Podhale Region

Środa, 25 kwiecień 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 25 Kwi 2018 1pm

Jesteś tutaj: Home Urzędowe Można samodzielnie zlecić wykonanie oceny energetycznej

Reklama

Można samodzielnie zlecić wykonanie oceny energetycznej

Z uwagi na występujący problem dotyczący opóźnień w wykonywaniu ocen energetycznych koniecznych do wymiany kotłów ze środków europejskich, Urząd Miasta Zakopane informuje, że osoby, którym zależy na szybkiej wymianie kotła z wykorzystaniem dotacji unijnych, mogą zlecać oceny energetyczne na własny koszt. Zgoda na samodzielne wykonanie ocen energetycznych została udzielona przez Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Oceny powinny zamawiać wyłącznie osoby z listy podstawowej. W celu potwierdzenia miejsca na liście prosimy o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska pod numerem telefonu 18 20 20 497.

Dotychczas wykonanych zostało jedynie 132 z 700 ocen. Urząd Miasta Zakopane nie ma żadnego wpływu na szybkość pracy firmy, z którą Urząd Marszałkowski zawarł umowę. Tymczasem ocena jest niezbędna do podpisania umowy dotacyjnej, ponieważ określa między innymi moc nowego urządzenia grzewczego, czy zakres koniecznej do wykonania termomodernizacji.

Z możliwości wykonywania ocen na własny koszt mogą skorzystać przede wszystkim osoby, którym zależy na szybkiej wymianie kotła. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prowadzi postępowanie w celu wyłonienia firmy, która dokończy wykonywanie zaległych bezpłatnych ocen. Uczestnicy programu, którzy zamierzali dokonać wymiany kotła w terminie późniejszym, mogą poczekać na nową firmę wykonującą oceny.

Jak zlecieć wykonanie oceny?

Ocena musi zostać wykonana zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej i musi zachowywać standard oceny energetycznej określony przez Województwo Małopolskie ).

Oceny mogą być wykonywane przez osoby uprawnione, zgodnie z Ustawą o charakterystyce energetycznej budynków lub przez audytorów.Ocenę mogą między innymi wykonywać architekci, instalatorzy sanitarni, osoby z uprawnieniami budowlanymi w specjalności architektonicznej, a także czynni zawodowo audytorzy. Wzór formularza oceny do pobrania pod artykułem. Ze wstępnego rozeznania Urzędu Miasta wynika, że wykonanie oceny powinno kosztować około 300-350 złotych netto dla budynku jednorodzinnego.

(RKW)

Pliki do pobrania

Fotografia  R&A

Reklama