Podhale Region

Piątek, 19 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 19 Sty 2018 9am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Prezydent szusuje z Polczakówki. – Życie nie składa się tylko z polityki…

Reklama

Prezydent szusuje z Polczakówki. – Życie nie składa się tylko z polityki…

memorkacz171
memorkacz172

RABKA-ZDRÓJ. Duże środki ostrożności zastosowano i dużych sił mundurowych użyto podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Rabce-Zdroju i jego udziału w V Memoriale Marii Kaczyńskiej. Narciarskie zawody po raz pierwszy były dwudniowe i rozszerzone o kategorię niepełnosprawnych. Pogoda dopisała rewelacyjnie. Imprezę próbowała jednak zakłócić manifestacja aktywistów Komitetu Obrony Demokracji.

Pierwszego dnia zawody otwierał wiceminister sportu Jarosław Stawiarski. Startowały dzieci w liczbie ponad stu i niepełnosprawni - 13 zawodników w mono-ski oraz w innym sprzęcie umożliwiającym zjazd. Drugi dzień zarezerwowany był dla dorosłych i polityków.

Żeby dostać się pod stok Polczakówki, trzeba było przejść przez elektroniczne bramki i kontrole. Policyjne patrole witały przybywających już u wjazdu na drogę do narciarskiej stacji. Otoczenie wyciągu i stoku penetrowali strażacy, BOR-owcy, żandarmeria wojskowa. O to, by mundurowe siły nie próżnowały, postarali się działacze KOD-u, wszczynając hałas zaraz, gdy – po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą prezydentową Kaczyńską w Liceum im. Eugeniusza Romera – prezydencka kolumna zajechała pod stok. Rozległy się okrzyki: „Zło – dzie – je” i „Kon – sty – tu – cja”. KOD-owcy rozwinęli transparent z napisem: „Cała Polska czyta prezydentowi konstytucję”. Wcześniej przyjezdni aktywiści próbowali wymalować czerwonym sprayem na stoku napis „Konstytucja”. Obsługa stacji jednak zlikwidowała to graffiti.

Obserwatorzy twierdzili, że KOD-owcy przedostali się na pilnie strzeżony teren od góry, przez Banię. Ponoć była to ta sama, co w zeszłym roku ekipa z Nowego Sącza. Stok był sprawdzany na obecność ładunków wybuchowych. Najgłośniejszego członka ekipy ochrona przeprowadziła na parking. Tam też zgromadziła się grupa KOD-owców, skandując swoje. A – prócz transparentu – wyposażona była w bęben i megafon. – Panie prezydencie, proszę podnieść się z kolan! – nawoływali KOD-owcy. Próby ich uciszenia kończyły się podnoszeniem larum, że policja chce ich usunąć z ogólnodostępnego parkingu.

Tego roku prezydentowi Dudzie nie towarzyszyli uczestnicy wcześniejszych edycji Memoriału - ministrowie Piotr Gliński i Antoni Macierewicz. Choroba przeszkodziła też w przyjeździe patronującej Memoriałowi córce prezydenckiej pary – Marcie Kaczyńskiej, ale przysłała ona list, wyrażając radość z udziału niepełnosprawnych, których wspierała matka. Był natomiast wiceminister finansów Wiesław Janczyk pochodzący z Limanowszczyzny. Nie brakło podhalańskich parlamentarzystów: senatora Jan Hamerskiego, posła Edwarda Siarki, starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera. Przyjechał też wicewojewoda Piotr Ćwik. Cały czas towarzyszyła prezydentowi inicjatorka Memoriału – posłanka Anna Paluch. Współorganizatorem imprezy było stowarzyszenie Gniazda Integracji Lokalnej z Rabki. Pani burmistrz uzdrowiska, Ewa Przybyło, pojawiła się pod stokiem razem ze swoim zastępcą - Robertem Wójciakiem. Widoczni byli również przedstawiciele miejscowych struktur PiS-u i związani z tą partią powiatowi radni.

Góralską muzyką witały prezydenta połączone siły „Robcusiów” i Robcan”. Głośnym aplauzem zaznaczali swoją obecność też mali harcerze.

Andrzej Duda w Memoriale na stoku Polczakówki startował wcześniej trzykrotnie: dwa razy jako poseł i raz jako prezydent. Tegoroczny jego start był drugim prezydenckim. Nim wjechał między tyczki na trasie slalomu, wykonał kilka zjazdów próbnych. Czas jego właściwego przejazdu komentator uznał za „...dobry”.

Gdy zakończyły się zjazdy startujących w kategorii „politycy” – prezydent wraz z posłanką Anną Paluch i panią burmistrz Rabki wręczali nagrody zdobywcom medalowych miejsc oraz zwycięzcom konkursu wiedzy sportach zimowych i patronce Memoriału. Potem wszyscy ustawiali się do zdjęć. Zwłaszcza młodsi triumfatorzy zawodów dopominali się o selfie z prezydentem i trzeba im było sprawić tę przyjemność.

- Dziękuję, że prezydentową Marię Kaczyńską upamiętnia się tutaj, w Rabce, właśnie w ten sposób, poprzez wydarzenie sportowe, w którym biorą udział - co dla mnie najważniejsze – dzieci – mówił prezydent po skończonych zawodach. - Przyjeżdżają tu również politycy, żeby pokazać, że życie składa się nie tylko z polityki i pamiętają.

Cieszył się z rodzinnej atmosfery zawodów, pogody, frekwencji i swojego udziału w imprezie. Wyrażał wdzięczność dla organizatorów. I zapowiedział rozszerzenie formuły zawodów o bieg narcirski.

- Bardzo dziękuję, że poprzez wydarzenie sportowe, zjazdy narciarskie, Rabka pamięta o pani prezydentowej - podkreślał. - Maria Kaczyńska uwielbiała jeździć na nartach. Są nawet zachowane jej zdjęcia na rabczańskich stokach, kiedy razem ze swoimi koleżankami stoi na jednej z gór, podziwiając panoramę Rabki i przygotowując się do zjazdu.

Rodzina późniejszej prezydentowej zamieszkała w Rabce z powodu sercowo-płucnych dolegliwości córki. Szkołę podstawową i Liceum im. Romera Maria Kaczyńska z komu Mackiewicz spędziła w uzdrowisku, tu też zdała maturę.

Choć spotkanie prezydenta z mieszkańcami w Szkole Podstawowej Nr 2 było przewidziane, jednak nie doszło do skutku. Prezydencki pobyt w Rabce zakończył się obiadem w gospodzie pod stokiem. Andrzej Duda wyjechał obdarowany przez sponsorów Memoriału i swoich sympatyków specjalną parzenicą, statuetkami i góralską ciupagą.

KOD-owcy dotrwali do końca jego wizyty, pikietując przy drodze wyjazdowej ze stacji.

V Memoriał i prezydent na stoku

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama