treningii i

HOKEJ. Hokeiści Podhala Nowy Targ rozpoczęli dzisiaj treningi na lodzie. W pierwszych zajęciach wzięło udział 29 zawodników, w tym spora grupa graczy testowanych.

Nowym graczem Podhala już oficjalnie został 26 letni fiński obrońca Santeri Arousva .To wychowanek klubu z Ässät, który dotychczas grał wyłącznie w swojej rodzimej lidze. W barwach wspomnianego Ässät grał w drużynach U16, U17, U18 i U20. Wówczas był również Reprezentantem Finlandii we wszystkich wspomnianych kategoriach wiekowych oraz brał udział w Mistrzostwach Świata U17 w 2010 r. Ostatnie lata spędził na zapleczu fińskiej ekstraligi, a debiut na tym szczeblu rozgrywkowym zaliczył w sezonie 2012/2013 w barwach KooKoo. Następnie bronił barw Jokipojat i LeKi. Łącznie w lidze Mestis rozegrał 184 spotkania, w których 1zdobył 13 goli i zaliczył 37 asyst.

Obok Tomasa Kominka, o którego zainteresowaniu pozyskaniem przez Podhale już pisaliśmy, w treningach uczestniczą też doświadczony Słowak Richard Jencik oraz Czesi Emil Svec, Tomas Franek a także pochodzący z Białorusi, ale dysponujący polskim paszportem Michaił Samusienka oraz Jauhienij Kamienieu. Poza Frankiem każdy z wymienionych zawodników już grał w polskiej lidze.

Jencik i Svec reprezentowali barwy Comarch Cracovii. Pierwszy liczy sobie 34 lata. Jest wychowankiem klubu z Koszyc. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w swojej ojczyźnie rozegrał 724 mecze (180 goli + 244 asyst). Ma w swoim dorobku 5 tytułów Mistrza Słowacji. W sezonie 2016/2017 wystąpił w 21 meczach w barwach Cracovii (10 goli i 15 asyst).

25 letni Svec w klubie z Krakowa grał w zeszłym sezonie. W 42 spotkaniach zdobył 15 bramek i zaliczył 12 asyst. Wcześniej grał m.in. w słowackiej Zilinie.

Rówieśnikiem Sveca jest jego rodak Tomas Franek. To były młodzieżowy reprezentant swojego kraju. Uczestnik MŚ do lat 19. Jego macierzystym klubem jest HC Trinec. W ekstraklasie czeskiej rozegrał dotychczas tylko 3 mecze. Większość swojej dotychczasowej kariery grał na niższym poziomie. Ostatnio w SHK Hodonin (3 szczebel).

Mający za sobą debiut w pierwszej reprezentacji Polski Kamienieu, poprzedni sezon także spędził w Krakowie, ale z czasem został przez trenera Rudolfa Rohaczka odsunięty od zespołu. Zdążył rozegrać 32 mecze (1 gol i 1 asysta). Zaliczył też 6 meczów w drużynie SMS u-23. Wcześniej grał m.in. w Bytomiu, Dębicy i Sanoku.

Z kolei jego rodak Samusienka w Polsce gra od 2 lat. Zaczął w Automatyce Gdańsk, potem przeniósł się do Polonii Bytom, by ponownie wrócić do Gdańska.

Jak podkreśla prezes Marcin Jurzec Ci zawodnicy znajdują się na razie tylko w kręgu zainteresowań.

- To spora grupa zawodników, których chcemy sprawdzić i być może skorzystać z usług któregoś z nich. Czas pokaże. Mamy mniejszy budżetów przeznaczony na zawodników niż w poprzednich latach i musimy sobie z tym jakoś poradzić – podkreśla Jurzec

Pierwszy mecz sparingowy Podhale rozegra 13 sierpnia w Oświęcimiu.