Podhale Region

Środa, 18 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Sport Sport Indywidualny III Bieg po(d) choinkę, czyli rekreacja, tradycja i dobroczynność w jednym. Rekord Jana Wydry

Reklama

Sport

III Bieg po(d) choinkę, czyli rekreacja, tradycja i dobroczynność w jednym. Rekord Jana Wydry

biegchoin17

NOWY TARG. Trzecia edycja przedświątecznego Biegu po(d) choinkę zapisała się frekwencją podobną jak w poprzednich latach. Niepowtarzalna jest jednak atmosfera sportowo-rekreacyjno-charytatywnej imprezy. Pogoda wyjątkowo sprzyjała startującym, jedyną trudnością było zalodzenie trasy, czyli pętli w Borze Kombinackim.

Najmłodszy zawodnik 5-kilometrowy dystans pokonał w niemowlęcym wózku. O możliwość startu z wózkiem pytała też jedna młoda mama. Najstarsi – ale razem z kilkulatkami – decydowali się na udział w marszu nordic-walking.

Doroczny Bieg po(d) choinkę organizują Nadleśnictwo Nowy Targ oraz Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Uczelnia zajmuje się częścią sportową, natomiast leśnicy dostarczają choinki – pachnące, prosto z lasu, zachęcając do ekologicznych zachowań i podtrzymania tradycji. Wybierając się na Bieg – czy to w charakterze uczestnika czy kibica – każdy może taką choinkę wylosować. A jeśli nie wylosuje, może ją kupić. Nadleśnictwo także – przy swojej wiacie edukacyjnej – częstuje gorącym bigosem czy gulaszem, herbatą; rozpala grilla z kiełbaskami. Najwięcej trudu w zorganizowanie imprezy włożył leśniczy Krzysztof Przybyła – niezastąpiony również przy konferansjerskim mikrofonie.

Ta rekreacja na świeżym powietrzu i zdrowa rywalizacja sportowa połączone są z ideą Podhalańskiej Akcji Charytatywnej „Serce za serce”. Każdego roku przy okazji Biegu zbierane są datki i dary na rzecz jakiejś placówki edukacyjno-opiekuńczej. Zeszłego roku przeznaczone one były dla „Chatki”, a tym razem – dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu. W Hali Handlowej przy ul. Ludźmierskiej i w supermarkecie „Steskal” przy placu Evry stali wolontariusze, zbierając artykuły spożywcze, środki czystości i materiały papiernicze. Te dary we wtorek zostaną przekazane dla wychowanków Ośrodka.

Sportowa rywalizacja tego roku natomiast zapisała się nieco inną proporcją biegaczy do maszerów. Jeśli ubiegłego roku pobiegło 75 zawodników, a uczestników marszu nordic-walking było 20, tak tym razem po rozgrzewce w rytmie zumby do biegu wystartowało 95 zawodników, a do nordicu – tylko 7 osób, wśród nich wychowankowie Specjalnego Ośrodka. Udział bardzo dobrych biegaczy – półzawodowców, świadczył, że w tej grupie grudniowa impreza też cieszy się dużą popularnością. Biegli studenci i pracownicy „Podhalanki”. Z linii startu i mety kibicowali wszystkim nadleśniczy Roman Latoń i ks. rektor Stanisław Gulak. Oni też później dekorowali zwycięzców.

Nadleśnictwo walczyło z zalodzeniem trasy, posypując ją piaskiem, jednak niebezpieczeństwo upadku na twarde podłoże zawsze istniało. Obie konkurencje jednak zakończyły się bezwypadkowo.

Mimo tych trudności, w tegorocznym biegu padł rekord trasy – pobił go Jan Wydra, dobiegając na metę bez oznak zmęczenia, z czasem 17 minut 32 sekund. Jest to świetny i doświadczony biegacz, więc jego triumf został przyjęty z uznaniem i bez zdziwienia. Jako drugi przybiegł Błażej Knutelski z czasem 18 min 37 s. Z zaledwie 7-sekundową różnicą czasów w stosunku do niego linię mety osiągnął Piotr Huzior.

Najszybszą z kobiet była Maria Hajnos-Małecka (czas 21 min. 23 s.; II miejsce należy do Sabiny Wydry (z czasem 23 min. 12 s.), a III – do Elizy Wojtasik (z czasem 24 min. 12 s.).

Tego roku zwycięzcy nie dostali w nagrodę choinek, lecz statuetki, bo doświadczenia poprzednich lat pokazały, że nie wszyscy mogą je z sobą zabrać z powodu gabarytów mieszkań. Za rok atmosfera imprezy, duch fair-play i dobroczynny cel na pewno zgromadzą też około setki, jeśli nie jeszcze więcej zawodników.

III Bieg po(d) choinkę

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama