Podhale Region

Poniedziałek, 16 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych: 300 tys. na koncepcję i ciągły priorytet w ministerstwie sportu

Reklama

Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych: 300 tys. na koncepcję i ciągły priorytet w ministerstwie sportu

halaprio181
halaprio182
halaprio183

NOWY TARG. Podczas ostatniej w starym roku sesji Rady Miasta burmistrz przedstawił proponowaną lokalizację i zaawansowanie wykupu gruntów pod planowane Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych. Ta ważna dla miasta i regionu inwestycja nie przestaje być priorytetem dla ministerstwa sportu. W tym roku zostanie wykonana koncepcja (wraz z programem funkcjonalno-użytkowym), która umożliwi uzyskanie pozwolenia na budowę.

Poseł Edward Siarka, jako zaproszony na sesję gość, z dużym optymizmem wypowiedział się o planowanej inwestycji, w nadziei, że ten rok będzie czasem dopięcia spraw związanych z przygotowaniami do budowy.

Po raz pierwszy też burmistrz Grzegorz Watycha odpowiedział na nasilające się ostatnio pytania radnych o lokalizację przyszłościowego obiektu i zaawansowanie w pozyskaniu gruntów:

- W tym momencie dysponujemy terenem o powierzchni ok. 3 hektarów – informował burmistrz . – Poniewąż im więcej gruntu pozyskamy, tym większa będzie w przyszłości możliwość rozbudowy o obiekty towarzyszące i stworzenia prawdziwego kompleksu sportowego – prowadzimy dalsze rozmowy i jest sprawą otwartą, ilu jeszcze właścicieli zdecyduje się nam grunt sprzedać. Prowadzimy rozmowy w celu pozyskania jeszcze pół hektara terenu, który da nam powierzchnię stanowiącą już porządną bazę do tego, by w tym miejscu zaplanować obiekt wraz z godziwym zapleczem hotelowo-rekreacyjnym.

Środki zapewnione w tegorocznym budżecie powinny na te operacje wystarczyć, w każdej chwili burmistrz może też wnioskować o brakujące kwoty na wykup. Brakujące pół hektara miejska władza chciałaby nawet – dla oszczędności - pozyskać w drodze zamiany gruntów.

300 tys. zapisanych w tegorocznym budżecie na poczet przyszłego Centrum pozwoli na przygotowanie koncepcji wraz z programem funkcjonalno-użytkowym i analizą finansową, by można było ogłosić przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Intensywność pytań o lokalizację i wykup terenu zwiększała się im bliżej było końca roku w związku z wcześniejszymi informacjami, że aby skutecznie wnioskować o dużą ministerialną dotację, miasto powinno było już w grudniu wykazać się przynajmniej własnością gruntu.

- Wiem, że czas biegnie nieubłaganie i też chciałbym jak najszybciej kwestię przygotowania inwestycji zakończyć tą dokumentacją i pozyskaniem terenu, który będzie dobrą zachętą dla biznesu, bo część tej inwestycji będzie też inwestycją komercyjną, jeśli nasza oferta i pokazane przyszłe korzyści okażą się na tyle atrakcyjne, by zainwestować w to miejsce – przyznawał burmistrz.

Lokalizacja, o której mowa, to lewy brzeg Białego Dunajca, w bliskim sąsiedztwie Hali Sportowej „Gorce”. Myślenie o potężnym obiekcie wraz z infrastrukturą towarzyszącą i częścią komercyjną wymaga też oczywiście zaplanowania nowych rozwiązań komunikacyjnych na zjeździe z drogi krajowej i miejsc parkingowych, które też są przewidziane – tam, gdzie pierwotnie miała być przeniesiona stara targowica.

Kwietniowa wizyta burmistrza i posła Edwarda Siarki u ministra sportu zakończyła się ustaleniem, że miasto musi możliwie jak najszybciej uzyskać pozwolenie budowlane.

- To jest w tej chwili klucz do powodzenia tego zadania – podkreśla poseł. – Jeśli chodzi o kwestie finansowania, to Nowy Targ jest priorytetem wśród pięciu inwestycji lodowiskowych w kraju. Wszyscy to rozumieją i jeżeli tylko miasto będzie miało pozwolenie, to środki na to zadanie będą natychmiast uruchamiane. Z tego, co wiem na dzisiaj – są opóźnienia w uzyskiwaniu pozwolenia budowlanego, bo przeciągały się prawy koncepcyjne i własnościowe. Burmistrz to z ministrem wyjaśniał.

W rozmowach na temat potężnego kompleksu padały też pytania o ewentualnie inną lokalizację, na gruntach już posiadanych przez miasto, jednak minister pozostawiał to całkowicie decyzji miasta.

Nowy Targ nie jest oczywiście jedynym ośrodkiem, który ubiega się o pieniądze z ministerialnej puli na sportową inwestycję.

- Dla nas największe zagrożenie przy tego typu opóźnieniach jak w Nowym Targu jest takie, że miasta które też konkurują o dofinansowanie, jakoś bardzo by przyspieszyły - nie ukrywa poseł. - Dziś jesteśmy w na tyle dobrej sytuacji, że nic takiego się nie dzieje. Konkurencja za bardzo nas tutaj nie wyprzedza, też ma swoje problemy, więc gdyby się udało w 2018 domknąć sprawy związane z projektowaniem, to jesteśmy na prostej ścieżce, by uzyskać dofinansowanie tego zadania.

Miasto musi też myśleć o udziale własnym, a tegoroczny budżet – z powodu inwestycyjnego rozmachu – już musi się wspomagać pożyczkami, by ten udział własny w projektach z zewnętrznym dofinansowaniem zapewnić. W roku wyborów samorządowych jest to duże wyzwanie, jednak gra toczy się tutaj również o utrzymanie ciągłości i rangi dobrej hokejowej tradycji.

- Z tego jesteśmy znani, to jest nasza marka i mam nadzieję, że miasto z tym zadaniem sobie poradzi – dodaje poseł.

O koncepcji Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych (z wizualizacją) pisalismy wcześniej tutaj:

Prezent pod choinkę

Filmik promocyjny dostępny tutaj:

https://www.nowytarg.pl/news.php?cod=8127

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama