liga wyszernadzka 1

HOKEJ. We środę hokeiści Podhala Nowy Targ wyjazdowym meczem w Porubie rozpoczną zmagania w Pucharze Wyszehradzkim. Tym samym po 15 latach przerwy „Szarotki” wracają na międzynarodową arenę.

To będzie już 3 edycja Pucharu Wyszehradzkiego. W dwóch poprzednich grały drużyny ze Słowacji  i Węgier. W tej edycji dołączyły drużyny z Polski i Czech.

Drużyn jest 8, podzielonych na dwie grupy po 4 zespoły. Po ustaleniu końcowej kolejności fazy grupowej rozpoczną się rozgrywki pucharowe według klucza: 1-4, 2-3, 3-2, 4-1. Później dojdzie do półfinałów i wielkiego finału.

Podhale w meczach grupowych zmierzy się kolejno z HC Poruba (wyjazd, 21.08), HC Detva (dom, 24.08) i UTC Budapeszt (wyjazd 31.08).

W drugiej grupie grają HC GKS Katowice, JKH Jastrzębie, HK Nitra oraz Ferencvárosi TC

We środę w Porubie Podhale zagra najprawdopodobniej w takim składzie jak w ostatnim meczu sparingowym w Sosnowcu. Regulamin Pucharu Wyszehradzkiego dopuszcza bowiem udział w meczach zawodników testowanych. Dodatkowo zagrać ma już Filip Wielkiewicz.

- Zawsze kiedy bierzesz udział w turniejach, w których możesz sprawdzić swoje umiejętności w konfrontacjach z drużynami z innych państw, trzeba się starać by wypaść jak najlepiej i godnie reprezentować swój kraj. Dlatego, mimo że jesteśmy w okresie przygotowawczy, oczekuję od zespołu zaangażowania na 100 procent – zapowiada trener Podhala, Philip Barski.

Dla Podhala udział w Pucharze Wyszehradzkim będzie powrotem na arenę międzynarodowej po 15 latach przerwy. W sezonie 2004/2005 „Szarotki” grały w Interlidze i zostały jej sensacyjnym zwycięzcą ogrywając w finale słoweńską drużynę Acroni Jesenice. W kolejnym sezonie nowotarżanie zrezygnowali już z udziału w tych rozgrywkach.

Kim są rywale „Szarotek”

HC Poruba – czeski klub z siedzibą w Ostrawie. Nie tak dawno głośno było o przyłączeniu tego zespołu do Polskiej Hokej Ligi, ale ostatecznie władze większości polskich klubów nie zgodziły się na to. Sezon 2018/2019 Poruba skończyła na 12 miejscu w 1 lidze czeskiej. Trenerem zespołu jest Milos Holan, który jako zawodnik grał m.in. w lidze NHL, w barwach Anaheim Mighty Ducks oraz Philadelphii Flayers.

HC 07 Detva – reprezentant słowackiej ekstraligi. W zeszłym sezonie jako beniaminek, dotarł do drugiej rundy play-off, w której uznać musiał wyższość Bańskiej Bystrzycy. Trenerem zespołu jest Czech Josef Turek.

UTC Budapest– założony w 1930 roku klub to 13 krotny Mistrz Węgier, ale po raz ostatni po ten tytuł sięgnął aż 21 lat temu. W aktualnym składzie znajdują się zawodnicy z wielu państw. Są też i w tym gronie hokeiści znani z występów w PHL m.in. Amerykanin Jared Brown i Czech Stephan Csamango. W sezonie 2014/2015 graczem tego klubu był Fin Jussi Tapio, który po roku przeniósł się do Podhala. Najsłynniejszym zawodnikiem, który grał w drużynie Ujpest był słynny radziecki napastnik Aleksandr Malcew.