Podhale Region

Piątek, 14 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 13 Gru 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Po latach rusza budowa mostu w Białym Dunajcu (aktualizacja)

Reklama

Po latach rusza budowa mostu w Białym Dunajcu (aktualizacja)

DSC08689

PODHALE. W końcu po 10 latach oczekiwania rusza budowa mostu na potoku Biały Dunajec w Białym Dunajcu. Ponieważ most pozostaje w starym śladzie najpierw powstanie tymczasowa przeprawa tuż obok istniejącego, a pamiętające lata 30 ubiegłego wieku, mostu. W dzisiejszym uroczystym rozpoczęciu budowy uczestniczyli zarówno minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, jak i wojewoda Piotr Ćwik, parlamentarzyści i samorządowcy.

 - Za kilka lat to już będzie tylko historia. Będziemy wspominać, jak trudno było dojechać do Zakopanego – mówił minister Andrzej Adamczyk. Podkreślił, że ta inwestycji jest co prawda niewielka, a skali kraju, ale równocześnie bardzo ważna dla całej Polski. - Z dyrektorem Palasińskim ustaliliśmy, że to miejsce kultowe.

Minister zapewnił, że bowiem i w parlamencie i podczas wizyt w odległych częściach kraju pada pytanie o to kiedy zostanie usunięta przeszkoda w Białym Dunajcu. Upominają się o to i warszawiacy i poznaniacy i mieszkańcy wielu części Polski. Apelują wręcz: Pozwólcie nam wjechać bezpiecznie do Zakopanego. – Teraz realizujemy nie tylko duże przedsięwzięcia, ale i usuwamy te mniejsze przeszkody na drogach, które pozwolą nam się w sposób racjonalny i bezpieczny przemieszczać się szczególnie tu na południu Polski, odrabiamy wieloletnie zaległości – dodał minister, przypominając 10 letnie starania o pozwolenie budowlane. Zapewnił, że już na Boże Narodzenie dojazd do stolicy Tatr będzie ułatwiony.

Mógłbym powiedzieć, że Małopolski Urząd melduje wykonanie zadania – mówił wojewoda Piotr Ćwik i dodał, że dobra współpraca z wykonawcą i historia mostu w wchodzi w finalny etap.

- To dzień radości dla Podhala, bo ten długi okres komunikacyjnej blokady ma szansę się skończyć. Do tej pory mieszkańcy Podhala i turyści przez lata można powiedzieć ćwiczyli się w cierpliwości. Teraz jest szansa, że już na Sylwestra pojedziemy spokojnie i to jest radosna nowina – mówiła poseł Anna Paluch.

Z kolei poseł Edward Siarka podziękował ministrowi, że w końcu rusza oczekiwana społecznie budowa nowego mostu. - Ta sprawa ciągnęła się rzeczywiście od 10 lat. Jak sięgam pamięcią, mieliśmy tu ciągły konflikt i to, że udało się go rozwiązać Panie Ministrze w zgodzie z lokalną społecznością to wielka rzecz.

Głos zabrali także m. in. senator Jan Hamerski, który dziękował ministrowi w imieniu mieszkańców i kierowców, wójt Białego Dunajca Andrzej, Nowak Tomasz Pałasiński z GDDKiA, który zapewnił, że w połowie kwietnia, będzie most tymczasowy i riusza prace związane z rozbiórką starego mostu oraz starosta tatrzański Piotr Bąk i Roman Rogowski przedstawiciel wykonawcy.

Teraz ruszyła już budowa tymczasowej dwupasmowej przeprawy, która będzie zlokalizowana po prawej stronie istniejącego mostu jadąc od Nowego Targu. Ma on służyć kierowcom w czasie, gdy będzie rozbierany stary most i budowany nowy, dokładnie w miejscu istniejącego. Inwestycja na być gotowa zgodnie z planem do czerwca kolejnego roku. Koszt wykonania projektu i budowy nowego mostu to ok. 12 mln zł.

Nowy most ma być o konstrukcji łukowej, bez podpór w nurcie rzeki. Będą na nim obustronne chodniki o długości ok. 58 m. Przebudowane będą tez dojazdy oraz kolidująca z inwestycją sieć istniejącej infrastruktury, czyli urządzenia teletechniczne, energetyczne, sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna, sieć gazowa oraz urządzenia melioracyjne i hydrologiczne. Powstaną również mury oporowe na dojazdach od strony Nowego Targu. Ich zadaniem będzie zabezpieczenie korpusu drogi budowa, odwodnienia terenu, kanalizacji deszczowej i tzw. podczyszczającej. Zostanie wykonane nowe oświetlenie, a most będzie zabezpieczony przed korozją.

Warto przypomnieć, że wojewoda zgodę na realizację mostu wydał 28 lutego z rygorem natychmiastowej wykonalności. 5 marca plac budowy był przekazany wykonawcy, rozpoczęto prace porządkowe terenu.

 Tutaj zdjęcia

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama