PHOTO 2018 08 18 20 06 45JEZIORO CZORSZTYŃSKIE. Przy pięknej słonecznej pogodzie i lekkim wietrze odbyły się na Jeziorze Czorsztyńskim IV Regaty o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Organizatorem zawodów był Yacht Klub Polski Nowy Targ z siedzibą w Mizernej.

Uroczystego otwarcia żeglarskich zmagań dokonali komandor Klubu Ryszard Giżycki, wieloletni Komandor Senior Bohdan Gawęski oraz wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek.

Miłym akcentem było wręczenie Honorowemu Członkowi YKP Nowy Targ Maciejowi Krakowskiemu, wieloletniemu Zespołu Zbiorników Wodnych i inicjatorowi Regat o Zieloną Wstęgę Jeziora Czorsztyńskiego, Odznaki XXX–lecia YKP Nowy Targ.

Rangę zawodów podniósł Komandor Senior Gawęski, przedstawiając przechodnią super nagrodę: sekstant - dla tryumfatora w trzech kolejnych latach. Zdobywca zostanie wybrany drogą losowania spośród zwycięzców w poszczególnych klasach. Sekstant w dobie GPS-ów to już cenny, archiwalny przyrząd, służący do określania szerokości geograficznej.

Na razie w rywalizacji uczestniczyło 18 jachtów. Jeszcze na godzinę przed startem tafla jeziora była jak lustro i na odprawie komisja regatowa zastanawiała się, w którą stronę jachty mają popłynąć. Wiatr jednak przyszedł z siłą 1 stopnia w skali Beauforta, a nawet pogroził ciemną, deszczową chmurą nad Gorcami. Na szczęście przeszła ona bokiem.

Rozegrano dwa wyścigi, a ponieważ jachty otwarto-pokładowe uzyskały taką samą ilość punktów, więc rywalizowały dodatkowo w trzecim biegu. Trasa była wyznaczona bojami po trójkącie. Pierwszy bieg prowadził w kierunku zachodnim, drugi - po zmianie kierunku wiatru - na wschód.

Regaty utrzymane w dżentelmeńskich zasadach fair play, zakończyły się wręczeniem pucharów i dyplomów. Tym razem jeden z nich powędrował również w ręce wiceburmistrza Waldemara Wojtaszka – załoganta jachtu AS 2.

Wspólne ognisko, posiłek i muzyka szantowa w towarzyskich klimatach były chwilą relaksu po rywalizacji na wodzie.

Wyniki regat:

klasa A-jachty regatowe
1.KUGA - W. Król
2.BIBI - A. Nosal
3.FURIA – A. Marasek

klasa B – jachty otwarto-pokładowe
1.AS-2 - J. Śliwiński
2.POL-295 - M. Wyganowski
3.Tom & Jerry - K. Kobylak

klasa C - jachty kabinowe do 6,5 m
1.WOSZK-1-W.Jędrol
2.CLIPPER - T. Nowak
3.IZAR - J. Bryniarski

klasa D - jachty kabinowe powyżej 6,5 m
1.OSKAR - D. Schaefer
2.DORIS - B. Fijał
3.PUCHAŁATÓWKA - J. Puchała

IV Regaty o Puchar Burmistrza

Fot. Waldemar Wojtaszek, Anna Szopińska