Podhale Region

Piątek, 23 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 23 Mar 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański W końcu będzie czysta woda pitna w Rabie Wyżnej

Reklama

W końcu będzie czysta woda pitna w Rabie Wyżnej

andrzej dziwsz absol1

GMINA RABA WYŻNA. Wiosną ruszy oczekiwana od lat przez mieszkańców modernizacja wodociągu Kisiczne, który zasila w wodę wieś Raba Wyżna. Koszt inwestycji po przetargu wynosi 1,5 mln złotych.

Mieszkańcy Raby Wyżnej od lat borykali się z jakością wody. Wiele razy interweniował Sanepid. Istniejące ujęcie wody Kisiczne, położone co prawda w lesie, było ujęciem powierzchniowym, z tradycyjnymi filtrami i wykonane w tzw. technologii grawitacyjnej. To było przyczyną, że woda czasami była niezdatna do picia. To było bardzo uciążliwe dla mieszkańców. - Ujęcie to jest więc narażone na wody opadowe, które zagrażają czystości ujęcia – wyjaśnia wójt Andrzej Dziwisz.

To dlatego ta gminna inwestycja jest tak bardzo ważna z punktu widzenia społecznego, dotyczy ona bowiem zaopatrzenia mieszkańców w czystą pitną wodę. – Chcemy polepszyć parametry wody z której korzystają nasi mieszkańcy – mówi wójt Andrzej Dziwisz i zapewnia, że modernizacja ujęcia będzie to skok w przyszłość. – Nowe ujęcie będzie oparte na nowoczesnej technologii która zdecydowanie poprawi jakość wody.

To nie koniec korzyści z inwestycji, w tej ramach zostanie bowiem utworzona tzw. rezerwa wody dla mieszkańców. Na czym będzie ona polegać? Otóż powstanie specjalny zbiornik wody pitnej na terenie stacji uzdatnia wody.

Warto przypomnieć, że wodociąg Kosiczne gmina przejęła od Skarbu Państwa jeszcze w 1991 roku. Poprzednio był on własnością tamtejszego tzw. Gospodarstwa Rolnego i po jego upadku gmina stała się jego właścicielem. Niestety ówczesny wodociąg był wykonany w technologii rur azbestowych, były też bardzo duże straty wody w sieci z powodu nieszczelności rur. Tym samym już w 1998 roku był gotowy projekt na budowę. Już początkiem 2000 roku zaczęto niewielkie doraźne remonty, w 2002 roku udało się pozyskać większe środki strukturalne. Niestety po kolejnych kilkunastu latach wodociąg wymaga gruntownego remontu i modernizacji.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Wielkanoc 201 - Starostwo powiatowe

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama