Podhale Region

Niedziela, 20 sierpień 2017

Ostatnia aktualizacjaN, 20 Sie 2017 7pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Zabytkowa wieża wodna – będzie perłą Szlaku dookoła Tatr

Reklama

Zabytkowa wieża wodna – będzie perłą Szlaku dookoła Tatr

wieżawod17

NOWY TARG. Umowa została dziś podpisana - między burmistrzem Grzegorzem Watychą a przedstawicielem wykonawcy. Lada dzień wybrana w przetargu firma Krzysztofa Guta z Poronina rozpocznie generalny remont zabytkowej wieży wodnej z przełomu XIX i XX wieku. Będzie to znaczący etap planowanej rewitalizacji dworca PKP wraz z otoczeniem. Zarazem powstanie w tym rejonie punkt startowy Szlaku dookoła Tatr.

Remontowe przedsięwzięcie będzie kosztowało ponad milion zł, a 85 procent tej kwoty to dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów” to tytuł projektu, który zdobył to dofinansowanie, a jednym z partnerów miasta jest w nim Ludrova – historyczna miejscowość odległa zaledwie o 5 kilometrów od Rużomberku, też realizująca swoją część projektu.

Wykonawca będzie musiał odremontować wszystko – począwszy od fundamentów, przez ściany, elewacje, schody, stropy, skończywszy na stropie i zadaszeniu. Zainstaluje też gazowe ogrzewanie i założy sieć teletechniczną. Do jego zadań należało będzie również uporządkowanie otoczenia wieży. Rola innego wykonawcy to aranżacja wnętrza zabytkowego obiektu i urządzenie w parterowej części obiektu ekspozycji poświęconej historii linii kolejowej Kralovany - Nowy Targ.

- Założeniem jest, by we wnętrzu zostawić wszystko, co nadaje się do konserwacji i zachowania – mówi Olgierd Pustówka z wydziału rozwoju i inwestycji Urzędu Miasta. – Inne elementy stanowiące o charakterze obiektu, a niemożliwe już do uratowania, jak np. drzwi, trzeba będzie odtworzyć, z wykorzystaniem np. oryginalnych okuć.

Wieża to bowiem zabytek techniki osobliwy i z klimatycznym wnętrzem, którego górną część zajmuje potężny zbiornik na wodę, usytuowany na wysokości I piętra. Zaopatrywał on parowozy, umożliwiając pracę tłoków. Oryginalny element wyposażenia wnętrza to segmentowy piec.

Linia do Zakopanego została zelektryfikowana w 1974 r. i do tego czasu wieża spełniała swoją rolę. Potem – opustoszała – zaczęła niszczeć. Parterowe części dwuskrzydłowego budynku były przez lata użytkowane jako magazyn, zaplecze techniczne i mieszkania pracownicze. Ostatni lokatorzy opuścili je przed rokiem. Tu planowana jest ekspozycja ukazująca historię linii kolejowej Kralovany – Nowy Targ. Wejście od odrestaurowanego obiektu, usytuowane od strony dworca kolejowego, będzie wprowadzało do kolejnych pomieszczeń amfiladą. Całość byłaby edukacyjnym akcentem punktu startowego Szlaku dookoła Tatr, planowanego w rejonie dworca PKP. Tutaj bowiem zostanie doprowadzona ścieżka rowerowa z rynku i powstanie darmowy punkt obsługi rowerzystów, zwłaszcza amatorów. Będzie można zaparkować samochód i przesiąść się na jednoślad.

Oddanie odrestaurowanego obiektu wieży zbiegnie się ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tego czasu powstanie też Muzeum Drukarstwa w dawnym Hotelu Herza przy ul. Sobieskiego, gromadzące c.k. austriackie maszyny i archiwalne druki. Miasto wzbogaci się tym samym o dwie historyczno-turystyczne atrakcje.

Początek remontu wieży wodnej - na dniach

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama