Podhale Region

Niedziela, 20 sierpień 2017

Ostatnia aktualizacjaN, 20 Sie 2017 7pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Dla trucicieli powietrza – dotkliwe kary

Reklama

Dla trucicieli powietrza – dotkliwe kary

spalwyr1
spalwyr2
spalwyr3
spalwyr17

NOWY TARG. Wymiar sprawiedliwości przestał być pobłażliwy dla sprawców spalania odpadów. Kilkutysięczna grzywna może już być skuteczną nauką, że taki proceder się nie opłaca. Przekonuje o tym historia właściciela jednoosobowej firmy. A na rozpatrzenie czeka kolejna podobna sprawa.

Zgłoszenie o podejrzeniu, że odpady lądują w pieco c.o. inspektorzy odebrali w lutym. Udawszy się na wskazaną posesję, zastali w kotłowni potężny bałagan i mnóstwo zdezelowanych płyt meblowych, również we fragmentach. Kontrolna ekipa pobrała z paleniska próbkę, posyłając ją niezwłocznie do akredytowanego laboratorium, z którym miasto ma umowę. Badania nie są tanie, ale konieczne jako dowód dla sądu.

Pobrana próbka - ze względu na zawartość tytanu – nie pozostawiała wątpliwości, że na drewnianym i paździerzowym odpadzie znajdowały się kleje, lakiery i inne toksyczne substancje.

Pierwszy wyrok Sądu Rejonowego dla sprawcy szkodliwego zadymienia opiewał na 500 zł plus 100 zł kosztów sądowych. Burmistrz odwołał się od tak niskiego wyroku i w drugim wyroku kara dla truciciela była już 2-tysięczna, do tego dochodzi ponad tysiąc zł kosztów sądowych.

Wyrok jest już prawomocny. Niestety, podobnych historii zdarza się więcej, mimo, że pełnia lata to nie sezon grzewczy.

W kolejnej podobnej sprawie, dotyczącej zakładu garbarskiego, postępowanie jest w toku, próbka zostanie posłana do akredytowanego laboratorium.

Inspektorzy ochrony środowiska prowadzą swoje kontrole z dużą już intensywnością, reagując na sygnały mieszkańców, m.in. te nagrywane na automatyczną sekretarkę dawnego telefonu Straży Miejskiej: 18 266 48 88. Jeśli w zimie dominują kontrole ukierunkowane na kotły grzewcze, tak latem – na gospodarkę wodno-ściekową. Ale znaczna część tych sprawdzeń to kontrole kompleksowe, we współpracy z Miejskim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, również pod kątem spalania odpadów.

Tylko w lipcu takich kontroli było 47. Sygnałów o mieszkańców zgłaszających smrodliwe zadymienie lub nielegalne zrzuty ścieków – jest wiele. Nie każde pójście tropem podejrzeń o spalanie odpadów kończy się jednak stwierdzeniem takiego stanu rzeczy. Przyczyna bywa też inna, a jest nią zła jakość węgla.

Rok 2023, do kiedy kotły-kopciuchy muszą zniknąć, to perspektywa wprawdzie pocieszająca, ale jeszcze odległa. Doraźnie pozostaje więc liczyć na świadomość skutków zanieczyszczania powietrza i wychowawczą skuteczność kar.

Fot. z archiwum wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama