Podhale Region

Niedziela, 16 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 15 Gru 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Prawo Afgańczycy w ciężarówce z arbuzami

Reklama

Afgańczycy w ciężarówce z arbuzami

17 141641 wynik
17 141642 wynik
17 141643 wynik

PODHALE. Dwóch Afgańczyków w naczepie z arbuzami odkryli funkcjonariusze Straży Granicznej z grupy zamiejscowej w Rabce – Zdroju w pobliżu przejścia granicznego na Orawie w Chyżnem. Mężczyźni nielegalnie dotarli z swego kraju przez Iran i Turcję do Europy. Teraz zostali wydaleni do Słowacji, a arbuzy przekazano do utylizacji do Nowego Targu.

- Z Afganistanu przez Iran do Turcji. Dalej łodzią pontonową do Grecji. Później pieszo przez Macedonię do Serbii. Następnie w naczepie ciężarówki z arbuzami do Polski. Tak wyglądała podróż dwóch obywateli Afganistanu, zatrzymanych w sobotę przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Zakopanem – relacjonuje Justyna Drożdż, rzecznik prasowy Karpackiego oddziału Straży Granicznej.

Do zdarzenia doszło w ubiegły weekend. To wówczas funkcjonariusze z Grupy Zamiejscowej w Rabce – Zdroju Placówki SG w Zakopanem skontrolowali w rejonie byłego przejścia granicznego w Chyżnem samochód ciężarowy. - Podczas kontroli ciężarówki z Czarnogóry, poruszającej się pod zamknięciem celnym, wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziła linka zabezpieczająca naczepę pojazdu.

Rzecznik dodaje, że po dokładnym sprawdzeniu okazało się, iż linka zabezpieczająca została wcześniej przecięta i ponownie połączona. - Z uwagi na podejrzenie przewozu nielegalnych imigrantów, na miejsce zdarzenia wezwani zostali funkcjonariusze Referatu Kontroli Mobilnej Służby Celno - Skarbowej w Krakowie, którzy usunęli zamknięcia celne.
Jak się okazuje po otwarciu czarnogórskiej naczepy - w jej wnętrzu - ujawniono 2 młodych mężczyzn, podających się za obywateli Afganistanu. - Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Kierowcą pojazdu był obywatel Czarnogóry, który przewoził ładunek arbuzów z Albanii przez Serbię, Węgry i Słowację do Polski.

Zatrzymani zenali, że ich krajem docelowym miała być Francja. Wyjaśnili, że ich podróż trwała około roku oraz, iż początkowo przedostali się nielegalnie z Afganistanu przez Iran do Turcji. Tam pracowali, aby zdobyć część środków finansowych na dalszą podróż w głąb Europy. Następnie łodziami pontonowymi dopłynęli do Grecji. Stamtąd pieszo przez Macedonię dostali się do Serbii. Podkreślili,, żew Belgradzie, na jednym z parkingów, przedostali się do naczepy ciężarówki bez wiedzy kierującego pojazdem.

- Jak przyznał jeden z zatrzymanych cudzoziemców podróż z Afganistanu do Serbii kosztowała go 6 000 Euro. Za następny etap podróży zapłacił przemytnikom kolejny 1 000 Euro.

Rzecznik wyjaśnia, że z uwagi na nielegalne przekroczenie granicy państwowej cudzoziemcy zostali zatrzymani. - W poniedziałek 2 lipca, nastąpiło przekazanie cudzoziemców do Republiki Słowacji (państwa z terytorium którego, nastąpiło nielegalne przekroczenie granicy) w ramach readmisji uproszczonej.

Natomiast w związku z możliwością skażenia przewożonego ładunku owoców, stosowna informacja została przekazana do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nowym Targu. Zgodnie z uzyskaną informacją przewożone arbuzy zostaną poddane utylizacji.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama