Podhale Region

Środa, 18 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański W powiecie z Nowym Rokiem – satysfakcja i optymizm

Reklama

W powiecie z Nowym Rokiem – satysfakcja i optymizm

powiatspot18

POWIAT NOWOTARSKI. Rok wyraźnego rozwoju w wielu dziedzinach i wielu pomyślnie zakończonych inwestycji ma za sobą powiat nowotarski. Okazją do podsumowań i życzeń było Spotkanie Noworoczne w sali koncertowej Państwowej szkoły Muzycznej. Wręczono tam również siedem Medali Pamiątkowych Podhala i mnóstwo dyplomów za osiągnięcia sportowe.

Na zaproszenie starosty i przewodniczącego Rady Powiatu przybyli wójtowie i burmistrzowie, przedstawiciele służb powiatowych i rządowych, radnych wojewódzkich i powiatowych, parlamentarzystów, Związku Podhalan, GOPR-u, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Nowotarskiej Izby Gospodarczej, stowarzyszeń sportowych, przedsiębiorców, duchowieństwa. Artystyczną oprawę Spotkanie zawdzięczało wspaniale kolędującemu Chórowi „Adoramus” z Rdzawki pod dyrekcją Marcina Zborka oraz szerokiemu składowi zespołu „Krzesany” z Cichego, który nie tylko zauroczył tańcem i śpiewem, ale też wystawił jasełka w najstarszej formie, tzw. fedory.

Podsumowanie minionego roku przygotował starosta Krzysztof Faber, oceniając go jako rok, w którym powiat nadal się rozwijał i odnotował na swoim koncie szereg oczekiwanych inwestycji – zwłaszcza w dziedzinach oświaty i drogownictwa. Udało się zakończyć trwające latami budowy sal gimnastycznych przy szkołach ponadgimnazjalnych, jednocześnie podnosiła się jakość kształcenia. Ukończone zostały także budowa Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego i rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1.

Uskutecznił powiat szereg działań na rzecz niepełnosprawnych, przeciwdziałania bezrobociu i wykluczeniu cyfrowemu. Z 2-milionową ministerialną dotacją rozbudowuje się Teatr RABCIO. Dom Nauczyciela w Nowym Targu szczęśliwie przeszedł termomodernizacje, remont dachu i modernizację systemu grzewczego.

Powodów do zadowolenia było w powiecie więcej: 16-milionowym nakładem uruchomiony został w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym nowy, większy, nowocześnie wyposażony oddział kardiologiczny. W tym roku natomiast czeka Szpital gruntowna termomodernizacja.

Choć w tej chwili pozbawiony przez CBA dotychczasowego kierownictwa Powiatowy Zarząd Dróg przezywa trudny czas, przez miniony rok wiele się działo i w drogownictwie. Nowe mosty powstały w Skawie, Obidowej, Ponicach. Kosztem 23 milionów zł zmodernizowano powiatowe drogi w różnych częściach Nowotarszczyzny, m.in. w Nowym Targu, Rabie Wyżnej, Jabłonce, Ochotnicy Dolnej. Wszystkie te inwestycje odbywały się z udziałem gmin.
Powiat stawiła też na e-usługi, realizując np. projekt tworzący internetową bazę zasobów geodezyjnych.

Sukcesy na niwie sportu nieustannie owocują II miejscem w Małopolskim Systemie Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży.

Powiatowa kultura szczyci się imponującymi osiągnięciami licznych pracowni – plastycznych, muzycznych, szachowych – i dostępnością zajęć. Bogata w wystawy i publikacje działalność Muzeum im. Orkana w Rabce-Zdroju została uhonorowana brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Miniony rok w Teatrze RABCIO przyniósł 2 premiery i 213 spektakli. Dużym powodzeniem cieszyły się I Podhalańskie Targi Cieśli w Chochołowie.

O lepszej koniunkturze gospodarczej świadczy 20-procentowy spadek bezrobocia w stosunku do 2016 roku.

Były to tylko wybrane przykłady efektów dobrej roboty powiatowych placówek, za które starosta dziękował swoim pracownikom i służbom.

A ponieważ tradycją Spotkań Noworocznych w powiecie jest wręczanie Medali Pamiątkowych Podhala, przyznawanych za zasługi dla rozwoju regionu, szczególnie w działalności społecznej, kulturalnej, gospodarczej – starosta i wicestarosta wraz przewodniczącym Rady Powiatu wręczyli ich tym razem siedem.

Uhonorowani Medalami to:

Barbara Węglarz – dyrektorująca Muzeum Pienińskiemu w Szczawnicy od 2004 r. pasjonatka historii z etnograficznym wykształceniem, autorka licznych wystaw oraz wielu cennych publikacji poświęconych Szczawnicy

Zofia Zborek – długoletnia nauczycielka muzyki w Rabce i Rdzawce, inicjatorka powstania chóru mieszanego „Adoramus”, kierująca teraz Chórem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rabce-Zdroju

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, które w duchu miłosierdzia chrześcijańskiego prowadzi na terenie powiatu 3 Domy Zgromadzenia: w Lipnicy Wielkiej, Grywałdzie i Tylmanowej, niosąc posługę charytatywną, prowadząc katechizacje, świetlice i schole, pracując w służbie zdrowia

Tadeusz Błażusiak „Taddy” – mimo ogłoszenia w 2016 r. końca kariery - wciąż zawodniczo czynny zdobywca sześciu tytułów Mistrza Świata w SuperEnduro, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii enduro i trialu

Andrzej Jakubiec-Kubosek – znany w Polsce i za granicą muzykant, konferansjer, choreograf, działacz społeczny, cieśla, znawca kultury ludowej; wielokrotnie nagradzany za taniec, śpiew góralski, układy choreograficzne kierownik świetnych zespołów, takich jak: „Skalni”, „Budorze”, zespół im. Klimka Bachledy, a od 20 lat kierownik zespołu „Krzesany” z Cichego.

Góralski Zespół „Krzesany” z Cichego – grupa założona w 1996 r. z inicjatywy prezesa Związku Podhalan, uczestnicząca w wielu regionalnych imprezach i przeglądach, dziś z wieloma wysokimi nagrodami i wyróżnieniami na koncie, w tym z I miejscem w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych zdobytym podczas 43. Festiwalu w Zakopanem

Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej pod batutą kapelmistrza Mariana Sułkowskiego, której historia sięga jeszcze lat rozbiorowych, a odnosiła sukcesy w nowosądeckim przeglądzie „Echo Trombity”, koncertowała m.in. w Częstochowie, Licheniu i na Słowacji.

Życzenia mieszkańcom powiatu składała na koniec cała powiatowa ekipa, wraz z parlamentarzystami, „na scyńście, na zdrowie, na Tyn Nowy Rok” hojnie sypiąc owsem po głowach.

Spotkanie Noworoczne w powiecie

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama