Podhale Region

Wtorek, 23 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 22 Paź 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Sport Sport Indywidualny XXI Karnawał na Śniegu – radosny szus, słońce i uciecha

Reklama

Sport

XXI Karnawał na Śniegu – radosny szus, słońce i uciecha

karnawsnieg181
karnawsnieg182

NOWY TARG. Tego roku znowuż niebo uśmiechnęło się do uczestników "Karnawału na Śniegu - Memoriału Władysława Sięki". Po godzinie od rozpoczęcia XXI edycji sympatycznych zawodów na stoku Zadziału nad narciarzami otworzył się rozsłoneczniony błękit. W furkoczących od pędu „tybetkach”, w baranich serdaczkach albo „bukowych” portkach, wełnianych swetrach i kapeluszach z „kostkami” na kaskach - wystartowało ich siedemdziesięciu.

Góralskie odzienie to tradycja tej radosnej imprezy organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”, przy wsparciu miasta i sponsorów, zawsze w weekend przed końcem karnawału. Ubiór to także pewność bonifikaty czasowej i szansa na zawalczenie o tytuł „nojśwarnijsyj" i „nojśwarnijsego". A kto z przedstawicieli czterech grup wiekowych dzieciaków i nastolatków nie dojrzał jeszcze, żeby zmagać się w slalomie, śmigając między bramkami – mógł spróbować swoich sił w „szusie na krechę”, czyli w zjeździe na workach z sianem. Uciechy przy tym też było co nie miara.

Otwarcie zawodów to cały ceremoniał, w którym wąż narciarzy z balonikami żółtymi jak flaga papieska, zjeżdżając za przodownikami dzierżącymi flagi biało-czerwone – wije się po całej szerokości stoku. Gra wtedy zawsze muzyka „Małych Śwarnych” – tego roku w sześcioosobowym, dobrze już wyrośniętym składzie. Jako organizatorka dwoiła się i troiła kierowniczka zespołu, Bernadeta Szumal, a pyszności, które pachniały z drewnianej wiaty przy dolnej stacji wyciągu były dziełem zespołowych mam. Na potężnym grillu grzały się serki, kiszki i kiełbaski dla zgłodniałych narciarzy.

Ci zaś przyjechali nie tylko z miasta i okolic – czyli z Rogoźnika, Waksmundu, Ludźmierza, Lasku, Zaskala, Maruszyny, Obidowej, Klikuszowej, Gronia i Pyzówki - ale także z Zakopanego i Rabki. Mocną, grupą stawili się zawodnicy z Ustrzyka w Ochotnicy Górnej. Krakowska ekipa, niestety, utknęła w korkach na „zakopiance”. Czuwał nad nimi wszystkimi – po dziesięciu szybkich zjazdach na rozgrzewkę jeszcze przed otwarciem zawodów – wiernie od samych początków towarzyszący imprezie i zadziwiający kondycją goprowiec senior oraz Honorowy Członek Związku Podhalan – Józef Różański. Pomiar czasu i wyniki były – jak co roku - w rękach sędziego głównego, Andrzeja Głodkiewicza.

Rywalizacja między zapisanymi do slalomu wywiązała się ostra, choć nie o wynik tu szło, ale bardziej o wspólną uciechę na świeżym powietrzu i urok tradycji.

Po podliczeniu czasów 32 dziewcząt i 31 chłopców startujących w slalomie, najszybsza okazała się dwójka nowotarżan: Kinga Bała z czasem 23, 62 sekundy oraz Paweł Koczur w czasem 22,42 sekundy.

Nowotarżanki uplasowały się też na najwyższych miejscach we wszystkich czterech grupach wiekowych. Poczynając od najmłodszej, są to: Justyna Nawara, Magda Pajerska, Kinga Bała i Aleksandra Cygoń.

Najlepsi w zjeździe na workach to: Oliwia Sral z Waksmundu, Elżbieta Sosenko z Rabki i Zuzia Pulit z Nowego Targu, a wśród chłopców: Konrad Radecki z Nowego Targu, Dominik Bolechowski z Rabki i Konrad Pańszczyk z Lasku.

Stały element zawodów to wybór „nojśwarnijsyj” i „nojśwarnijsego”. Tego roku zostali nimi Wiktoria Bryja z Waksmunda i Daniel Hasior z Lasku.

70 w sumie startujących to liczba ciut mniejsza niż w ubiegłym roku, ale Karnawał na Śniegu cieszy się niesłabnącą popularnością – ze względu na ideę, atmosferę imprezy, płonący ogień, poczęstunek, góralską muzykę i fakt, że – niezależnie od pucharów i trofeów dla zwycięzców – żadna zawodniczka i żaden zawodnik nie wyjeżdżają bez nagrody rzeczowej.

XXI Karnawał na Śniegu

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama