zawszybNOWY TARG. Na nowotarskim lotnisku odbyły się II Zawody Modeli Makiet Szybowców RC. Zaliczają się one do cyklu imprez o Puchar Air Tow Team Poland. W tegorocznej edycji startowało 25 zawodników z całej Polski, również ze Słowacji.

Zawody trwały dwa dni, jednak rozgrywania konkurencji nie ułatwiały intensywne chwilami opady deszczu. Obecność modelarzy ze Słowacji nadawała tym powietrznym zmaganiom charakter międzynarodowy. Organizatorami byli członkowie Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Nowy Targ.

Na weekend przyjechało do Nowego Targu 25 modelarzy z liczących się ośrodków w Polsce: Gdańska, Warszawy, Krakowa, Tarnowa, Rybnika. Mocną konkurencję dla miejscowych modelarzy stanowiła ekipa ze Śląska. Na najpiękniejszym w kraju lotnisku dobrze czują się też Słowacy.

Uczestnicy drugiej edycji startowali w klasach „retro" i „standard". Do tej pierwsze zaliczają się repliki szybowców niegdyś latających. Drugą stanowią makiety nowocześniejszych, z lepszymi pokryciami skrzydeł. Używany tu materiał to głownie styropian laminowany lub kryty fornirem. Te szybowce mają też lepsze właściwości lotne.

Najmniejsze dopuszczone modele miały 3-metrową rozpiętość skrzydeł, w największych modelach sięgała ona 6,2 metra.

Z pomocą holownika makiety szybowców wynoszone były na wysokość 300 metrów, do lotów termicznych. Ich zadaniem było utrzymać się w powietrzu przez 10 minut i wylądować w wyznaczonej, punktowanej strefie. Za celne lądowanie pilot otrzymywał 100 punktów, a jeśli udawało mu się osiąść w punktowanej strefie w 10 minucie lotu – zdobywał 600 punktów. Nawet dla mistrzów magnetycznego sterowania nie było to zadanie łatwe. Widzów – nielicznych, niestety, z powodu aury i kanonizacyjnych uroczystości – zachwycały i precyzja wykonania replik, i powietrzne ewolucje jako przedsmak prawdziwego szybownictwa. Doroczne zawody to zawsze okazja, by połknąć modelarskiego bakcyla

W pierwszej piątce kategorii „standard", z największą ilością punktów, znaleźli się: Roman Maślanka, Tomasz Cyrulik, Jakub Świst, Marcin Mazański i Konrad Uzarski.

Triumfatorzy w kategorii „retro" to – w kolejności zajętych miejsc - Jakub Świst, Tomasz Świderski, Janusz Olszówka Krzysztof Kilian, Wojciech Adamowski, Grzegorz Konczewski.

Fot. Anna Szopińska