regatybos19JEZIORO CZORSZTYŃSKIE. Pęcherze na dłoniach, zakwasy w rękach, dwa połamane stery, wiatr we włosach i uśmiech na twarzy – taki jest bilans XII Regat Bosmana Stacha. Ale nikt się nie refował – regaty, panie, regaty... Od tygodnia było wiadomo - wiatr, i to silny, będzie. Wszystkie prognozy wskazywały jednoznacznie, że będzie dmuchać. I powiało.

Organizator - bosman Stanisław Janowiak z Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego - ocenił go na 4 - 5 B z kierunku zachodniego. Do tego piękne słońce i ciepełko; warunki  jak  keja - wymarzone w snach.

Z uwagi na  rewelacyjne  warunki wiatrowe rozegrano trzy biegi. Trasa wyznaczona bojami prowadziła od przystani PTŻ najpierw na zachód, a następnie na przesmyk przy Zielonych  Skałkach i z powrotem do przystani. Boje trzeba było minąć lewą burtą.

Po zaciętej rywalizacji wyniki przedstawiają się następująco:

Grupa A jachty regatowe

  1. Kuga - sternik Wiesław Król
  2. Skippi 650 - sternik.Paweł Gabor
  3. Ufo - sternik Kacper Jędrol

Grupa B jachty kabinowe powyżej 6 m

  1. Doris - sternik Bogdan Fijał
  2. Oskar - sternik Dawid Schaeffer
  3. Kolejny Wydatek – sternik Dorota Tarkowska

Grupa C jachty kabinowe poniżej 6 m

Wind 2 – sternik Jerzy Olbrychtowicz

Finja -  sternik Ryszard Lisowski

 Seagrass – sternik Tomasz Kawecki

Grupa D jachty otwartopokładowe

1. Omega niebieska – sternik Michał Dygawowski

2. AS 2  - sternik Tadeusz Nowak

3. Runek  - Adam Janowiak

P3400166

W sumie wystartowało 20 łódek. W każdej grupie zwycięzcom rozdano po trzy puchary, były dyplomy i nagrody dla dzieci.  Nad bezpieczeństwem zawodników czuwała ekipa ratowników na pontonie z silnikiem honda 50 KM. W tej sytuacji załogi jachtów z poczuciem bezpieczeństwa mogły dać z siebie wszystko - w niejednej łódce miecz wyszedł z wody.

A po sportowych zmaganiach bosman Stach zaprosił na ognisko na bigos, chleb ze smalcem, ogórki małosolne i piwo. Biesiada przy szantach i morskich opowieściach trwała do późnego wieczora.

 Do zobaczenia za rok. Ahoj!

XII Regaty Bosmana Stacha

Fot. Anna Szopińska