Podhale Region

Wtorek, 17 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Wicemarszałek Kozak po nowotarskim dyżurze: o niskiej emisji, rewitalizacji, wozach strażackich

Reklama

Wicemarszałek Kozak po nowotarskim dyżurze: o niskiej emisji, rewitalizacji, wozach strażackich

kozak18

NOWY TARG. Strażackie potrzeby, problemy rewitalizacji i walki z niską emisją zdominowały dyżur wicemarszałka województwa, Wojciecha Kozaka w Nowym Targu. Do stolicy podhala zaprosił go radny wojewódzki Stanisław Barnaś, towarzysząc również podczas krótkiej konferencji prasowej.

W kontekście wciąż czekającego na decyzję projektu rewitalizacji starego szpitala i jego otoczenia, wicemarszałek zapewnił, że oprócz budowy dróg i obwodnic, będą realizowane programy rewitalizacji. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego przeznaczono na nie 170 milionów euro.

Ponieważ jest mocno zaangażowany w sprawy gospodarki odpadami, a ona wiąże się z niską emisją, wspominał o 140 – 150 tysiącach pieców węglowych w Małopolsce i rozwiązaniach krakowskich, uzasadniając też, dlaczego w naszym województwie „wyśrubowano” warunki dopłat do wymiany źródeł ciepła.

Podhale - nie Kraków...

- W Krakowie wymieniono 70 procent piecówz dopłatą również do zmiany środka energetycznego – od metra kwadratowego używanej przestrzeni – mówił wicemarszałek. - Zdaję sobie sprawę, że nie każdą gminę na to stać. Powiem brutalnie – gminy wiejskiej nie stać na takie dopłaty. Natomiast dopłaty do wymiany kotłów są realizowane. Myślę, że wymienionych jest ok. 30 tysięcy. Poszczególne gminy różnie zareagowały. Nie poszliśmy na półśrodki – piec III, IV klasy – tak, jak to robią Czesi czy Słowacy, bo my, Polacy, Małopolanie, czasem te półśrodki wykorzystujemy do perfekcji... Tam, gdzie można wyjąć ruszt z pieca, spalać stare buty, okładziny – gospodarstwa działałyby dalej jak spalarnia śmieci. Dlatego jest piec V klasy, z określonymi warunkami wsadu.

Po prostu nie może być półśrodków tam, gdzie rak płuc i krtani, według statystyk dla Małopolski, to przyczyna 40 procent zgonów.

Cieszą efekty edukacji w przedszkolach, gdzie każde dziecko wie już, co to jest benzoalfapiren i pył zawieszony; cieszy też, że w składach węgla klienci coraz częściej wymagają paliwa o wartości energetycznej 26 megadżuli, nie więcej niż 0,8 procenta zawartości siarki i nie więcej niż 10 procent pyłu.

Pytajcie o świadectwa jakości paliw

- Ktoś powie: nie ma norm jakości paliw stałych. Ale świadectwa jakości pali powinny być w każdym składzie – przypominał reprezentant województwa. - No i oczywiście od 1 lipca mamy zakaz sprzedaży mułów, miałów, flotokoncentratów. To wprowadziliśmy i na dziś jest lepiej, niemniej jednak do 2023 roku wiele nam brakuje.

Na zmniejszenie smogu powinna też wpłynąć budowa nowych dróg, obwodnic oraz ilość parkingów zaporowych w połączeniu z rozwojem komunikacji zbiorowej i kolei. W trend, który pokazuje krakowska kolej aglomeracyjna wkrótce wpisze się Podhalańska Kolej Regionalna.

Strażackie petycje

Strażacy, którzy przyszli na marszałkowski dyżur, prosili o 4 samochody ciężkie. Ta petycja trochę zdziwiła Wojciecha Kozaka, który przypomniał o zakupie 34 samochodów średnich dla bardzo dobrze już wyekwipowanych i wyszkolonych jednostek OSP oraz o zamiarze nabycia wozów lekkich, które mogłyby służyć do codziennych zadań, także np. transportu pocztów sztandarowych.

- Jako województwo przeznaczyliśmy pieniądze na zakup już nie nowych wozów za 800 tys., ale za 200 tys. – używanych, z Niemiec, bo takie samochody do 10 lat są świetnie wyposażone i dobrze się sprawdzają - informował wicemarszałek. - Za 300 tys. – z partycypacją samorządu - może już być naprawdę „wypasiona fura”.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama