IMG 0533

PIŁKA NOŻNA. Z udziałem 17 drużyn w weekend rusza nowy sezon w rozgrywkach grupy wschodniej IV ligi. W tej grupie są trzej nasi reprezentanci. Do występujących na tym poziomie już od kilku sezonów zespołów z Maniów i Białki Tatrzańskiej, dołączył beniaminek z Rabki Zdroju, dla którego będzie to powrót na ten szczebel po 14 latach.

I to właśnie w drużynie z Rabki latem działo się najwięcej. Zmienił się przede wszystkim trener. Marka Holochera zastąpił Marcin Zubek, jeden z najbardziej perspektywicznych trenerów młodego pokolenia na Podhalu. Mocno zmieniła się kadra. Z tych którzy odeszli na pierwszy plan rzuca się nazwisko Kamila Lupy. Kapitan Wierchów i ich najlepszych strzelec w ostatnich sezonach, nie spasował do koncpecji nowego szkoleniowca i obrał kierunek na Szczyrzyc. Odszedł też Tymoteusz Chodźko, gracz bardzo kreatywny. 11 to liczba graczy jakich Wierchy pozyskały. Aż 4 z nich to byli zawodnicy Watry Białka Tatrzańska. Jest w tej grupie król strzelców z ubiegłego sezonu Łukasz Pazurkiewicz.

Nie do poznania zmieniła się latem Watra. Odeszło z nich aż 11 zawodników, w dodatku takich którzy stanowili o sile zespołu. Prezes Andrzej Rabiański i trener Marcin Manelski stanęli więc przed nielada wyzwaniem, budowy w ciągu 2 miesięcy całkiej nowej drużyny. Na dzisiaj Watra przypomina jeszcze jeden wielki plac budowy, ale z kolejki na kolejkę sytuacja ma się stabilizować. Na chwilę obecną białczanie pozyskali Roberta Mroszczaka, Wojciecha Kobylarczyka, i Krystiana Dudka. Do momentu zatwierdzenia do gry kolejnych zawodników (są w tej grupie m.in 4 Anglików, 1 Irlandczyk i 2 Ukraińców) kadrę pierwszego zespołu uzupełnią gracze rezerw.

Spokojne lato mieli w Maniowach. Kadra zmieniła się w bardzo niewielkim stopniu. Doszedł jedynie brazylijski skrzydłowy Marcio Da Silva. Jesienią w barwach Lubania nie zobaczymy Dominika Gorlickiego, Radosława Antolaka, Norberta Sarny i Przemysława Zagaty. Wyrównana i stabilna kadra ma być największym atutem maniowian.

WOLSKI LUBAŃ MANIOWY
Adres klubu: 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 6a. Prezes:: vacat. Kierownicy drużyny: Zbigniew Kubiński, Jacenty Grywalski. Trener: Grzegorz Hajnos.
Bramkarze: Jakub Sikora (2002), Artur Świerad (95)
Obrońcy: Dawid Antolak (93), Damian Firek (92), Maciej Górecki (86), Mirosław Jandura (96), Dominik Rzymowski (98)
Pomocnicy: Daniel Duda (96), Patryk Duda (93), Mateusz Firek (98), Mateusz Pluta (96), Daniel Noworolnik (97), David Sydorczuk (2000),
Napastnicy: Jakub Kasperczyk (98), Sebastian Kurowski (88), Marek Sikora (2000)
Ubyli: R. Antolak, Gorlicki, Zagata, Sarna,
Przybyli: Marcio Da Silva – Poprad Rytro.

Grzegorz Hajnos (trener)
O celach i oczekiwaniach względem zespołu: Nie wyznaczamy sobie celów długoterminowych. Koncentrujemy się na każdym następnym meczu. Ważny będzie początek. Chcemy dobrze wystartować. Chcemy grac piłkę ofensywną, atrakcyjną, która przyciągnie na nasze trybuny kibiców. Mam nadzieję, że pójdą za tym wyniki.
O zmianach kadrowych: Wszystko przebiegło tak jak sobie założyliśmy. Zmian nie ma za wiele, bo nie było takiej potrzeby. Kadrę mamy szeroką i w mojej ocenie bardzo wyrównaną.
O lidze: Z roku na rok liga jest ciekawsza. Przybywa klubów, które jasno deklarują grę o najwyższe cele. W tym sezonie myślę, że 5 lub 6 klubów bić się będzie o czołowe miejsca w tabeli. Mam nadzieję, że w tej grupie będziemy i my.

KOTELNICA WATRA BIAŁKA TATRZAŃSKA
Adres klubu: 34-405 Białka Tatrzańska. Ul Środkowa 151. Prezes: Andrzej Rabiański. Kierownicy drużyny: Paweł Rabiański, Ryszard Korczyk. Trener: Marcin Manelski.
Bramkarz: Piotr Tomasik (95)
Obrońcy: Rafał Kuchta (80), Daniel Bałos (2000), Kacper Bartos (2001), Jakub Dziubas (96), Rafał Kostrzewa (92), Kamil Nowobilski ()
Pomocnicy: Andrzej Rabiański (75), Jakub Budz (94), Łukasz Matysiak (88), Roman Książek (87), Maciej Lichacz (95), Krystian Dudek (93), Mirosław Kalita (70)
Napastnicy: Robert Morszczak (95), Wojciech Kobylarcyzk (2000), Bogdan Kapłon (74)
Ubyli: Czubin, Pazurkiewicz, Misiura, Świerzbiński, Kołbon, Kostruko, Rzadkosz, Zając, Janasik, Leżoń., Kurnyta.
Przybyli: Mroszczak – Huragan Waksmund, Kobylarczyk – NKP Podhale Nowy Targ, Dudek – wznowił treningi.

Andrzej Rabiański (prezes)
O celach i oczekiwaniach względem zespołu: Po tych zmianach kadrowych, na pewno cel podstawowy to pewne utrzymanie w lidze. Dysponujemy tak naprawdę nowym zespołem, którego potencjał na chwilę obecną jest dla nas samych zagadką.
O zmianach kadrowych: Zaraz po zakończeniu zeszłego sezonu, liczliśmy się, że stracimy 3 zawodników. Ostatecznie ubyło nam ich aż 10. Nigdy nikogo na siłę nie trzymałem w drużynie. Nie ma ludzi nie do zastąpienia. Wierzę, że Ci których już pozyskaliśmy, i Ci których jeszcze pozyskamy będą na takim samym, a może nawet i wyższym poziomie.
O lidze: Będzie ciekawie. To na pewno. Trudno na starcie wyrokować kto ma jakie szanse. To jak wróżenie z fusów. Trzeba poczkeać parę kolejek.

WIERCHY RABKA
Adres: Rabka Zdrój, ul. Jana Pawła II 57,Prezes: Dariusz Kondys. Kierownik: Piotr Drzyzga. Trener: Marcin Zubek
Bramkarze: Piotr Gogola (83), Maciej Styrczula (2001).
Obrońcy: Artur Olszanicki (95), Kamil Wróbel (97), Oskar Kaliński (2002), Przemysław Luberda (99), Bartłomiej Traczyk (94), Jan Waksmundzki (97), Mateusz Matyniuk (2000)
Pomocnicy: Michał Czubin (88), Łukasz Dudzik (95), Paweł Świder (92), Karol Jurzec (2000), Jakub Jędrzejowski (96), Rafał Kościelniak (98), Dawid Masłowski (98), Grzegorz Misiura (96), Jakub Saleh (2000), Sebastian Świerzbiński (83),
Napastnicy: Tomasz Ciećko (88), Łukasz Pazurkiewicz (89).
Przybyli: Czubin, Misiura, Pazurkiewicz, Świerzbiński – Watra Białka Tatrzańska, Luberda, Waksmundzki – Huragan Waksmund, Saleh – Orkan Raba Wyżna, Styrczula – Victoria Chróścice, Matyniuk – Sokół Ostróda.
W trakcie załatwiania: Nocolas Zenon (Argentyńczyk), Michał Żółtek (Wiatr Ludźmierz).

Ubyli: Zdun, Czyszczoń, Pociecha, Omeljanenko, Chodźko, Lupa, Ławrowski.

Marcin Zubek (trener)
O celach i oczekiwaniach względem zespołu: Nie wybiegamy za daleko w przyszłość. Chcemy z meczu na mecz grać dobrą skuteczną piłkę. Cieszę się że z treningu na trening widać postęp w naszej grze. Oby to przełożyło się na wyniki w meczach o stawkę. Na pewno jest tej drużynie spory potencjał.
O zmianach kadrowych: Jesteśmy zadowoleni z tych zawodników, których udało się nam pozyskać. Wierzę, że spełnią oni oczekiwania. Mamy szeroką kadrę. Są w niej zarówno młodzi, ale też i doświadczeni zawodnicy. Tak właśnie chcieliśmy żeby ten zespół wyglądał.
O lidze: Zapowiada się chyba na jeden z najciekawszych sezonów w ostatnich latach. Wiele drużyny organizacyjnie i sportowo jest na zbliżonym poziomie, więc trudno pokusić się o wskazanie jednego, czy dwóch faworytów.