Podhale Region

Wtorek, 21 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaWt, 21 Lis 2017 4am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Fragment obwodnicy wschodniej, taras i wieża widokowa – już z pewnym dofinansowaniem

Reklama

Fragment obwodnicy wschodniej, taras i wieża widokowa – już z pewnym dofinansowaniem

umowy2171
umowy2172
umowy2173
umowy2174

NOWY TARG. W końcówce roku umów na dofinansowanie jest tak dużo, że wicemarszałek Stanisław Sorys nie nadąża już z osobistymi wizytami w miastach i gminach. Umowy przychodzą pocztą. Nowotarski magistrat otrzymał właśnie dwie, na łączną sumę ładnych kilku milionów zł. Dotyczą one fragmentu obwodnicy wschodniej, tarasu widokowego przy górnej stacji wyciągu narciarskiego Zadział i wieży widokowej na szczycie Długiej Polany.

Fragment obwodnicy, czyli 250-metrowy łącznik miedzy Aleją Tysiąclecia a ul. Waksmundzką, stanowiący przedłużenie ul. Sikorskiego i przecinający starą targowicę, ma być budowany w trybie spec-ustawy drogowej. Planowanemu przebiegowi tego łącznika (po terenie starej targowicy) sprzeciwiało się kilku właścicieli gruntów, co o 15 miesięcy przedłużyło uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę.

W przypadku ronda na skrzyżowaniu Alei Tysiąclecia z ul. Sikorskiego, które umożliwi zawracanie, czyniąc mniej kolizyjnym skrzyżowanie z ul. Szaflarską – trzeba było na ministerialnym szczeblu uzyskiwać odstępstwo od regulowanych przepisami odległości między najbliższymi rondami.

Po tych wszystkich perypetiach i uprawomocnieniu się 30. sierpnia br. pozwolenia na budowę – inwestycja jest na etapie rozpatrywania ofert, które wpłynęły po ogłoszeniu przetargu na wykonawstwo. Rozstrzygnięcie nastąpi w najbliższych dniach.

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 8 milionów zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wynosi dokładnie 5 milinów 71 tys. zł. Ceny usług w budownictwie co prawda w międzyczasie poszły w górę, ale miastu udało się zmieścić w kosztach.

Obwodnica i rondo mają być gotowe do października przyszłego roku, a do 18. grudnia roku wykonawca będzie musiał uzyskać pozwolenie na użytkowanie.

Ponieważ budowa fragmentu obwodnicy wschodniej jest realizowana w trybie spec-ustawy drogowej, równolegle starosta prowadzi postępowanie w sprawie odszkodowań z grunty zajęte pod budowę. Równocześnie z podpisaniem umowy na wykonawstwo właściciele powinni znać należne im kwoty.

Druga umowa oznacza dofinansowanie dla trzech zadań ujętych w jednym wniosku pod hasłem „Rozwój infrastruktury turystycznej miasta Nowego Targu”. Chodzi o budowę tarasu widokowego na Dziale, przy górnej stacji wyciągu narciarskiego Zadział, budowę wieży widokowej na szczycie Długiej Polany i zakup ciągnika z osprzętem do wyciskania torów tras biegowych. Tory byłyby dwa podwójne, natomiast wiosną, latem, jesienią ciągnik byłby wykorzystywany do innych prac. Wniosek opiewał również na zakup mobilnej armatki do śnieżenia tras biegowych, jeśli tylko pozwolą na to temperatury, bo takiego sztucznego dośnieżania bardzo oczekują korzystający.

Taras widokowy na Dziale, uniesiony 7 metrów nad poziom gruntu, przybierze postać pętli, która umożliwi wjazd na nartach bądź rowerem.

Natomiast wieża widokowa na szczycie Długiej Polany – ze schodkami, kształtem podobna do tych, które już stoją w Gorcach – ma mieć wysokość ok. 26,5 metra. Bez dużego wypiętrzania się ponad wierzchołki drzew, tym samym bez większej ingerencji w krajobraz, otworzy ona widok na pasmo Gorców i Podtatrze, a przy dobrej przejrzystości powietrza – także na Tatry, Pieniny, Babią Górę. W tym przypadku nie powinno być problemów takich jak podczas planowania wieży na Polanie Łapsowej, gdzie Gorczański Park Narodowy oczekuje analizy środowiskowej.

Wartość całego wniosku obmyślonego pod kątem otwarcia na Gorce, uatrakcyjnienia rekreacyjnych miejsc i przyciągnięcia turystów, to 1 milion 300 tys. zł. Dofinansowanie z MRPO wyniesie 602 tys. zł, ponieważ samorządy w ramach subregionu zgodziły się na mniejsze kwoty, by z dotacji mogła skorzystać większą ilość wniosków.

Przetarg na zakup ciągnika z osprzętem został już ogłoszony. Przygotowywane są także przetargi na wykonanie tarasu i wieży widokowej. Oba obiekty mają być gotowe na wakacje.

Na zdjęciach - projekty tarasu i wieży

Fot. Anna Szopińska

Komentarze  

Piotr
0 #1 Nie ma MRPOPiotr 2017-11-16 21:15
Proszę o poprawkę nie ma już MRPO, obecny program to RPO WM - czyli Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego.
Cytować

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama