111lubnnobchody111

PIŁKA NOŻNA. W niedzielę w Maniowach w ramach Dnia Sportu odbyły się Obchody 70 lecia istnienia Ludowego Klubu Sportowego Maniowy.

Na zaproszenie aktualnych władz klubu w Maniowach stawili się m.in. przedstawiciele władz sportowych oraz władz samorządowych. Wśród nich byli m.in. Aleksander Giertler (Zastępca Przewodniczącego Małopolskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Krakowie), Andrzej Strumiński (członek prezydium i Przewodniczący Komisji Odznaczeń MZPN Kraków), Antoni Ogórek (wiceprezes OZPN Nowy Sącz), Jan Kowalczyk (prezes PPPN Nowy Targ).

GALERIA z OBCHODÓW

W trakcie uroczystości na ręce przedstawicieli LKS Lubań przekazano liczne dyplomy, medale i odznaczenia związane z jubileuszem m.in pamiątkową paterę z życzeniami przekazał Polski Związek Piłki Nożnej czy medal 105 lecia Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Wyróżniono i uhonorowano również indywidualnie osoby związane z działalnością klubu

Złota Honorowa Odznaka PZPN w Warszawie: Henryk Janik

Srebrna Honorowa Odznaka PZPN w Warszawie: Bronisław Jabłoński, Kazimierz Łapczyński, Jan Hagowski.
Złota Odznaka MZPN w Krakowie: Stanisław Hagowski, Franciszek Jarząbek, Stanisław Krzysik, Bronisław Nogawka.

Srebrna Honorowa Odznaka MZPN w Krakowie: Adam Bańka, Rafał Jandura, Andrzej Kałafut, Jan Puchlerski.

Brązowa Honorowa Odznaka MZPN w Krakowie: Zbigniew Kubiński, Sylwester Kurnyta, Mieczysław Niemiec, Józef Olejarz.

Medal 105 – lecia MZPN w Krakowie: Jadwiga Dębska, Franciszek Łapczyński, Andrzej Sieczka, Józef Sieczka

Złota Odznaka Honorowa Krajowego Zrzeszenia LZS: Jacenty Grywalski, Jan Grywalski, Czesław Kocańda, Kazimierz Łapczyński.

Złota Honorowa Odznaka Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, woj. małopolskiego: Jan Hlawacz, Jan Kowalczyk, Stanisław Sral.

Srebrna Odznaka Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, woj. małopolskiego: Jan Krzysik, Grzegorz Plewa, Tadeusz Wach.

Brązowa Odznaka Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, woj. małopolskiego: Krzysztof Giblak, Mariusz Kowalczyk, Łukasz Sral.

Ambasador Futbolu Nowosądeckiego: Jan Bukowski, Anna i Tomasz Dziurdzik, Stanisław Sieczka, Kazimierz Wolski.

Złota Honorowa Odznaka OZPN w Nowym Sączu: Łukasz Biernacki, Grzegorz Ciesielka, Krzysztof Czubiak, Damian Firek, Maciej Górecki, Grzegorz Hagowski, Mieczysław Janik, Krzysztof Kobylarczyk, Krzysztof Pawlikowski, Artur Świerad.

Medal 40 – lecia OZPN w Nowym Sączu: Daniel Dębski, Edward Niemiec, Jan Niemiec, Witold Nosal.

Medal 40 – lecia PPPN w Nowym Targu: Stanisław Jandura, Henryk Janik, Józef Łapczyński, Bronisław Słowik, Krzysztof Sukiennik.

HISTORIA LKS LUBAŃ W PIGUŁCE (opracował: honorowy prezes LKS „Lubań” Maniowy -Kazimierz Łapczyński)

70 lat temu, wiosną 1948 r. w Maniowach został założony LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY, przyjmując nazwę „LUBAŃ” od pobliskiego szczytu gorczańskiego.

Nie można jednak, przemilczeć faktu, początków budowy piłkarstwa, budowy boiska sportowego z okresu przedwojennego. W 1938 r. czyli przed 80 –ma laty bez koparek i spychaczy przy pomocy łopat, taczek w terenie zwanym „krzakami” urządzono po raz pierwszy plac do gry w piłkę nożną i rozpoczęto rozgrywać spotkania piłkarskie

Dopiero w 1948 r. z inicjatywy ks. Jana Osadzińskiego, ówczesnego wikarego Maniowskiej parafii – oficjalnie zarejestrowany został zespół sportowy zrzeszony w LUDOWYCH ZESPOŁACH SPORTOWYCH z zarządem na czele z księdzem Janem Osadzińskim.

Zachęceni przez księdza, mieszkańcy wsi przystąpili niezwłocznie do prac przy urządzaniu po raz drugi boiska sportowego. W krótkim czasie powstał ogrodzony obiekt sportowy z okazałą szatnią dużym boiskiem piłkarskim, dwoma polami do siatkówki, urządzeniami lekkoatletycznymi oraz częścią dla występów sportowo – artystycznych.

Jeszcze dzisiaj starsi mieszkańcy wspominają uroczyste otwarcie obiektów sportowych, występy artystów krakowskich estrad, wspaniałe pojedynki bokserów, lekkoatletów, atletów, siatkarzy a przede wszystkim piłkarzy. Festyn i zabawa trwała do białego dnia.

Przez wiele lat co niedziela na boisku, zbierali się Maniowianie, aby kibicować swoim chłopakom i zagrzewać ich do sportowego wysiłku. Z tej pierwszej drużyny już większość rozgrywa pojedynki piłkarskie na niebiańskich błoniach.

Z biegiem lat powstawały nowe sekcje specjalizujące się w różnych dziedzinach sportowych a więc hokej na lodzie w latach siedemdziesiątych z drużyną w wiejskiej lidze, sekcje biegów i skoków narciarskich, tenisa stołowego, szachów, podnoszenia ciężarów. Pozostała jednak piłka nożna, która oparła się wszelkim burzom i do tej chwili stanowi, sztandarową dyscyplinę, cieszącą się od lat niesłabnącym powodzeniem.

Grali i grają całe pokolenia Maniowian – Janczych, Grywalskich, Janików, Jandurów, Sieczków, Hagowskich, Kałafutów, Łapczyńskich, Piwowarskich, , Sikorów, Pawlikowskich, Niemców, Staszli, Nosali, Sitarzy, Jarząbków Frączków i można tak wymieniać w nieskończoność.

Przebudowa wsi, będąca konsekwencją realizacji zapory wodnej na Dunajcu, spowodowała pewne perturbacje. Już większość mieszkała w Nowych Maniowach a treningi spotkania piłkarskie trzeba było rozgrywać na starym częściowo zniszczonym boisku z utrudnionym dojazdem – absolutnie nie przystającym do aktualnych wymogów cywilizacyjno – sportowych.

Dlatego sportowcy nie chcieli czekać na odległą perspektywę budowy obiecanego stadionu w ramach przebudowy wsi Maniowy. Po raz trzeci przystępują do budowy boiska sportowego w niesamowicie trudnym terenie ograniczonym skarpami i krnąbrnym potokiem Limierzyska.

Po roku usilnej pracy zapaleńców, teren został zniwelowany, potok częściowo ujarzmiony i powstało wraz z stylowym budynkiem, wymarzone ogrodzone boisko sportowe na którym można było już prowadzić treningi i rozgrywać spotkania piłkarskie. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 22 lipca 1986 r.

W lutym 1989 r. klub „LUBAŃ” otrzymał status „LUDOWEGO KLUBU SPORTOWEGO” i w tymże roku obchodzono jubileusz 40 – lecia o rok później w związku z połączeniem uroczystości z konsekracją nowego Kościoła w Maniowach.

W podniosłym nastroju przebiegało wręczenie i poświęcenie sztandaru klubu ufundowanego przez naszych rodaków ze Stanów Zjednoczonych. Była okazja do spotkania pokoleń sportowców z Polski i z zagranicy, były odznaczenia, spotkania piłkarskie, występy artystyczne.

Po uroczystościach 40 – lecia, klub oprócz sztandaru wzbogacił się o wyciąg narciarski, korty tenisowe oraz autobus. Efektem podniosłej uroczystości był nowy zapał młodzieży do uprawiania sportu oraz awans piłkarzy i powstanie sekcji młodzieżowych ( juniorów i trampkarzy).

Marzeniem piłkarzy, zarządu, kibiców był jednak z prawdziwego zdarzenia stadion sportowy. Dlatego dla uczczenia 50 – lecia klubu, przystąpiono do realizacji nowych celów.

Dzięki przychylności władz gminnych z nieodżałowanym wójtem Gminy św. pamięci Markiem Koterbą, radnymi, radą sołecką z sołtysem na czele oraz wsparciem kolegów ze Stanów Zjednoczonych z terenu Chicago i Passaicu, przy pomocy głównego inwestora zapory wodnej – ODGW z Krakowa, została wykonana olbrzymia inwestycja z potężnymi pracami ziemnymi, krytą regulacją potoku Limierzyska, niwelacją terenu z wykonaniem nowego ogrodzenia, oświetlenia, nagłośnienia, remontem kapitalnym budynku i zakupem autobusu.

Do podniosłego nastroju osiągnięć jubileuszowych istnienia naszego klubu, włączyli się piłkarze osiągając najwyższe i najlepsze wyniki w historii klubu. Osiągnięcia inwestycyjne, zainspirowane przez zarząd – żądanie, konieczności budowy pełno wymiarowej hali sportowej, wykonanie pięknego funkcjonalnego obiektu sportowego było niesamowitym dopingiem do podniesienia poprzeczki sportowej dla sekcji piłkarskiej.

Nastąpił okres awansów – na 52 – lecie, awans do V ligi a na 53- lecie awans do IV ligi co wraz z osiągnięciami juniorów i trampkarzy - mistrzami podhalańskiej klasy okręgowej było wydarzeniem historycznym naszego klubu. Po kilku sezonach gry w IV lidze w 2011 r. na 63 - lecie, przyszedł największy sukces w historii sportu Maniów, awans do III ligi małopolsko – świętokrzyskiej, jako drugiego klubu w dziejach piłkarskich Podhala.

Osiągając ten wielki sukces bazowaliśmy przede wszystkim na zawodnikach właśnie z Podhala, dzięki dobrej opartej na zrozumieniu oraz przestrzeganiu wynikających z ustawowych obowiązków współpracy z władzami samorządowymi Gminy, wsparciu finansowym firm z naszego terenu oraz naszych hojnych sympatyków ze Stanów Zjednoczonych.

Najświeższy sukces obecnie zakończonego sezonu piłkarskiego, miejsce na podium w IV ligi wschodniej. Doskonałe wyniki osiągali w ostatnim czasie, młodzi piłkarze trampkarze i juniorzy, miejsce na podium w tym sezonie, będąc zawsze w ścisłej czołówce najwyższej ligi podhalańskiej, będąc jedynym klubem Podhala, występując bez przerwy w tej lidze od momentu jej powstania do chwili obecnej. Pozytywne zjawisko występuje w szkolenie i wynikach, najmłodszej grupy młodzieżowej, orlików.

Nasi wychowankowie występują w wielu klubach piłkarskich wyższej klasy rozgrywkowej, walczący o miejsce w pierwszych zespołach.

Wiele wysiłku włożono w rozbudowę infrastruktury, która dzięki powstaniu kompleksu sportowego ORLIK, modernizacji oświetlenia boiska treningowego, urządzeń lekkoatletycznych, bieżni, skoczni w dal i wzwyż, rzutni pchnięcia kulą, dużemu remontowi budynku, szatni, chodników, schodów, podnosi jakość i możliwości uprawniania sportu przez młodzież i całą społeczność Maniów.

Do głównych zadań klubu na najbliższe lata należy utrzymania wysokiego poziomu sportowego drużyn piłkarskich seniorów i drużyn młodzieżowych, dalsze prace inwestycyjne dostosowujących nasz obiekt do wymogów licencyjnych takich jak kryta trybuna, modernizacja głównej płyty boiska, w wykonanie nowego ogrodzenia, ogrzewanie budynku itp.

Dobrze układa się współpraca klubu z naszym samorządem gminnym z innymi instytucjami i organizacjami jak: rada sołecka, straż pożarna, szkołą, parafią, innymi klubami sportowymi, rywalami sportowymi, związkami sportowymi - PPPN w Nowym Targu, OZPN w Nowym Sączu, MZPN w Krakowie, mediami sportowymi i innymi.

Naszym obowiązkiem jest zgłaszać i przypominać o wspomagających finansowo działalność klubu: samorządzie gminnym, sołectwem, Zespołem Elektrowni Wodnej S.A., Bankiem Spółdzielczym, firmą Manstel, stałymi wspierającymi, firmami: Wolskich, Jabłońskich, Dziurdzików, Bukowskiego, Sieczków z U.S.A., klubowi kibiców z Chicago i New Jersey, klubew kibiców z Maniów i wieloma innymi firmami wspierających doraźnie, za co wyrażamy wdzięczność i podziękowania że takie uroczystości mogą się odbyć dzięki Wam w tak licznym gronie, w podniosłym nastroju z tak wieloma wspaniałymi sukcesami sportowymi.

Z głęboką refleksją wspominamy i pamiętamy o naszych zmarłych zawodnikach, prezesach, członkach zarządu, sympatykach oraz kibicach – których udział widoczny był i jest w każdej części działalności klubu.