Podhale Region

Niedziela, 21 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 21 Paź 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Uczcili 13 rocznicę odejścia Św Jana Pawła II w Jabłonce

Reklama

Uczcili 13 rocznicę odejścia Św Jana Pawła II w Jabłonce

JPII jablonka

JABŁONKA. Mieszkańcy Orawy spotkali się w poniedziałek 2 kwietnia dokładnie o godzinie 21.37 przed pomnikiem Świętego Jana Pawła II Pielgrzyma , aby uroczyście uczcić trzynastą rocznicę śmierci polskiego Papieża i świętego.

Czuwanie modlitewne prowadził ksiądz proboszcz Kazimierz Czepiel. W swej krótkiej homilii nawiązał do osobistych wspomnień ze spotkań w swym życiu, już jako kapłana z kardynałem Karolem Wojtyłą. Zaśpiewała też schola parafialna „Promyki radości” działająca przy parafii p. w. Przemienienia Pańskiego prowadzona przez siostrę Monikę. Zabrzmiała też ulubiona pieśń Jana Pawła II „Barka”.

Pod pomnikiem wieńce złożyli wójtowie wójt gminy Jabłonki Antoni Karlak oraz wójt Lipnicy Wielkiej - Bogusław Jazowski. A na zakończenie ksiądz dziekan Dekanatu Orawskiego podziękował wszystkim zgromadzonym za liczne przybycie na modlitwę. Podkreślił, że było to świadectwo wiary i pamięci o Świętym Janie Pawle II.

Warto przypomnieć , że Pomnik św. Jana Pawła II jest niesamowicie położony, wysoko na wzgórzu obok kościoła i to stąd rozciąga się widok na Orawę, Babią Górę i Tatry. Umieszczony jest na nim napis (...) by nas Orawian prowadził w wierze naszych ojców, abyśmy strzegli tego dziedzictwa, które stanowi o naszej, orawskiej tożsamości.

Natomiast o jego budowie zdecydowano jeszcze w 2015 roku. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada gminy. To wtedy zdecydowano, że pomnik stanie na 8 arowej działce tuż naprzeciwko górnego kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. To także wówczas zdecydowano, że zostanie odsłonięty 14 lipca 2016 roku. – Pomnik ten jest wyrazem pamięci i ogromnego szacunku, jakim cieszy się wśród mieszkańców Orawy osoba Papieża Jana Pawła II – jednego z największych Polaków w dziejach naszej Ojczyzny. Będzie on też świadectwem wiary mieszkańców Orawy – wyjaśniał wówczas wójt Antoni Karlak.

Pomnik uroczyście odsłonięto w obecności ks. kard. Stanisława Dziwisza, ówczesnego metropolity krakowskiego i ks. bpa Jana Szkodonia, rodem Orawiaka, a także wyjątkowego gościa, jakim był Arturo Mari, osobisty fotograf polskiego Papieża oraz w asyście delegacji z miast i gmin partnerskich oraz samorządów Podhala, Spisza i Orawy i Orawiaków.

Warto też przypomnieć, ze w uzasadnieniu uchwały rady gminy podkreślono, że Jabłonka jest najstarszą miejscowością Orawy i jej stolicą. Osadzenie tu wsi na prawie wołoskich przed ok. 450 laty dało początek kolonizacji doliny Czarnej Orawy wraz z przyległymi potokami i równocześnie rozszerzyło jurysdykcję komitetu orawskiego po masyw Babiej Góry i dział Podhalańsko - Orawski.

Jabłonka to najstarsza miejscowość polskiej Orawy, regionu, który w swoich trudnych dziejach wyróżniał się przywiązaniem do wiary ojców, do chrześcijańskich wartości, umiłowaniem tradycji, obyczajów mocno zakorzenionych w tym dziedzictwie. Orawa to kraina pogranicza, która łączy, uczy tolerancji i otwarcia na współpracę. Te idee mocno wpisują się w przesłanie głoszone przez papieża Jana Pawła II. Jego słowa przez cały pontyfikat nas umacniały, formowały, budziły nadzieję. Do dziś są swoistym drogowskazem moralnym dla nas i przyszłych pokoleń. Papież Jana Paweł II zawsze przypominał nam o chrześcijańskich korzeniach oraz o bogatym dziedzictwie kultury, które są mocno osadzone w religii – zapewnili w 2015 roku inicjatorzy budowy pomnika wójt Antoni Karlak, sołtys wsi Eugeniusz Andrusiak i przewodniczący rady sołeckiej – Józef Łysiak. Podkreślili też, że pomnik będzie podkreślał przywiązanie Orawy do chrześcijańskich wartości, dziedzictwa i umiłowania kultury ojców.

- Słowa papieża Jana Pawła II „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” oraz „Niech zapanuje duch miłosierdzia, bratniej solidarności, zgody i współpracy oraz autentycznej troski o dobro naszej Ojczyzny” zawierają głębokie przesłanie religijne, moralne i obywatelskie, jednoczą ludzi pogranicza wokół wyższych wartości.”

fot. Marcin Pieróg Tutaj zdjęcia.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama