Podhale Region

Wtorek, 20 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 20 Lis 2018 7pm

Jesteś tutaj: Home Sport Sport Indywidualny To już pewne. W Klikuszowej powstanie Centrum Narciarstwa Biegowego. Jego budowa ruszy jeszcze w tym roku

Reklama

Sport

To już pewne. W Klikuszowej powstanie Centrum Narciarstwa Biegowego. Jego budowa ruszy jeszcze w tym roku

111aaaumowagmina11

SPORTY ZIMOWE. Gmina Nowy Targ i Polski Związek Narciarski podpisały umowę o współpracy.

Podpis pod stosownym dokumentem złożyli podczas wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie UG wójt Jan Smarduch oraz prezes PZN Apoloniusz Tajner.

Władze gminy Nowy Targ od kilku lat kładą duży nacisk na rozwój w regionie narciarstwa biegowego. Od 2014 roku systematycznie rozbudowywane są trasy biegowe. Dziś na terenie gminy jest już około 30 kilometrów tego typu ratrakowanych tras. Organizowanych jest szereg imprez dla dzieci i dorosłych, a także szereg szkoleń dla nauczycieli wychowania fizycznego i instruktorów. Uruchomiony został program stypendialny dla młodych sportowców.

Władze gminy poszły jeszcze dalej w swoich działaniach i w najbliższym czasie - jeszcze w tym roku kalendarzowym - ma ruszyć budowa Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej. Koszt całkowity inwestycji opiewa na kwotę 11 milionów złotych. Władzom gminy udało się uzyskać dotację z Ministerstwa Sportu w kwocie 4 mln złotych i Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 2 mln złotych. W ramach inwestycji – nad realizacją której prace rozpoczęły się już w 2016 roku - powstanie narciarska trasa biegowa o długości 1,85 km o szerokości ok. 9 metrów na podbiegach i 6 metrach na zjazdach wraz ze stadionem i odpowiednim zapleczem. Planowo trasy biegowe mają zajmować powierzchnię około 13 tys metrów kwadratowych. Obiekt będzie wyposażony w szatnie i zaplecze techniczne i sędziowskie oraz trasę nartorolkową. Planowana jest też budowa stadionu ziemnego z terenem przygotowanym na montaż rozbieralnych trybun. Rzecz jasna będzie też profesjonalny system naśnieżania. Całość będzie oświetlona. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2020 roku.

I właśnie w ramach podpisanej umowy PZN ma wspierać władze gminy w budowie, funkcjonowaniu i promocji Centrum Narciarstwa Biegowego.

- PZN zawsze będzie przyklaskiwać tego typu inicjatywom, stąd moja obecność tutaj i ta umowa – podkreśla prezes PZN, Apoloniusz TajnerPo sukcesach w skokach narciarskich, które mamy dzisiaj na wysokim poziomie zarówno pod względem sportowym jak i infrastruktury, teraz skupiamy się właśnie na biegach narciarskich. Przykład Justyny Kowalczyk czy innych naszych zawodniczek pokazują, że potencjał w tej dyscyplinie też mamy olbrzymi. Do tego aby się ta dyscyplina rozwijała potrzeba właśnie przede wszystkim odpowiedniej o infrastruktury, bo dzieci i młodzieży chętnych do uprawiania tego sportu nie brakuje. Ośrodki takie jak ten który budował się będzie w Klikuszowej, są albo w najbliższej przyszłości powstaną m.in. w Białymstoku, Ustrzykach, Tomaszowie Lubelski, Ptaszkowej czy Siedlcach. Cieszę się że na terenie gminy Nowy Targ są ludzie tak zaangażowani i zdeterminowani w ciągłym rozwoju i popularyzacji biegów narciarskich. Wiem, że na tym terenie są bogate tradycje związane z tą dyscypliną i ważne że ta tradycja jest kontynuowana i dobrze rokuje na przyszłość. Pozostaje mi tylko pogratulować i kibicować. A władzom Gminy udzielam z tego miejsca pełnego poparcia – dodał Tajner.

Prezes PZN poinformował że w ramach strategii rozwoju w ciągu najbliższych 4 lat w kilku miejscach w Polsce pojawią się urządzenia do produkcji tzw. śniegu technicznego, co umożliwi z jednej strony szybsze uruchomienie tras, a z drugiej ich czasowe wydłużenie. Jednym z takich miejsc ma być właśnie Klikuszowa.

- Pozytywna opinia i poparcie jakie udzielił nam PZN na czele z panem prezesem Tajnerem była istotna przede wszystkim w kwestii uzyskania dotacji, a bez niej realizacja tej inwestycji byłaby bardzo trudna. Dlatego bardzo dziękuję panu prezesowi za pomoc i liczę, że w przyszłości nasza współpraca będzie się jeszcze mocniej zacieśniać i przyniesie kolejne efekty – podkreślił wójt gminy Nowy Targ, Jan Smarduch.

Maciej Zubek

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama