Podhale Region

Piątek, 15 grudzień 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 14 Gru 2017 9pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Spójrzmy w głąb wolności. Medale dla Oli Król i Dawida Kubackiego

Reklama

Spójrzmy w głąb wolności. Medale dla Oli Król i Dawida Kubackiego

niepodMOK17

NOWY TARG. Dwudniowe miejskie obchody 99. rocznicy odzyskania Niepodległości w piątkowy wieczór zainaugurowała uroczysta akademia w sali widowiskowej MOK-u, z pocztem sztandarowym Nowego Targu, wystąpieniami i okolicznościową mową przewodniczącego Rady. Jako reprezentant władz Małopolski gościł na niej wicewojewoda Józef Gawron. Dwójka naszych znakomitych sportowców – Ola Król i Dawid Kubacki - została uhonorowana Medalami „Zasłużony dla Sportu”.

Tłumu mieszkańców na sali nie było i trochę szkoda – głównie ze względu na odznaczonych i na artystyczną oprawę, jaką przygotowało Studio Piosenki SEPTYMA pod wodzą Doroty Kret. Nie zawiedli natomiast samorządowcy i przedstawiciele organizacji patriotycznych.

Lider rady, Andrzej Rajski, w swojej przemowie podkreślał fakt, że już kolejne pokolenie rośnie bez doświadczenia dramatu wojny. Czas więc, by – borykając się z poczuciem innych zagrożeń – „spojrzeć w głąb wolności”. Posłużyła mu do tego refleksja ks. prof. Tischnera, tym razem jako autora „Nieszczęsnego daru wolności”.

Fragmenty tego dzieła uczestnicy obchodów usłyszeli w interpretacji ucznia I LO im. Goszczyńskiego:

Czy nie stajemy się dziś ofiarami nowego, nieznanego nam dotąd lęku – lęku przed wolnością? Jeszcze nie tak dawno potwierdzaliśmy dzielnie naszą tożsamość w oporze przeciw gwałtowi, a dziś – odnoszę wrażenie – nie potrafimy spojrzeć w głąb odzyskanej wolności. Czyżby to, o co tak długo walczyliśmy, było dla nas zapowiedzią samego tylko piekła?
Gdy mówimy o niebezpieczeństwach konsumpcjonizmu, obwiniamy wolność. Gdy wskazujemy na aborcję, obwiniamy wolność. Gdy szukamy źródeł pornografii, podejrzewamy wolność. To wolność sprawia, że „wszędzie panoszą się komuniści”, że „są obrażane uczucia ludzi wierzących”, że niektórzy posuwają się nawet do podważania autorytetu Ojca św. Powoli, niepostrzeżenie wina wolności staje się większa niż wina komunizmu. Czas zamazuje wspomnienia, a wyobraźnia ekscytuje się wizją apokalipsy. Może się mylę, ale często – bardzo często – widzę, jak nasz lęk przed wolnością staje się większy niż lęk przed przemocą. (...)

Stawiam jeszcze jedno pytanie w związku z lękiem przed wolnością: czy nie doszło u nas do załamania dialogu między naszą wiarą a myślą współczesną? Czy duch syntezy – ten sam, który przed wiekami stanął u źródeł tomizmu – nie został dziś wyparty przez ducha przeciwieństwa, sporu i odtrącenia? Przed kilku laty toczyła się u nas żywa dyskusja na temat stosunku filozofii, i w ogóle myśli współczesnej, do naszej wiary. Broniłem tej filozofii, broniłem tej myśli. Dowodziłem, że jeszcze nigdy myśl filozoficzna nie była tak pozytywnie otwarta na duchowe wartości wiary, religii, metafizyki, jak dziś, w dwudziestym wieku. Czasy wojującego ateizmu mamy za sobą. Nadeszły czasy troskliwego pochylania się nad wartościami Sacrum. Nie wszystkich przekonałem. Dziś widzę to wyraźnie. Padają groźne oskarżenia pod adresem myśli współczesnej. Skąd się biorą? Nie z wiary! Przy bliższym wejrzeniu okazuje się, że ich źródłem jest szczególny styl myślenia – czasami przedstawiany jako tomistyczny, którego ideą wiodącą jest... wyrzucanie za drzwi. Wyrzuca się za drzwi pytanie, potem wyrzuca się pytającego, w końcu wyrzuca się za drzwi całą współczesność z jej przeklętą wolnością.

Czy trzeba mnożyć przykłady? Rozpasanie, to wolność... Korupcja, to wolność... Spory wśród polityków, to wolność... Straszna jest ta wolność. Pamiętamy, jak pisał Erich Fromm: ludzie uciekają od wolności i sami, bez przymusu, wybierają sobie Hitlera. Kiedy przed laty czytaliśmy tę książkę, mówiliśmy sobie: nie my; my, Polacy umieraliśmy za wolność. No tak, ale czy wiedzieliśmy wtedy, czym jest wolność? Jeszcze dosadniej niż Fromm pisał o tym Dostojewski w Legendzie o Wielkim Inkwizytorze: „Ale skończy się na tym, że przyniosą nam swoją wolność do naszych nóg i powiedzą: »weźcie nas raczej w niewolę i dajcie nam jeść...«”. I dalej: „Powiadam Ci, zaiste najbardziej męczącą troską człowieka jest to: znaleźć kogoś, komu można by oddać dar wolności, z którym ta nieszczęsna istota się rodzi...”

Przyznany postanowieniem Prezydenta RP, na wniosek Michała Adamowskiego, Medal „Za odwagę i ofiarność” wicewojewoda wręczył Markowi Morawskiemu, który w lipcu tego roku, z narażeniem własnego życia ratował dziewczynkę porwaną przez nurt Białego Dunajca i jej babcię – nowotarską lekarkę, która weszła do wody, spiesząc jej na pomoc.

Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, nadawanym po 30 latach wzorowo i sumiennie wykonywanej pracy zawodowej w na rzecz miasta, uhonorowani zostali pracownicy samorządowi:

- Jadwiga Nowak – główna księgowa Miejskiego Centrum Usług Wspólnych w Nowym Targu

- Krystyna Stopka – główna księgowa w Miejskim Zakładzie Komunikacji

- Zofia Śmiałkowska – bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej i społeczniczka z Niwy

- Ewa Zwijacz – główna księgowa Miejskiego Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji

- Janusz Jakobiszyn – naczelnik wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta

- Jan Klag – inspektor w wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta

Opinia Kapituły Honorowej – po wniosku Burmistrza – była podstawą podjętej w lipcu uchwały Rady Miasta o nadaniu medali „Zasłużony dla Sportu” Aleksandrze Król i Dawidowi Kubackiemu.

Ponieważ nasza snowboardowa gwiazda, specjalistka od slalomu równoległego, trenuje właśnie na alpejskim lodowcu w Austrii - Medal w imieniu złotej medalistki Uniwersjady w Kazachskich Ałmatach w 2017 r., i m.in. zdobywczyni „srebra” w Pucharze Świata cztery lata wcześniej - odbierał brat Rafał. Wyrazy wdzięczności i pozdrowienia dla całego Nowego Targu Ola mogła jednak przekazać prosto ze stoku, łączem internetowym. Ambitna sportsmenka jest już w tej chwili posiadaczką dwóch magisterskich dyplomów: psychologii stosowanej i wychowania fizycznego.

Rekord życiowy Dawida Kubackiego – członka kadry narodowej skoczków narciarskich z dużymi szansami na udział w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich, uczestnika Pucharu Kontynentalnego i Pucharu Świata – to 232 metry uzyskane na mamuciej skoczni w norweskim Vikersund. Dawid też usilnie pracuje na swoje kolejne – miejmy nadzieję, coraz większe – sukcesy.

Wyjątkowo uroczym i wzruszającym elementem był finał akademii wypełniony koncertem wokalistek z SEPTYMY. Poziom wokalny i interpretacyjna dojrzałość nawet najmłodszych wykonawczyń są tak wysokie, że gdyby słuchać ich z zamkniętymi oczyma – nikt pewnie nie uwierzy, jakie kruszynki radzą sobie wyśmienicie z trudnym, patriotycznym repertuarem. Dla nich i dla pani Doroty – najgorętsze brawa.

Niepodległościowa akademia

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama