Klaudia tasz trening tatry fot bartosz bartyzelSKIALPINIZM. Klaudia Tasz jest mistrzynią Polski skialpinizmie. Złoty medal indywidualnie zdobyła już po raz czwarty w Mistrzostwach Polski 2013. Warto podkreślić, że do tej pory żaden z polskich zawodników takiej kolekcji złotych medali jeszcze nie miał.

- Zawody wiązały się dla mnie z dodatkowym obciążeniem, jakim był start w cięższym i mniej wygodnym sprzęcie treningowym. Nie miałam jednak wyboru, bo 2 dni przed zawodami złamałam nartę z kompletu startowego. Wiązań w zawodniczych zestawach nie da się regulować. Nie mogłam po prostu wymienić nart i musiałam użyć całego, innego kompletu narty-buty. Stare buty otarły mnie do krwi. Oznaczało to więc dla mnie podwójną walkę, nie tylko z innymi zawodniczkami, ale i z samym sprzętem - wspomina aktualna Mistrzyni Polski, Klaudia Tasz.Maraton Vysoke Tatry - Klaudia jedyna Polka na podium Kopiowaniepodium kobiet w 5 Stawach KopiowaniePodium Mistrzostw Polski 2013 KopiowanieTrasa zawodów wiodła z Palenicy Białczańskiej z parkingu na drodze do Morskiego Oka, poprzez Wodogrzmoty Mickiewicza, gdzie rozpoczynał się pomiar czasu, dalej Dolinę Roztoki i Pięciu Stawów Polskich, Przełęcz Zawrat, a następnie był zjazd na Halę Gąsienicową i podejście na Kasprowy Wierch i na koniec zjazd do Kuźnic. - Najbardziej zaskakujący okazał się dla mnie odcinek na trasie zjazdowej w kotle Goryczkowym. Wjechałam na wyratrakowany odcinek z taką prędkością, że wydawało mi się, iż jadący tam w dół turyści raczej stoją, a nie jadą. Miałam jednak świadomość, że zmierzam po kolejny tytuł mistrzowski i jeden błąd może odebrać mi wszystko. Z tego powodu, jak w życiu, czasem trzeba zwolnić - podsumowuje Klaudia.

Warto dodać, że dużą sensacją zawodów był i występ Moniki Góźdź. W zawodach w skialpinizmie wystartowała w tym sezonie po raz pierwszy! Mimo to zajęła ona trzecie miejsce pośród kobiet. Ponieważ drugie miejsce zdobyła Słowaczka Simona Triznova, tym samym Monika można śmiało stwierdzić, że zdobyła wicemistrzostwo Polski.

Trzeba podkreślić, że dla Klaudii Tasz druga połowa sezonu jest bardzo udana. Wygrała ona Maraton Vysoke Tatry 2013 wraz z partnerką Simoną Triznovąa ze Słowacji, z którą stworzyły mocny i zgrany zespół. Należy zaznaczyć, że impreza ta była równocześnie drugą edycją Pucharu Europy Środkowej, a więc zwycięstwo zapewniło Klaudii zdecydowane prowadzenie w ogólnym rankingu Pucharu. Drugie i trzecie miejsce zajęły Słowaczki, więc Klaudia jest jedyną z Polek, które w ogóle weszły na podium. Równie udane były zawody w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w ramach Dni Lawinowo Ski Tourowych. - No tak, trochę zaszalałam, bo wygrałam kategorię łączną, czyli ze wszystkimi, nawet z mężczyznami, ale była to tak wspaniała i nietypowa zarazem impreza, że nie mogłam się powstrzymać - komentowała wówczas Klaudia.

Warto przypomnieć, że w najbliższy weekend odbędzie się Memoriał Malinowskiego, natomiast Klaudia swe tegoroczne zimowe starty Klaudia Tasz zakończy kultowym Trofeo Mezzalama u stóp Matternhornu.