Podhale Region

Środa, 17 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 16 Sty 2018 8pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Modlitwa pod pomnikiem św. Jana Pawła II

Reklama

Modlitwa pod pomnikiem św. Jana Pawła II

JAN 1923

JABŁONKA. Uroczyście świętowano 1 rocznicę odsłonięcia pomnika św. Jana Pawła II Pielgrzyma, który w 450 lecie wsi Jabłonki. Tak, jak przed rokiem zgromadzono się wokół pomnika na modlitwie. Wójt złożył pod nim kwiaty, delegacje miast i gmin partnerskich oddały hołd, a orkiestra dęta OSP z Lipnicy Małej dała koncert.

Wspólną modlitwę pod pomnikiem prowadzili księża: ks. Rafał Kuchniak i ks. Zbigniew Kosowski.

- Rok temu wspólnie parafianie, Rada, delegacje miast partnerskich i gości modliliśmy się i odsłanialiśmy pomnik św. Jana Pawła II – mówił wójt Antoni Karlak. Podkreślił, że myśli, że celnie oddał to wydarzenie ks. Rafał, który zaprosił nas na spotkanie z św. Janem Pawłem II na orawską górę Tabor do Jabłonki. Wójt zwrócił uwagę, że przy pomniku są delegacje wszystkich miast partnerskich: Reichelsheim, Trstena, Wolbórz, Horice i Nagymanyok i modlą się wszyscy razem, niezależnie od wyznania. – Wszyscy razem oddają hołd św. Janowi Pawłowi II.

Na zakończenie uroczystości wspólnie przy akompaniamencie orkiestry dętej odśpiewano „Barkę”, ulubiona pieśń polskiego Papieża, św. Jana Pawła II.

Przed rokiem uroczyście odsłonięto pomnik w obecności ks. kard. Stanisława Dziwisza, ówczesnego metropolity krakowskiego, ks. bpa Jana Szkodonia, rodem Orawiaka, a także wyjątkowego gościa, jakim był Arturo Mari, osobisty fotograf polskiego Papieża oraz delegacji z miast i gmin partnerskich, samorządów Podhala, Spisza i Orawy i Orawiaków.

Pomnik św. Jana Pawła II jest niesamowicie położony, wysoko na wzgórzu obok kościoła, rozciąga się stąd widok na Orawę, Babią górę i Tatry. Umieszczono na nim napis (...) by nas Orawian prowadził w wierze naszych ojców, abyśmy strzegli tego dziedzictwa, które stanowi o naszej, orawskiej tożsamości.

O budowie pomnika zdecydowano jeszcze w 2015 roku. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada gminy. To wtedy zdecydowano, że pomnik stanie na 8 arowej działce tuż naprzeciwko górnego kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. To także wówczas zdecydowano, że zostanie odsłonięty 14 lipca 2016 roku. – Pomnik ten jest wyrazem pamięci i ogromnego szacunku, jakim cieszy się wśród mieszkańców Orawy osoba Papieża Jana Pawła II – jednego z największych Polaków w dziejach naszej Ojczyzny. Będzie on też świadectwem wiary mieszkańców Orawy – wyjaśniał wówczas wójt Antoni Karlak.

Warto też przypomnieć, ze w uzasadnieniu uchwały podkreślono, że Jabłonka jest najstarszą miejscowością Orawy i jej stolicą. Osadzenie tu wsi na prawie wołoskich przed ok. 450 laty dało początek kolonizacji doliny Czarnej Orawy wraz z przyległymi potokami i równocześnie rozszerzyło jurysdykcję komitetu orawskiego po masyw Babiej Góry i dział Podhalańsko - Orawski.

Jabłonka to najstarsza miejscowość polskiej Orawy, regionu, który w swoich trudnych dziejach wyróżniał się przywiązaniem do wiary ojców, do chrześcijańskich wartości, umiłowaniem tradycji, obyczajów mocno zakorzenionych w tym dziedzictwie. Orawa to kraina pogranicza, która łączy, uczy tolerancji i otwarcia na współpracę. Te idee mocno wpisują się w przesłanie głoszone przez papieża Jana Pawła II. Jego słowa przez cały pontyfikat nas umacniały, formowały, budziły nadzieję. Do dziś są swoistym drogowskazem moralnym dla nas i przyszłych pokoleń. Papież Jana Paweł II zawsze przypominał nam o chrześcijańskich korzeniach oraz o bogatym dziedzictwie kultury, które są mocno osadzone w religii – zapewnili w 2015 roku inicjatorzy budowy pomnika wójt Antoni Karlak, sołtys wsi Eugeniusz Andrusiak i przewodniczący rady sołeckiej – Józef Łysiak. Podkreślili też, że pomnik będzie podkreślał przywiązanie Orawy do chrześcijańskich wartości, dziedzictwa i umiłowania kultury ojców.

- Słowa papieża Jana Pawła II „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” oraz „Niech zapanuje duch miłosierdzia, bratniej solidarności, zgody i współpracy oraz autentycznej troski o dobro naszej Ojczyzny” zawierają głębokie przesłanie religijne, moralne i obywatelskie, jednoczą ludzi pogranicza wokół wyższych wartości.”

Należy też pamiętać, że Święty Jan Paweł II znał doskonale Orawę. Wędrował orawskimi szlakami. Był wiele razy na Babiej Górze, spacerował po orawskich lasach, odwiedzał przyjaciela ks. Ludwika Kołacza w Zubrzycy Górnej. Jeszcze, jako młody junak, tuż po maturze w wakacje 1938 roku budował drogę z Zubrzycy Górnej przez przełęcz Krowiarki, mieszkał wówczas w zagrodzie Misińców. Dziś budynek ten można zwiedzić w nowej części skansenu Orawskiego Parku Etnograficznego. Warto też dodać, że tuż przed wyjazdem na konklawe w 1978 roku wędrował babiogórskimi ścieżkami.

Tutaj zdjęcia - fot. Beata Szkaradzińska

Tutaj duża galeria zdjęć - fot. Jan Ciepliński

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama