podtychy2

HOKEJ. Z taką propozycją wyszła trójka radnych: Marek Fryźlewicz, Lesław Mikołajski oraz Andrzej Swałtek.

Stosowne pismo – podpisane też przez Agatę Michalską, Bartłomieja Garbacza, Szymona Fatlę, Michała Glonka, Ewę Pawlikowską, Pawła Liszkę oraz Jacentego Rajskiego - w tej sprawie, ma w najbliższym czasie trafić  do rąk burmistrza miasta Grzegorza Watychy, a temat ma też być poruszony na Komisji Sportu.  - Z taką inicjatywą zwróciła się do nas grupa młodych ludzi, którym hokej w naszym mieście leży na sercu, a obecna jego kondycja budzi niepokój – zaznaczył Marek Fryźlewicz. 

Poniżej treść pisma:

Jako radni miasta Nowego Targu w imieniu środowiska hokejowego, zwracamy się z prośbą o podjęcie działań w celu ratowania nowotarskiego hokeja, który po raz kolejny znalazł się „na zakręcie”. W obliczu trudności finansowych i braku strategicznego sponsora, sytuacja drużyny Podhala – słynnych nowotarskich „Szarotek” – staje się nie do pozazdroszczenia, a rozpoczęcie sezonu hokejowego 2019/2020 staje pod znakiem zapytania. Nowotarski hokej, to nie tylko zwykła dyscyplina sportowa. To nasza historia, nasze sukcesy i porażki, ale też nasz wyróżnik, znak rozpoznawczy i najlepsza promocja miasta.

Drużyna „Szarotek” to najbardziej utytułowany klub hokejowy w Polsce (19 tytułów Mistrza Polski, 11 wicemistrza i 16 brązowych medali), zwycięzca europejskich rozgrywek Interligi.  W Podhalu wychowało się ponad 40 olimpijczyków i setki reprezentantów kraju, którzy uprawiając tę widowiskową i atrakcyjną dyscyplinę sportu, najlepiej promowali nasze miasto, dając przykład, że sport może być elementem wychowania i sposobem na życie.

Proponujemy, aby jako jednym z elementów dających szansę na utrzymanie ligowego hokeja w Nowym Targu było przeznaczenie kwoty 1 mln zł na sezon hokejowy 2019/2020.

Uważamy, że nasza propozycja jest nie tylko uzasadniona, ale ma też szerokie poparcie mieszkańców miasta. Już przeprowadzone jesienią 2011 r. referendum w formie konsultacji społecznych, wykazało, że ogromna większość mieszkańców Nowego Targu biorących udział w głosowaniu, popiera dofinansowywanie ekstraligowej drużyny hokeistów Podhala.

Konieczna jest też debata o przyszłości tej dyscypliny w Nowym Targu, a przede wszystkim o szkoleniu i finansowaniu dzieci i młodzieży, które będą przyszłością hokeja w Nowym Targu. Jeśli nie zostaną podjęte szybkie działania w kierunku ratowania nowotarskiego hokeja, to mamy obawy, że tak kluczowe „przedsięwzięcie strategiczne”, jakim według Pana Burmistrza jest budowa nowego Centrum Sportów Lodowych, nie będzie miało sensu, gdyż hokej zniknie z mapy sportowej miasta.

Maciej Zubek