111aasilowanieorawa1111

SPORTY SIŁOWE. Jabłonka przez trzy dni była gospodarzem XVIII edycji Pucharu Polski w Armwrestlignu (siłowanie się na rękę).

Tak prestiżowa impreza pierwszy raz zagościła na Orawie, choć od pięciu lat siedzibę tutaj ma najlepszy w tej dyscyplinie klub w naszym kraju, aktualny Drużynowy Mistrz Polski i Zdobywca Drużynowego Pucharu Polski – UKS Niedźwiedzie.

- Armwrestling zdobywa sobie coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Jest to typowy sport walki, niezwykle widowiskowy i dynamiczny. Wynik pojedynku zależy od umiejętności technicznych i taktycznych zawodnika oraz od szybkości reakcji. Poszczególne walki trwają od ułamków sekundy do kilku minut – podkreśla Jakub Janczy, trener i zawodnik UKS Niedźwiedzie, a także jeden z głównych organizatorów Pucharu Polski.

Zmagania toczyły się na obiektach Szkoły Podstawowej nr 1 w Jabłonce. Przystąpiło do nich ponad 200 zawodników i zawodniczek z blisko 30 klubów. Stawili się najlepsi aktualnie przedstawiciele tej dyscypliny w naszym kraju na czele m.in. z niepokonaną na krajowym podwórku od 10 lat Marleną Wawrzyniak z Grudziądza, multimedalistą prestiżowych krajowych i zagranicznych imprez Lucjanem Fudałą z Jaworzna, a także równie utytułowanymi braćmi Dawidem i Piotrem Bartosiewiczem z Gdyni.

Rywalizowano – na prawą i lewą rękę - w kilku kategoriach: juniorskich, seniorskich, kobiecych, master oraz osób niepełnosprawnych. Do tego obowiązywały limity wagowe. Łącznie rozdano ponad 200 kompletów medali i pucharów.

GALERIA Z ZAWODÓW

Wśród medalistów nie mogło rzecz jasna zabraknąć reprezentantów UKS Niedźwiedzie. Gospodarze Niedźwiedzie wywalczyły 34 medale (12 złotych, 12 srebrnych, 10 brązowych) co dało im I miejsce w klasyfikacji generalnej i juniorskiej oraz III w klasyfikacji seniorów i master

Po złote medale sięgnęli m.in. Szymon Bugajski (dwukrotnie), Patryk Kubacka (dwukrotnie), Paweł Szarlej, Jerzy Kwiatkowki, Sabina Harkabuzik. Sebastian Dudzial

Srebrne krążki zwisły na m.in. szyjach: Piotra Morzyńca, Kamili Głoski, Kamila Łaciaka, Piotra Harkabuzika, Marioli Głoski, Sary Borówka, Kamila Biszczaka (dwukrotnie).

Z kolei brąz wywalczyli m.in. Sebastian Dudziak, Jerzy Kwiatkowski, Andrzej Łojas, Aleksandra Woźniak, Maria Zborek, Angelika Bugajska, Jakub  Janczy.

Warto też zaznaczyć, że zawody w Jabłonce stanowiły też eliminację do udziału w Pucharze Świata zawodowców.