111aaseminuariumjaponia1112

SPORTY WALKI. Początkiem listopada uczniowie i trenerzy Szkoły Walki Yamabushi wzięli udział w seminarium Kishinjuku, zorganizowanym przez mistrza Makoto Kojima w Kyoto (Japonia). Wyjazd i wszystko z nim związane (bilety na samolot, rezerwacja hotelu, itp.) załatwiał sensei Sebastian Westrych. Pobyt w Japonii połączony ze zwiedzaniem i treningami trwał siedem dni, a było co oglądać.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć kilkadziesiąt świątyń, które w Kyoto są wszędzie, również kościół katolicki. Ponadto adepci Jujutsu zwiedzali złoty pałac Cesarza, zamek Shoguna wraz z przylegającymi ogrodami wokół tych wspaniałości. Była też okazja zobaczyć skansen, obejrzeć samurajów w akcji, zobaczyć domy japońskie, z zewnątrz jak i wewnątrz. Zobaczyć bambusowy las i panoramę Kyoto, jak i wiele innych atrakcji z których wymienię chociażby największą Japońską bramę Tori czy szkołę gdzie uczniowie sami dbają o porządek. A propo porządku w Kyoto nie ma koszy na śmieci na ulicach … nie ma również śmieci. Przez tydzień żaden adept Jujutsu nie znalazł na ulicy ani jednego śmiecia, czegokolwiek co by można uznać za wyrzucony śmieć.

Nie obyło się bez imprez towarzyszących typu karaoke, gdzie wszyscy śpiewali i dobrze się bawili. Był również bankiet na który zaprosił wszystkich p. Makoto Kojima. Można było popróbować Japońskich potraw: sushi, sashimi, mochi, tempura, jakitori, ramen itp (ok.40)

Głownem punktem wizyty w Japonii było oczywiście seminarium Kishinjuku w którym oprócz Polaków byli Francuzi, Anglicy i oczywiście Japończycy.

GALERIA Z WYJAZDU

 

Seminarium odbyło się w najstarszym Dojo jakie znajduje się w Kyoto, ciekawostką jest żi do tego Dojo nie są wpuszczani turyści (biali ludzie). Można, tak samo jak świątynię , obejrzeć to miejsce, zajrzeć do środka ale wchodzić czy robić zdjęcia nie wolno. Uczestnikom seminarium pozwolono robić zdjęcia w budynku.

Szkolenie skończyło się uroczystą promocją na wyższe stopnie Kishinjuku. I tak Christian Flament z Francji otrzymał tytuł So Shihan (główny instruktor w danym kraju). Natomiast Tytuł Shihan (Główny instruktor w Dojo) otrzymali: Salur Onural Anglia, Hideoki Kanazawa Japonia, Aleksander Kozieł Polska. Wyjazd był bardzo udany, następną wizytę połączoną z seminarium Kishinjuku Suan Kojima planuje w 2021 roku 

mat. prasowy