych przy ŚCRU, a także Zespołu Szkół Uzdrowiskowych, uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalne dla Dzieci Niewidomych, filii Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach, dzieci z Przedszkola Specjalnego, podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z koła terenowego w Rabce-Zdroju i młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Odrowąża Podhalańskiego. W ciągu minionych lat uczestnikami Spartakiady byli także podopieczni PSOUU z koła terenowego w Nowym Targu, w Jabłonce i Szczawnicy oraz Mszanie Dolnej oraz podopieczni Domu Pomocy Społecznej sióstr Serafitek w Białce Tatrzańskiej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Rabce-Zdroju i Jordanowie, Zakładu Aktywności Zawodowej w Konarach pod Krakowem, dzieci i młodzież ze Szkoły Specjalnej w Nowym Targu i Dobrej.

Organizatorami Spartakiady są: Zespół Przedszkoli Specjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych w Rabce –Zdroju /w IGiChP, Uzdrowisku Rabka S.A., ŚCRU/, Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce /w IGiChP i Uzdrowisku Rabka S.A., Zespół Szkół Specjalnych przy ŚCRU, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi- Szkoła Św. Tereski, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym kolo t. w Rabce - Zdroju oraz Miejski Ośrodek Kultury w Rabce –Zdroju.

Zdjęcia Jan Ciepliński

GALERIA