aa yokuzunaa

SPORTY WALKI. 7 kwietnia na hali sportowej w Gimnazjum w Łukowicy, odbył się V Regionalny Turniej Karate Kyokushin puchar Wójta Gminy Łukowica - Czesławy Rzadkosz, która osobiście dokonała otwarcia Turnieju. Wzięła w nim udział 11 osobowa reprezentacja SSK Yokuzuna z Nowego Targu.

Turniej zorganizowany został przez Dojo Łukowica Nowosądeckiego Klubu Karate Kyokushin. Sędzią głównym była wielokrotna Mistrzyni Świata, Europy oraz Polski sensei Ewa Pawlikowska (IV dan) z Nowego Targu. Sponsorami turnieju byli: Urząd Gminy Łukowica, firma Unimat Łącko, Alkam, Piekarnio-ciastkarnia Józefa Niki z Nowego Sącza oraz Dariusza Wielocha.

W zawodach wzięło udział ponad 120 zawodników i zawodniczek z 7 ośrodków : Nowy Sącz, Nowy Targ, Stary Sącz, Łukowica,Gorlice, Bukowno (Olkusz) oraz Wieliczka.

9. Sensei Krzysztof Kopciowski –1 dan - Wieliczka
10. Sempai Jan Walkosz –2 kyu – Nowy Targ.
11. Sempai Konrad Kopciowski –3 kyu - Wieliczka

Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach kata i kumite (leki kontakt dzieci, semi kontakt młodzicy i juniorzy oraz full kontkat seniorzy).6 kategoriach kata oraz 11 kategoriach kumite (walka) w tym kumite seniorek oraz seniorów.

11 osobowa reprezentacja Stowarzyszenia Sportowego Karate Yokozuna w Nowym Targu bardzo dobrze wypadła w turnieju zdobywając dla Yokozuny 27 punktów.

Startowali:

- Mateusz Kowalski - kumite lekki kontakt dzieci chłopców i kata (do rocznika 2001)
- Piotr Urbański - kumiite lekki kontakt dzieci chłopców i kata(do rocznika 2001)
- Michał Stachowiec – kumite lekki kontakt dzieci chłopców i kata(do rocznika 2001)
- Weronika Stachowiec- kumite lekki kontakt dziewczynki i kata (do rocznika 2001)
- Maksymilian Rapacz - kumite lekki kontakt dzieci chłopców i kata (do rocznika 2001)
- Nykaza Patrycja – kumite lekki kontakt dziewczynki i kata (do rocznika 2001)
- Nykaza Julia - kumite lekki kontakt dziewczynki i kata (do rocznika 2001)
- Bartłomiej Ryt - kumite lekki kontakt chłopców i kata (rocznik 2000-1999)
- Kacper Kulpa – kumite lekki kontakt chłopców i kata (rocznik 2000-1999)
- Kacper Kowalski – kumite semi kontakt juniorów i kata
- Wojciech Domalik – kumite młodzieżowców

Najlepiej spisali się Maksymilian Rapacz zdobywając I miejsce w kata (na 40 zawodników w tej konkurencji) oraz I miejsce w kumite lekki kontakt +40 kg. W pierwszej walce Maksym spotkał się z dużo większym i cięższym przeciwnikiem z Wieliczki – Piotrem Kmiecikiem. Walka nie była łatwa, ale Maksym poradził sobie bardzo dobrze i przeszedł do ósemki. Tam stoczył walkę z Antonim Woźniakiem z Wieliczki, z którym wygrał przed czasem przez Ippon. Również walka półfinałowa nie sprawiła Maksymowi większego problemu i przed czasem pokonał Wiktora Króla z Nowego Sącza. Najcięższą walkę Maksym stoczył w finale z zawodnikiem z Nowego Sącza Sebastianem Bętkowskim. Dopiero po dogrywce sędziowie wskazali zwycięstwo Maksyma.

W tej samej kategorii wiekowej w wadze niższej -40 kg dobrze również spisali się:

- Kamil Mokracki, który walki eliminacyjne i walkę półfinałową wygrał przed czasem zdobywając Ippon. W walce finałowej spotkał się Grzegorzem Janikiem ze Starego Sącza , który ostatecznie okazał się lepszym od Kamila i zdobył najwyższe podium, a Kamil uplasował się na II miejscu. W kata Kamil uplasował się na 14 miejscu.

- Mateusz Kowalski bez problemu wygrał walkę eliminacyjną z Jakubem Żółtawskim oraz ćwierćfinałową z Bartłomiejem Guzikiem (obaj z Wieliczk)i, w walce półfinałowej musiał jednak uznać wyższość przeciwnika Grzegorza Janika ze Starego Sącza , z którym przegrał o wejście do finału, a w walce o III miejsce nie pozostawił Michałowi Dyrkowi złudzeń, że to jednak n jest lepszy i ostatecznie wygrał walkę o III miejsce. Z kolei w kata Mateusz porzeszedł do 2 rundy i ostatecznie zajął 10 miejsce.

- Piotr Urbański, który tym razem miał mniej szczęścia w Kumite, ale nadrobił w kata i wywalczył II miejsce tuż za Maksymem

- Michał Stachowiec , który wiekowo był młodszy od swoich przeciwników o 3 lata i wagowo był lżejszy co stawiało go w gorszej sytuacji i. Michał jednak wykazał się w walce z cięższym i większym przeciwnikiem dużą walecznością i odwagą. W kata Michał zajął 17 miejsce na 40 zawodników.

W kategorii wiekowej do 2001 kumite lekki kontakt open również dziewczyny pokazały , że nie są gorsze od chłopaków. Patrycja Nykaza zajęła I miejsce wygrywając kolejno z Dominiką Lachowską z Nowego Sącza, Flanek Wiktorią z Wieliczki , a w finale pokonała Katarzynę Kozieł z Bukowna. W kata Natalia uplasowała się tuz za podium zajmując 4 miejsce. W tej samej kategorii wystartowała Julia Nykaza młodsza o dwa lata siostra Natali, która w pierwszej walce wygrała ze starszą o 2 lata i znacznie cięższą i wyższą zawodniczką z Nowego Sącza Aleksandrą Szadek. Niestety Julia miała same wielkie zawodniczki i walce półfinałowej spotkała się z „wielką" Katarzyną Kozieł z Bukowna. Pomimo dużych różnic gabarytowych Julia nie odpuszczała ani na chwilę swojej przeciwniczce, jednak zdobyty przez Katarzynę na samym początku walki punkt zadecydował o przegranej Julii i ostatecznie Julia uplasowała się na 4 miejscu, natomiast w kata zajęła miejsce 7. Również w tej kategorii wystartowała Weronika Stachowiec, która w walce eliminacyjnej spotkała się z Weroniką Błachaniec ze Starego Sącza. Walka obu Weronik była bardzo zacięta i wyrównana. Z uwagi, że w walkach eliminacyjnych nie ma dogrywek sędziowie musieli wskazać werdykt i ocenili, że do następnej walki powinna przejść przeciwniczka Weroniki Stachowiec. Z kolei w kata Weronika uplasowała się na 12 miejscu.

W starszej kategorii wiekowej w kumite lekki kontakt chłopców wystartowali : Bartłomiej Ryt oraz Kacper Kulpa. Obaj po wygranych walkach eliminacyjnych stoczyli zacięte walki w ćwierćfinale. Niestety tym razem obaj musieli pogodzić się z przegraną, a w kata uplasowali się kolejno : Bartek na 11 miejscu, a Kacper na 19.

W kategorii kata juniorów i kumite juniorów semi kontakt wystartował Kacper Kowalski. W kata Kacper nie miał sobie równych. Eliminacje przeszedł najlepiej ze startujących w tej kategorii i w finale pokazał kolegom, że to on jest najlepszy. Z kolei w kumite nie miał tyle szczęścia . W walce do półfinału trafił na cięższego przeciwnika Dawida Dudę ze Starego Sącza, z którym stoczył zaciętą i wyrównaną walkę. Niestety werdyktem sędziowskim 3 do 2 sędziowie uznali zwycięstwo Dawia.

W turnieju już jako senior wystartował Wojciech Domalik – kategoria open . Były to jego pierwsze zawody w kumite full kontakt seniorów. Wojtkowi szło całkiem dobrze. Pierwszą zwycięską walkę stoczył z zawodnikiem ze Starego Sącza Robertem Dudą. W drugiej o wejście do finału spotkał się ze starszym zawodnikiem z Łukowicy Markiem Hajdukiem, który bardzo zacięcie bronił „ rodzinnych murów" i pokazał Wojtkowi, że „u siebie" on jest najlepszy. Ostatecznie Wojciech Domalik zajął 4 miejsce .

Puchar Wójta Gminy Łukowica ostatecznie przypadł drużynie z Nowego Sącza, która uzyskała łącznie 45 punktów. Kolejne miejsca zdobyły odpowiednio drużyny: Nowy Targ 27 punktów, Bukowno-Olkusz 24 punkty, Łukowica 17 punktów, Gorlice 9 punktów oraz Wieliczka 8 punktów.

Udział w turnieju pokryty został częściowo z dotacji przyznanej przez Urząd Miasta Nowy Targ.

Tekst: Yokuzuna