Podhale Region

Czwartek, 23 marzec 2017

Ostatnia aktualizacjaŚr, 22 Mar 2017 3pm

Jesteś tutaj: Home Urzędowe Konsultacje projektu planu transportowego dla Zakopanego

Reklama

Konsultacje projektu planu transportowego dla Zakopanego

Dwie nowe linie autobusowe, wzrost znaczenia transportu publicznego, większa wygoda podróżowania – to niektóre założenia poddanego do konsultacji społecznych projektu planu transportowego.

Od 8 do 29 marca potrwają konsultacje projektu dokumentu pod nazwą „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Zakopanego na lata 2017 – 2025 z kierunkiem do 2030 r.” przygotowanego przez firmę IMS sp. z o.o. pod kierownictwem dra Jana Friedberga. Po przegłosowaniu przez Radę Miasta, plan stanie się aktem prawa miejscowego, co oznacza, że opisane w nim cele i działania będą musiały zostać zrealizowane do 2025 roku.

Plan transportowy to pierwszy dokument w historii Zakopanego, który tak szczegółowo określa problematykę transportu zbiorowego. Opisuje sposób jego organizacji, przebieg linii użyteczności publicznej (czyli takich, na których funkcjonowanie władze miasta mają wpływ), standardy jakościowe jeżdżących po nich autobusów, a nawet maksymalne odległości dojścia do przystanków.

W ramach prac nad planem w 2015 i 2016 r. przeprowadzono kompleksowe badania ruchu, które opisują stan obecny transportu publicznego w Zakopanem i jego postrzeganie przez użytkowników i które są jednocześnie materiałem wyjściowym do modelowania rozwoju transportu w najbliższych latach. Zaskakującym wnioskiem z lektury badań jest niski udział podróży transportem zbiorowym, który wynosi 5,7% wszystkich podróży na terenie miasta poza sezonem turystycznym i około 9% w sezonie letnim. Celem planu jest zwiększenie liczby podróży wykonywanych transportem zbiorowym, zarówno na liniach obsługiwanych przez spółkę TESKO, jak i przewoźników prywatnych.

„Dokument nie zapowiada rewolucji, raczej ewolucyjne ulepszanie funkcjonowania transportu publicznego w Zakopanem. Zakłada uruchomienie nowej linii komunikacji miejskiej z planowanego parkingu zaporowego na Spyrkówce przez dworzec, ulicę Kościuszki, Tetmajera, Grunwaldzką, Makuszyńskiego, Piłsudskiego, Bronisława Czecha do Kuźnic. Taki przebieg linii zapewni mieszkańcom ulic dotychczas odciętych od transportu publicznego możliwość podróżowania autobusem. Podejmiemy również negocjacje z przewoźnikami prywatnymi w celu uruchomienia całorocznej linii autobusowej z dworca do Doliny Strążyskiej, spełniającej standardy znane z linii obsługiwanych przez TESKO” – wyjaśnia Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Z dokumentem można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Miasta www.zakopane.eu/plantransportowy oraz w pokoju 221 Wydziału Drogownictwa i Transportu. Swoje wnioski mieszkańcy będą mogli omówić z wykonawcą planu podczas dyżuru konsultacyjnego, który odbędzie się 21 marca, w godzinach 15:00—18:00 w Urzędzie Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13.

Ponadto zaplanowano dwa spotkania konsultacyjne w sali obrad Urzędu Miasta: 14 marca o godzinie 13:00 dla przewoźników oraz 21 marca o godzinie 18:30 dla przedstawicieli firm, stowarzyszeń oraz podhalańskich instytucji.

Uwagi można przekazywać do 29 marca z wykorzystaniem formularza zamieszczonego na stronie www.zakopane.eu/plantransportowy, mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub listownie:

Urząd Miasta Zakopane

Wydział Drogownictwa i Transportu
pokój 221
ul. Kościuszki 13
34-500 Zakopane

Na początku kwietnia zostanie przygotowany raport z konsultacji. Głosowanie nad dokumentem odbędzie się na kwietniowej sesji Rady Miasta.