111aa4ligaskarbkibica111

PIŁKA NOŻNA. W sezonie 2018/2019 podhalańska piłka nożna będzie ponownie miała trzech przedstawicieli w rozgrywkach grupy wschodniej IV ligi. Do występujących na tym poziomie od lat drużyn z Maniów i Białki Tatrzańskiej dołączyła ekipa LKS Szaflary.

W każdej z tych drużyn w okresie letnim doszło do dużych zmian. Przede wszystkim zmienili się trenerzy. W Watrze Łukasza Surmę zastąpił Janusz Piątek, w Lubaniu Łukasza Biernackiego zastąpił Tomasz Ligudzińskiego, a tego z kolei w roli trenera Szaflar zastąpił Grzegorz Zmuda.

Jeżeli chodzi o ruchy kadrowe to tutaj najwięcej działo się w Białce Tatrzańskiej. Prezes Andrzej Rabiański nie kryje wysokich aspiracji. – Cele mamy ambitne, ale boisko wszystko zweryfikuje. Piłka nauczyła mnie pokory, dlatego staramy się pracować w ciszy – tonuje emocje Rabiański. W realizacji ambitnych celów pomóc mają transfery przede wszystkim bramkostrzelnego Łukasza Pazurkiewicza z Górnika Wieliczka  i byłego zawodnika m.in. Jagielonii Białystok, Wigier Suwałki, a także Podhala Nowy Targ Sebastiana Świerzbińskiego. W ślad za trenerem Piątkiem do Białki Tatrzańskiej z Bochni przenieśli się ograni na tym poziomie Jakub Dobranowski i Krystian Lewicki. Co ważne w zespole zostali Ci, którzy stanowili o sile Watry w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu Tomasz Kołbon, Michał Czubin czy Sebastian Gąsiorek. Na „papierze” Watra wydaje się więc być zespołem silniejszym niż wiosną.

W Maniowach zaczyna się nowy rozdział. Po 4,5 latach z roli szkoleniowca zrezygnował bowiem trener Łukasz Biernacki, pod wodzą którego Lubań odzyskał swój blask i na stałe zadomowił się w czubie IV ligi. Z zespołu odeszła też trójka zawodników, którzy w dużej mierze decydowali o obliczu Lubania w ostatnich sezonach. To Jakub Nowak, Krzysztof Czubiak i Dawid Dyląg. Co gorsza w okresie przygotowawczym z kontuzjami borykali się też Maciej Górecki i bracia Firek: Mateusz i Damian. Ich dyspozycja przynajmniej na starcie sezonu jest więc dużą niewiadomą. Są jednak w zespole i nowe twarze. Największe oczekiwania wiąże się z Mateuszem Plutą i Patrykiem Duda. W meczach sparingowych  z dobrej strony pokazał się też Kacper Jurek. Dziś trudno przewidzieć jak te zmiany odbiją się na wynikach, ale wydaje się że przed zespołem z Maniów najtrudniejsza runda od dłuższego czasu.

Szalenie ciężkie wyzwanie stoi przed drużyną z Szaflar. Mocno ograniczony budżet powoduje, że beniaminek nie mógł sobie pozwolić na jakieś spektakularne transfery, które mogły by ponieść jakość zespołu, co biorąc po uwagę różnicę poziomów dzielących ligę okręgową od IV ligi, wydawało się być koniecznością. Przy wąskiej kadrze bardzo istotne jest to, że nikt z zespołu nie odszedł. Pytanie jednak na ile trener Grzegorz Zmuda będzie w sezonie mógł liczyć na to, że na każde spotkanie będzie miał do dyspozycji wszystkich swoich zawodników. Wydaje się, że znów gra i wyniki Szaflar będą zależeć w głównej mierze od dyspozycji takich zawodników jak Wasyl Zhuk, Florian Kamiński, Mateusz Hreśka czy Jan Gałdyn.

WOLSKI LUBAŃ MANIOWY
Adres klubu: 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 6a. Prezes: vacat. Kierownicy drużyny: Zbigniew Kubiński, Jacenty Grywalski. Trener: Tomasz Ligudziński

Bramkarze: Jakub Sikora (2002). Artur Świerad (95)

Obrońcy: Bartłomiej Augustyn (87), Daniel Bałos (2000), Damian Firek (92), Kamil Gródek (96), Dominik Gorlicki (), Maciej Górecki (86), Kamil Kasica (98), Mirosław Jandura (96), Daniel Skwarek (96)

Pomocnicy: Patryk Duda (93), Łukasz Dudzik (95), Mateusz Firek (98), Rafał Komorek (86), Kacper Jurek (99), Mateusz Pluta (96), Daniel Noworolnik (97), Kacper Ziemianek (96)

Napastnicy: Sylwester Kurnyta (78), Jakub Kasperczyk (98) , Przemysław Zagata (97)

Ubyli: Hubert Jucha, Krzysztof Czubiak, Dawid Dyląg, Marcin Ligas, Jarosław Potoniec, Jakub Nowak, Kamil Gródek.

Przybyli: Duda (Glinik Gorlice), Pluta, Skwarek (Orkan Raba Wyżna), Jurek (Sokół Słopnice), Gorlicki (wznowił treningi), Bałos, Augustyn (Podhale II).

KOTELNICA WATRA BIAŁKA TATRZAŃSKA
Adres klubu: 34-405 Białka Tatrzańska. Ul Środkowa 151. Prezes: Andrzej Rabiański. Kierownicy drużyny: Paweł Rabiański, Ryszard Korczyk. Trener: Janusz Piątek.

Bramkarz: Dawid Możdżeń (98), Janusz Piątek (84)

Obrońcy: Kacper Bartos (2001), Jakub Dziubas (96), Sebastian Gąsiorek (87), Jozef Kosturko (86), Rafał Kostrzewa (92)

Pomocnicy: Michał Czubin (96), Tomasz Kołbon (94), Bartłomiej Kurnyta (98), Rafał Kuchta (80), Krystian Lewicki (94), Grzegorz Misiura (96), Andrzej Rabiański (75), Bartosz Rokicki (2000), Sebastian Świerzbiński (83)

Napastnicy: Łukasz Pazurkiewicz (89), Jakub Dobranowski (94)

Ubyli: Łukasz Surma, Paweł Łojek, Bartosz Kaszubowski, Igor Pliusnov. Konrad Buć, Rafał Waksmundzki.

Przybyli: Pazurkiewicz (Górnik Wieliczka), Lewicki, Dobranowski, Piątek (Bocheński KS), Świerzbiński (Podhale Nowy Targ).

LKS SZAFLARY
Adres klubu: 34-424 Szaflary, Suskiego 164b. Prezes: Mateusz Jarząbek. Kierownik drużyny: vacat. Trener: Grzegorz Zmuda.

Bramkarze: Wasyl Zhuk (97), Bartłomiej Kowalczuk (94)

Obrońcy: Marcin Rusnak (95), Maciej Strama (88), Adrian Mrugała (2001), Bogusław Mularek (93), Michał Kantor (96), Kamil Kantor (99), Bartłomiej Marek (93), Andrzej Mucha (94)

Pomocnicy: Jan Gałdyn (84), Mateusz Hreśka (96), Mateusz Jarząbek (92), Andrzej Kamiński(82), Florian Kamiński (88) Piotr Kamiński (83), Kamil Mrowca (99), Mateusz Pawlikowski (98), Marcel Stawicki (94)

Napastnicy: Dariusz Baboń (84), Patryk Kwiatek (97), Krzysztof Wojtanek (2000)

Przybyli: Bogusław Mularek - wznowił treningi, Krzysztof Wojtanek – nowo zgłoszony.

Nikt nie ubył.