Podhale Region

Środa, 20 wrzesień 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 19 Wrz 2017 9am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Podhalańska Kolej Regionalna - koniec korków na Zakopiance (aktualizacja)

Reklama

Podhalańska Kolej Regionalna - koniec korków na Zakopiance (aktualizacja)

szaf klej

SZAFLARY. Dzisiaj marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa oraz samorządowcy z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego podpisali w urzędzie gminy porozumienie w sprawie współpracy przy realizacji Podhalańskiej Kolei Regionalnej czyli szybkiego, cyklicznego i bezpośredniego połączenie kolejowego począwszy od Rabki-Zdroju aż do Zakopanego. W końcu tym samym korki na Zakopiance przejdą do przeszłości.

W ramach inwestycji w planie jest integracja transportu kolejowego z innymi środkami komunikacji, a także rozbudowa infrastruktury wokół dworców i budowa parkingów. To na nich kierowcy będą mogli zostawić swe auta i jechać dalej.

Dziś porozumienie na rzecz stworzenia zrównoważonego, zintegrowanego i multimodalnego systemu transportowego na terenie Podhala podpisali z Województwem Małopolskim samorządowcy przez których tereny będzie biegła Podhalańska Kolej Regionalna, a więc burmistrzowie: Zakopanego, Nowego Targu, Rabki-Zdroju, starostowie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego oraz wójtowie: gminy nowotarskiej, Szaflar, Białego Dunajca, Poronina. To dzięki niemu jest szansa, że już niedługo zakopianka będzie odciążona, a komunikacja na tym terenie będzie znacznie łatwiejsza dla turystów i mieszkańców regionu.

- Patrząc na sukces działających od niespełna trzech lat Kolei Małopolskich oraz uruchomionych przez nas linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, dziś już nikt nie ma wątpliwości, że rozwój atrakcyjnych połączeń kolejowych to przyszłość transportu publicznego w regionie. Wierzę, że i tu na Podhalu uda nam się stworzyć ofertę przewozową, która przekona mieszkańców, by zostawili samochód na parkingu, a do pracy, szkoły czy na wycieczkę wybrali się komfortowym – i co równie ważne – ekologicznym pociągiem Podhalańskiej Kolei Regionalnej – mówił marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa. Dodał, że cieszy go, że o to rozwiązanie zabiegały same samorządy. Podkreślił, że samorządowcy chcą zrobić dobry projekt dla mieszkańców, którego celem jest polepszenie ich jakości życia, projekt, który jest dobry dla turystów.

Projekt ma być realizowany dwuetapowo. Najpierw powstanie odcinek Nowy Targ – Zakopane, a potem Rabka – Zdrój – Nowy Targ. Marszałek zapewnił, iż jak wszystko pójdzie zgodnie z planem już w grudniu ruszy pierwszy etap.

Teraz samorządy, zgodnie z porozumieniem mają przystąpić do pracy. Konieczne są analizy, ustalenia. To bowiem w ramach tej inwestycji będą musiały powstać parkingi przy stacjach kolejowych i ścieżki rowerowe do nich prowadzące. Będą też szacowane nakłady finansowe poszczególnych samorządów. Już wiadomo po wstępnych analizach, które uwzględniły liczbę zainteresowanych pasażerów, potencjał związany z rozwojem ruchu turystycznego oraz odpowiedni stan infrastruktury, że wysokość dopłat do przewozów na trasie Nowy Targ – Zakopane przy docelowych 15 połączeniach w każdą stronę wyniesie ok. 5 mln zł rocznie. Zgodnie z wstępnym założeniem 2/3 kosztów pokryje województwo małopolskie, natomiast pozostałą część zainteresowane samorządy.

- Pomysł, z którym wyszedł samorząd Szaflar wpisuje się w działania rządu – mówił poseł Edward Siarka. Podkreślił, iż ważne jest, aby ludzie mogli dojechać do Zakopanego w rozsądnym czasie. – Powstawnie węzła w Chabówce pozwoli w pełni zrealizować ten projekt Kolei Podhalańskiej z Rabki-Zdroju do Zakopanego.To duże i ważne osiągnięcie.

galeria zdjęć

 

Komentarze  

Piotr
0 #1 PodziękowaniePiotr 2017-05-16 18:34
Podziękowania należą się Wójtowi Szaflar, ale i Marszałkowi wraz z radnymi Województwa (z którym rząd walczy), za to że dostrzegli ten problem i próbują Go rozwiązać.
Cytować

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama