Podhale Region

Piątek, 23 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 23 Mar 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Za zatruwanie środowiska – grzywny po 5 tys. zł. Termomodernizacyjna pula – nie dla miasta…

Reklama

Za zatruwanie środowiska – grzywny po 5 tys. zł. Termomodernizacyjna pula – nie dla miasta…

wyrokimar18

NOWY TARG. Sąd zaczął być surowszy dla sprawców zanieczyszczeń powietrza. Postępowania nie idą szybko, ale kary są już 5-tysięczne. Co ciekawe – miejscy kontrolerzy nie stwierdzili ostatnio przypadków spalania odpadów przez indywidualnych mieszkańców.

- Przyszły do nas trzy wyroki Sądu Rejonowego w Nowym Targu. Dwa dotyczyły spalania odpadów drewnopodobnych – płyt meblowych, sklejek i innych elementów produkcyjnych zanieczyszczonych chemikaliami – mówi podinsp. Bartłomiej Bednarz, z wydziału ochrony środowiska UM Nowego Targu. Trzeci wyrok dotyczył wypuszczana ścieków przemysłowych na powierzchnię gruntu.)

Wobec dwóch sprawców spalania odpadów zostały orzeczone kary grzywny w wysokości 5 tys. zł. Sprawców wylewania ścieków pogarbarskich również było dwóch – działających wspólnie - i wyrok sądu nałożył na każdego z nich taka samą, 5-tysięczną karę. Materiał dowodowy musiał być oczywiście gromadzony tak, by sąd nie odrzucił wniosków.

Zakończone postępowania karne są wynikiem i rutynowych kontroli inspektorów Urzędu, i sygnałów, na które kontrolerzy starają się reagować jak najszybciej. Niestety, potwierdzają one opinię, jaką wygłosił Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Paweł Ciećko, goszcząc niedawno na sesji Rady Miasta – że powietrzu i wodzie w Nowym Targu najbardziej szkodzi drobna i średnia przedsiębiorczość.

W ramach walki z tak doskwierającą nam niską emisją, rząd przeznaczył możliwe do szybkiego pozyskania środki na termomodernizację budynków. Duże było zdziwienie nowotarżan wiedzących o niechlubnym 3 miejscu stolicy Podhala na ogólnopolskiej liście miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, gdy dowiedzieli się, jakich dziesięć miast w Małopolsce będzie miało dostęp do termomodernizacyjnej puli. Nowego Targu wśród nich nie było.

Okazuje się, że dane wzięte do tego programu pochodzą z 2015 r. Wtedy w mieście nie działała jeszcze stacja monitoringu powietrza. Decyzje, które zapadły, są ponoć nieodwołalne. Dziwi tylko, że ich autorzy wzięli za podstawę stan sprzed trzech lat, a nie aktualną sytuację. Szkoda też, że nie zwrócili na to uwagi nasi parlamentarzyści.

Efekty kontroli

Fot. archiwum UM i Anna Szopińska

Komentarze  

Waxek
0 #1 Posly i oslyWaxek 2018-03-08 13:26
Gdzie Posłanka Ekolog z Podhala? Przewodniczaca komisji ochrony środowiska?
Cytować

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Wielkanoc 201 - Starostwo powiatowe

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama