a ms u

UNIHOKEJ. Reprezentacja Polski seniorów w ostatnim swoim spotkaniu Mistrzostw Świata rozgrywanych w Szwajcarii pokonała w rzutach karnych reprezentację USA i ostatecznie zajęła 11 miejsce w końcowej klasyfikacji. To wynik gorszy o dwie pozycję niż przed dwoma laty, ale odpowiadający aktualnej pozycji polskiego unihokeja w świecie.

Po 60 minutach regulaminowego czasu gry i 10 minutach dogrywki wynik pojedynku był remisowy 6:6. Polacy zagrali bardzo nierówne spotkanie. Przez pierwsze 25 minut gry głównym mankamentem naszych reprezentantów – podobnie jak w meczu przeciwko Estonii – była skuteczność. Niewykorzystane sytuację, dwukrotnie zemściły się na biało-czerwonych i po trafieniach Randalla Aa oraz Rayana Walkera USA prowadziło 2:0. Polacy wrócili do gry dzięki liczebnym przewagą. Amerykanie w ostatnich 15 minutach drugiej odsłony czterokrotnie wędrowali na ławkę kar. Trzykrotnie nasi reprezentanci wykorzystali to i po trafieniach kolejno Tomasza Gaickiego, Artura Kasperka i Mattiasa Mikulskiego wyszli na prowadzenie 3:2.
Wydawało się, że od tego momentu Polacy mają mecz pod kontrolą. Wprawdzie w 43 min za sprawą Jessa Anderssona Amerykanie doprowadzili do stanu 3:3, ale wystarczyło 61 sekund by po trafieniach nowotarżan: Patryka Wronki oraz Łukasza Chlebdy nasi reprezentanci odskoczyli na dwa gole. Niestety fatalny okres gry przytrafił się biało-czerwonym pomiędzy 47 a 53 minutą. Stracili w tym okresie kolejno trzy gole, oddając prowadzenie rywalom. Remis w regulaminowym czasie gry uratował Polakom Mateusz Antoniak.

Dogrywka rozstrzygnięcia nie przyniosła. O losach pojedynku decydowały rzuty karne. Potrzebnych było pięć serii by wyłonić zwycięzcę. W tej decydującej Kasperek sprytnym strzałem pokonał Kevena Glanzmanna a Przemysław Strażyński nie dał się ograć Anderssonowi.

Najlepszym zawodnikiem wśród Polaków wybrano Artura Kasperka.

POLSKA – USA 7:6 po rzutach karnych (0:1, 3:1, 3:4)
0:1 Aa (Fischer) 9:21. 0:2 Winkler (Andersson) 21:01, 1:2 Gaicki (Mikulski) 27:01, 2:2 Kasperek (Dziurdzik) 35:55, 3:2 Mikulski (Dziurdzik) 39:37, 3:3 Andersson (Forare) 42:33, 4:3 Wronka (Mikulski) 45:21, 5:3 Chlebda (Kostela) 46:22, 5:4 Forare (Andersson) 46:52, 5:5 Fischer (Hostettler) 51:47, 5:6 Forare (Andersson) 52:21, 6:6 Antoniak (Kasperek) 57: 35. Decydujący karny: Antoniak.
Polska: Strażyński – Dziurdzik, Kasperek, Wronka, Gaicki, Mikulski – Ligas, M. Gaicki, Kostela, Augustyn, Chlebda oraz Antoniak, Hantsch, Lech.