Podhale Region

Piątek, 23 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 23 Mar 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Prawo W sprawie PZD: już trzech aresztowanych, 700 tys. zł łapówek, dwie firmy wykonawcze pod zarzutami

Reklama

W sprawie PZD: już trzech aresztowanych, 700 tys. zł łapówek, dwie firmy wykonawcze pod zarzutami

PZDluty18

POWIAT NOWOTARSKI. Coraz szersze kręgi zatacza śledztwo dotyczące przestępstw korupcyjnych w związku z realizowaniem zamówień publicznych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu. Tymczasowym aresztem została objęta trzecia osoba z tej jednostki. Zarzuty postawiono także dwom szefom firm wykonujących prace na rzecz PZD.

Po przebywających nadal w areszcie tymczasowym wicedyrektorze Krzysztofie Sz. i dyrektorze Robercie W., trzecią osobą aresztowaną końcem stycznia przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest Józef K. – kierownik działu zamówień publicznych.

Jak informuje zastępujący rzecznika Prokuratury Regionalnej w Krakowie naczelnik Wydziału III – prok. Zbigniew Gabryś, kierownikowi przedstawiono zarzuty popełnienia siedmiu przestępstw z art. 228 § 1 kk, dotyczących przyjęcia - w związku z pełnioną funkcją publiczną - korzyści majątkowych w postaci pieniędzy. Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w dniu zatrzymania zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Śledztwo związane z korupcją w PZD prowadzi Wydział Zamiejscowy w Krakowie Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem krakowskiej Prokuratury Regionalnej. W trakcie postępowania zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych przedstawiono wicedyrektorowi Krzysztofowi Sz. i dyrektorowi Robertowi W. Pod zarzutem udzielania korzyści majątkowych stanęły natomiast dwie osoby z firm budowlanych realizujących prace na rzecz PZD w Nowym Targu.

W tej chwili Prokuratura Regionalna mówi o 700 tys. zł jako o łącznej kwocie korzyści majątkowych przyjętych przez zatrzymane osoby. Najwcześniej zatrzymanemu wicedyrektorowi zarzuca się przyjęcie w sumie 280 tys. zł łapówek. Ponieważ po zatrzymaniu go przez funkcjonariuszy ABW końcem października trzymiesięczny okres już minął, na wniosek Prokuratora regionalnego sąd przedłużył tymczasowe aresztowanie na kolejne 3 miesiące. Śledztwo w tej sprawie zostało przedłużone do końca września tego roku.

Są to wszystkie szczegóły, które na tym etapie – ze względu na dobro - śledztwa ujawnia Prokuratura, sytuując nowotarską sprawę w szeregu średnich i wciąż jeszcze rozwojowych afer korupcyjnych. Taki obraz jednostki kłóci się z opinią samorządu powiatowego o PZD jako sprawnym, rzetelnym i szybkim realizatorze drogowych inwestycji. Pracę pozbawionej szefostwa firmy tymczasowo nadzoruje sekretarz powiatu.

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama