IMG 1456

PIŁKA NOŻNA. Trzy treningi i już ponad 50 chętnych dziewczyn do gry w piłkę nożną! W tak imponującym tempie rozwija się działający ledwie nieco ponad miesiąc pierwszy na Podhalu profesjonalny żeński piłkarski Klub Sportowy „Rysy" Bukowina Tatrzańska.

- Powiem szczerze, że jestem bardzo mile zaskoczony frekwencją i zaangażowaniem z jakim dziewczyny podeszły do treningów. To przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Na dziś mamy w klubie zapisanych ponad 50 dziewczyn z 19 podhalańskich miejscowości tj. Nowego Targu, Rabki, Ludźmierza, Szaflar, Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej, Knurowa, Krościenka, Zakopanego, Koniówki, Zaskala, Jabłonki, Szczawnicy, Grywałdu, Szlembarku, Leśnicy, Poronina, Czarnej Góry oraz Jurgowa. Z tej grupy w listopadzie będziemy chcieli wyłonić grupę 25 najlepszych zawodniczek, które już będziemy przygotowywać pod kątem udziałów w przyszłorocznych rozgrywkach 3 ligi małopolskiej. Dla pozostałych dziewczyn stworzona zostanie drużyna rezerw. Oczywiście listy nie zamykamy. Drzwi do naszego klubu są otwarte cały czas – przyznaje prezes, założyciel i  jednocześnie pierwszy trener KS Rysy Paweł Podczerwiński, który również zdradził kulisy powstania klubu: - Pomysł zrodził się w mojej głowie zaraz po tym jak na świat przyszła moja dziewięciomiesięczna już dziś córeczka. Doszedłem do wniosku, że w razie gdyby odziedziczyła po mnie zamiłowanie do futbolu muszę jej stworzyć odpowiednie warunki do tego aby realizowała swoje marzenia i pasję. Zresztą jak popatrzymy na to z jak dużym odzewem spotkał się nasz pomysł to można bez dwóch zdań stwierdzić, że w naszym regionie jest zapotrzebowanie na piłkę kobiecą – dodaje Podczerwiński.

Zdecydowana większość zrzeszonych w klubie zawodniczek to kompletne amatorki, które do tej pory z futbolem miały styczność głównie w rozgrywkach szkolnych bądź na podwórkach. Wyjątkiem jest kapitan zespołu Izabela Biel, która ma już za sobą spore doświadczenie ligowe. Przez pięć sezonów reprezentowała barwy Pogórza Kraków z którą to drużyną, wywalczyła awans z II do I ligi: - To była takie urozmaicenie studiów aczkolwiek bardzo poważnie to traktowałam. Potem urodziła mi się córeczka i musiałam przerwać przygodę z futbolem. Aż do teraz. Cieszę się, że ktoś wpadł na pomysł aby na Podhalu zbudować kobiecy klub piłkarski. Jestem przekonana, że to się uda. Na pewno będę chciała swym doświadczeniem dzielić się z dziewczynami i coś im podpowiadać – mówi Biel.

GALERIA Z TRENINGU Z NOWEGO TARGU

Choć klub działa pod szyldem Gminy Bukowina Tatrzańska to jak podkreśla prezes Podczerwiński systematycznie będą organizowane treningi w różnych miejscowościach Podhala. Dowodem są wtorkowe zajęcie, które odbyły się na boisku „Orlik" przy SP nr 3 w Nowym Targu: - Na pewno będziemy kontynuować tego typu inicjatywy. Chcemy jeździć po całym Podhalu i organizować tego typu pokazowe zajęcia. Liczę, że to przyciągnie do naszego klubu zrzeszę nowych zawodniczek, ale i też nie ukrywam sponsorów bez których funkcjonowanie klubu na dłuższą metę jest nie możliwe. Na razie radzimy sobie swoimi środkami. Staramy się aby dziewczętom niczego nie brakowało. Mają zapewniony podstawowy sprzęt do treningu a także odżywki – zaznacza Podczerwiński.

Łącznie w klubie działa trzech trenerów. Oprócz Podczerwińskiego są to Daniel Mikoś (odpowiedzialny za odnowę biologiczną) oraz Andrzej Gogola. Treningi odbywają się raz w tygodniu, ale od listopada dojdzie drugi trening.

Szczegółowe informację w sprawie zapisów do klubu udzielane są pod numerem telefonu: 609 430 191