DSC 0144 Kopiowanie

PODSARNIE. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów bez uszczerbku na zdrowiu, co jeść i dlaczego?

A także o tym, jak żywili się nasi przodkowie i dlaczego ruch jest wręcz niezbędny, dowiedzieli się uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej podczas Festynu Zdrowia, zorganizowanego w ramach ogólnopolskiego projektu „Czas na zdrowie". Były podczas niego wyświetlone też edukacyjne filmy, takie jak chociażby: „Zmora jojo", czy „Gorzka prawda o cukrze". Wszyscy mogli też skorzystać z fachowych porad dietetyka oraz fizjoterapeuty. Można było również zabrać ulotki z przepisami, zawierające propozycje przyrządzenia zdrowych, pełnowartościowych posiłków.

– „Szlachetne zdrowie! Nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie widzi na jawie i sam to powie, że nic nad zdrowie, ani lepszego ani droższego." Jakże wymownie i pięknie pisał o zdrowiu pięć wieków temu Jan Kochanowski, bo dziś zapracowani i zabiegani zapominamy często o zdrowiu, które przecież, jak określił poeta jest „klejnotem drogim"- tymi słowami rozpoczęła festyn Danuta Siarka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

W jakim celu w niewielkiej szkole prowadzono projekt? Jak się okazuje była nim popularyzacja zdrowego stylu życia. Tym samym chodziło o to, aby dzieci, wśród których jest także już obecny problem otyłości, dokonywały zdrowych i rozsądnych wyborów żywieniowych. Projekt miał też za cel propagowanie treści prozdrowotnych i aktywności fizycznej. Został on przygotowany we współpracy z Uzdrowiskiem Rabka S.A.DSC 0203 Kopiowanie- Zaprosiliśmy więc wszystkich do obejrzenia serii filmów edukacyjnych z cyklu „Śmietnik w mojej głowie", które pozwoliły uświadomić, że naszym organizmem, rządzą prawa natury, które musimy poznać, by móc zdrowo żyć. Film pt."Zmora jojo," poruszył problem diet stosowanych już nawet przez dzieci i młodzież, a będących często szkodliwymi dla zdrowia. Kolejny film „Gorzka prawda o cukrze", przedstawił problemy związane z niedoborem, ale i nadmiarem cukru w organizmie człowieka. Następny odcinek filmu pt. „Jestem panem swojego losu" , poruszał kwestię dokonywania właściwych wyborów żywieniowych. A o tym, jak ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu uświadomił wszystkim kolejny film pt. „ Sport na zdrowie". Ostatni film pt.„Sztuka kamuflażu" ukazał pułapki żywieniowe czyhające na konsumentów – wyjaśnia dyrektorka szkoły.
Były też wystąpienia i prelekcje fachowców. O tym, jak pozbyć się zbędnych kilogramów bez uszczerbku na zdrowiu, mówiła dr Anna Mrózek, ordynator Szpitala Uzdrowiskowego Kardiologii Dziecięcej w Rabce-Zdroju. Wójt Andrzej Dziwisz z kolei podzielił się wspomnieniami. Opowiedział o podróży do Rzymu w latach 80. Ub. wieku, którą odbył na rowerze. Babcia Teresa przypomniała natomiast dzieciom, jak to dawniej odżywiali się ich dziadkowie, a o ruchu i jego korzyści dla zdrowia mówił Grzegorz Siarka, prezes Gminnego Kolarskiego Klubu Sportowego Raba Wyżna – Podsarnie.DSC 0149 KopiowanieNie zabrakło i degustacji potraw ekologicznych i regionalnych przygotowanych przez rodziców oraz właścicieli gospodarstw ekologicznych, loterii fantowej oraz występu szkolnego chóru Iskierki prowadzonego przez Krystiana Grzybacza. Były oczywiście i zabawy sportowe, przygotowane przez nauczyciela wf Michała Rutkowskiego. Wzięli w nich udział zarówno rodzice, jak i uczniowie oraz nauczyciele.
Organizatorzy mają teraz nadzieję, że po takiej dawce informacji dzieciaki zanim sięgną po jakiś produkt spożywczy będą dokładnie czytać etykietki. Kupią więc żywność zdrową i ekologiczną z gospodarstw ekologicznych, znajdujących się też na terenie ich wsi i gminy.