igniep1Igrzyska pod patronatem dziennika internetowego PODHALE REGION
ZAKOPANE, SUCHE, NOWY TARG. Trzy miejscowości Podhala, przez cztery dni, goszczą uczestników XX Zimowych Igrzyska Szkół Niepublicznych. Bierze w nich udział kilkuset uczniów z całej Polski. Na nowotarskim lodowisku rywalizowali oni dziś w łyżwiarstwie.

Organizatorem Igrzyskigniep2 jest Samodzielne Koło Terenowe Nr 67 Społecznegoigniep3 Towarzystwa Oświatowego w Zakopanem. Patronuje im Starosta Tatrzański. Uczestnicy reprezentują ok. 100 placówek – od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych. Są wśród nich amatorzy, ale są też wytrawni już zawodnicy, członkowie klubów sportowych.

O medale rywalizują oni w czterech dyscyplinach sportowych: narciarstwie biegowym, łyżwiarstwie szybkim, narciarstwie zjazdowym, czyli slalomie gigancie i snowboardzie. Walcząc o indywidualne nagrody w czterech grupach wiekowych - od szkoły podstawowej aż po liceum - zbierają oni także punkty dla swoich placówek w rywalizacji generalnej.

- Igrzyska zaczynały się w 1994 roku, równocześnie z przemianami gospodarczymi, które umożliwiły tworzenie szkół niepublicznych – mówi Barbara Wilczyńska, organizator. – Ideą największej zimowej imprezy dla tego typu szkół jest propagowanie zdrowego stylu życia, wytworzenie nawyku aktywnego wypoczynku, stworzenie młodzieży i nauczycielom okazji do integracji.

Każdy dzień rozpoczętych we wtorek Igrzysk przynosi duże sportowe emocje, ale też – oprócz zmagań na stoku czy na tafli – atrakcje w postaci wspólnego ogniska, koncertu, zabawy, karnetów do jazdy na stoku. Rozplanowana na dwa dni Belferiada to zawody nauczycieli w dwóch dyscyplinach – narciarstwie alpejskim i snowboardzie.
Wszystkie konkurencje narciarskie rozgrywane są na stoku i trasach biegowych w Suchem.

Na nowotarskie lodowisko zawodnicy trafili natomiast z powodu zamknięcia tafli w zakopiańskiem COS-ie. W łyżwiarstwie zmagali się tutaj przez kilka godzin, rywalizując na dystansach od 100 do 300 metrów, zależnie od kategorii wiekowej. Halę Lodowa wypełnili kolorowym i gwarnym tłumem.

Uroczyste zakończenie XX Igrzysk odbędzie się w piątek.

XX Igrzyska - dzień łyżwiarski

Fot. Anna Szopińska