Podhale Region

Sobota, 25 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaPt, 24 Lis 2017 8pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański W Domu Nauczyciela – „generalka” po pół wieku

Reklama

W Domu Nauczyciela – „generalka” po pół wieku

domnauczrem17

POWIAT NOWOTARSKI. Zawansowane są już prace przy kompleksowej termomodernizacji znaczącego, kubaturowego budynku w centrum miasta, czyli Domu Nauczyciela. Inwestycja przyniesie efekt ekonomiczny w postaci zmniejszenia zużycia energii, ale poprawi też estetykę uczęszczanego i reprezentacyjnego obiektu, w którym mają siedziby m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Delegatura Kuratorium Oświaty i Wychowania.

Budowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku Dom Nauczyciela był pierwotnie własnością skarbu państwa, lecz jego sytuację zmieniła reforma administracyjna. Dziś współwłaściciele obiektu w większości powiat nowotarski oraz Województwo Małopolskie. Posiadaną przez nie część zajmuje głównie Biblioteka Pedagogiczna.

Trzeci współwłaściciel to Skarb Państwa użyczający swojej powierzchni Delegaturze Kuratorium Oświaty. W Domu Nauczyciela siedzibę ma również Maltańska Służba Medyczna. Górną kondygnację, zaadaptowaną na mieszkania chronione, do końca roku dzierżawi od powiatu Spółdzielnia Socjalna. Sąsiednie pomieszczenia przeznaczone były na nie funkcjonujący w tej chwili Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Gruntowna termomodernizacja i remont radykalnie teraz zmienią energochłonność i komfort użytkowania półwiecznego obiektu.

- Udało nam się złożyć wniosek i pozyskać na to ponad pół miliona zł, natomiast cały remont przeprowadzany w tym budynku, czyli wymiana dachu, wymiana kotłowni, wymiana okien, docieplenie zewnętrzne, odwodnienie terenu, izolacja fundamentów, to jest koszt półtora miliona i będzie to współfinansowane przez Skarb państwa, Urząd Marszałkowski oraz powiat nowotarski – mówi starosta Krzysztof Faber. - Tak że niedużym nakładem własnym ten budynek zostanie wyremontowany zewnętrznie. Wymaga on jeszcze remontu wewnątrz.

Partycypacja powiatu w tej remontowo-termomodernizacyjnej inwestycji będzie ok. 400-tysięczna.

Zgodnie z terminem zapisanym we wniosku, prace mają się zakończyć w grudniu. I na razie nie ma żadnych sygnałów wskazujących na opóźnienia.

Obiekt przy ul. Królowej Jadwigi, posiadający już wcześniej ogrzewanie gazowe, nie należał do zatruwaczy powietrza w rejonie „nowego” kościoła. Stara i wyeksploatowana jest jednak cała instalacja grzewcza i ją też czeka modernizacja.

Druga młodość Domu Nauczyciela

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama