Fot. Beata SzkaradzińskaOtyłość to choroba cywilizacyjna. Coraz więcej zapada na nią dzieci. Teraz jest ona skutecznie leczona w Uzdrowisku Rabka S.A.

Ilość dzieci otyłych wciąż wzrasta. Wpływa na to tryb życia i złe nawyki żywieniowe. Zamiast konkretnych posiłków dzieciaki jedzą mnóstwo przekąsek, żywności mocno przetworzonej. W samej tylko Polsce otyłość dotyczy ponad 20 procent dzieci. Mówimy o niej, gdy masa ciała jest o 20 procent wyższa od tej, która jest przyjęta za normę dla określonego wieku. Otyłość tymczasem nie jest obojętna dla młodego człowieka, wpływa na rozwój choroby wieńcowej, nowotworów jelita grubego.
Teraz w Uzdrowisku uczy się dzieci nowych zwyczajów żywieniowych. Prócz odpowiedniej diety maja one i ćwiczenia. – Dieta dla dzieci musi być zbilansowana i adekwatna do ich aktywności i wieku, taka jest właśnie u nas – podkreśla dr Andrzej Walawski, dyrektor ds. lecznictwa Uzdrowiska Rabka S.A. – My dajemy naszemu małemu pacjentowi dietę właściwą do wieku, zapewniamy mu ruch, nie ograniczamy jednak wcale kontaktu z Internetem, ale zachęcamy do większej aktywności, szczególnie na świeżym powietrzu.
Dzieciom jednak tłumaczy się skąd te ograniczenia i dlaczego są one tak ważne podczas pogadanek z psychologiem. Wiadomości przekazuje się też rodzicom, którzy tak naprawdę rzadko bowiem dostrzegają, że ich dziecko ma nadwagę.