Podhale Region

Poniedziałek, 22 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 22 Paź 2018 8pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Szczawnica stawia na piękne centrum i czyste powietrze

Reklama

Szczawnica stawia na piękne centrum i czyste powietrze

DSC 8623

POWIAT NOWOTARSKI. Mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia oraz znakomite położenie pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim sprawia, że Szczawnica jest jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce. Teraz dzięki środkom pochodzącym z RPO WM na lata 2014-2020 centrum miasta będzie jeszcze piękniejsze – już niedługo czeka je gruntowna rewitalizacja. To nie wszystko.

Z myślą o poprawie jakości powietrza, do końca 2019 roku w mieście i gminie zostaną wymienione stare, nieekologiczne piece. Koszt tych zadań to blisko 9 mln zł, z czego unijne dofinansowanie stanowi ponad 7,2 mln zł.

Umowy gwarantujące przyznanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wicemarszałek Stanisław Sorys przekazał burmistrzowi Szczawnicy Grzegorzowi Niezgodzie.

W ubiegłym roku do Małopolski przybyło prawie 15 mln turystów z kraju i zagranicy. Oprócz Krakowa turyści chętnie odwiedzają mniejsze miejscowości, chociażby ze względu na ich uzdrowiskowe walory. Jedną z nich jest – położona w malowniczym zakątku regionu – Szczawnica. Teraz dzięki prawie 3,7 mln zł dofinansowania z RPO centrum tego miasta przejdzie gruntowną rewitalizację, co pozwoli stworzyć jeszcze bardziej przyjazną przestrzeń do rekreacji, wypoczynku i poprawy zdrowia – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.
I dodaje: - W trosce o poprawę jakości powietrza w całym województwie wymieniamy tysiące starych pieców na nowe i ekologiczne. Dzięki przekazanym dziś umowom uda się wymienić 325 pieców w mieście i gminie. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył prawie 3,6 mln zł.

Centrum Szczawnicy wypięknieje


Położona w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski Szczawnica dzięki środkom unijnym już za niecałe dwa lata (grudzień 2019) zyska jeszcze przyjemniejsze i estetyczne centrum miasta. W ramach projektu, który opiewa na kwotę ponad 5,4 mln zł – z czego środki unijne stanowią prawie 3,7 mln zł – zaplanowano gruntowną rewitalizację uzdrowiskowych części ulic Zdrojowej i Jana Wiktora oraz połączenie promenady nad Grajcarkiem z Parkiem Dolnym. Między tymi dwoma punktami powstaną klimatyczne alejki dla spacerowiczów, charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem wysokości.

Z myślą o turystach przy ulicy Głównej zostanie wybudowany taras widokowy, z którego będzie można podziwiać okoliczny krajobraz. Powstaną tu też schody stanowiące główny trakt pomiędzy ulicą a kolejką na Palenicę, skąd turyści będą mogli dotrzeć na szczyt.
W projekcie zaplanowano również kompleksową modernizację alei spacerowych wokół Parku Dolnego, w połączeniu z ulicą Zdrojową oraz przebudowę Alei Parkowej, która po remoncie będzie funkcjonować jako droga dojazdowa do sąsiednich zabudowań.

Po większości alejek będzie można nie tylko spacerować, ale również – co ucieszy miłośników dwóch kółek – poruszać się na rowerze. Wszystkie ścieżki spacerowo-rekreacyjne będą szerokie, dokładnie oznakowane i oświetlone. Ponadto – co ważne – otoczenie alejek zaprojektowano tak, by podkreślić zabytkowy charakter miejsca oraz dostosować je do historycznej i regionalnej architektury. Nie zabraknie tu też fontann i stylowych ławeczek oraz zielonych skwerów, z licznymi krzewami i rabatami kwiatowymi.

W gminie i mieście Szczawnica bardziej ekologicznie

Poprawa jakości powietrza w całym województwie oraz edukowanie mieszkańców na temat szkodliwości smogu i wspólnej dbałości o ochronę środowiska, to jedno z ważniejszych zadań w działalności samorządu województwa – szczególnie po wejściu w życie przepisów uchwał antysmogowych dla Krakowa i Małopolski.

Już wkrótce również mieszkańcy oraz kuracjusze przybywający tak licznie do Szczawnicy będą mogli odetchnąć tu jeszcze czystszym, górskim powietrzem. Dzięki dwóm przekazanym umowom na terenie miasta i gminy Szczawnica zostaną wymienione stare i nieekologiczne kotły w 325 budynkach. Piece zostaną zastąpione spełniającymi najwyższe normy kotłami na paliwa stałe, gazowe, biomasę oraz pompami ciepła. Działania te wpłyną na zdecydowane zmniejszenie smogu w tej uzdrowiskowej miejscowości i na ograniczenie emisji szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5.

Przypomnijmy, że w sumie w domach całej Małopolski zostanie wymienionych ponad 26,5 tys. nieekologicznych pieców, na co przeznaczono aż 295 mln zł z RPO. Z tej kwoty prawie 3,6 mln zł dotacji unijnej trafi właśnie do miasta i gminy Szczawnica.
W wydarzeniu wziął udział także Stanisław Barnaś - radny Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama