Podhale Region

Poniedziałek, 22 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 21 Paź 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Mnóstwo jagniąt nie wyjechało do Włoch. Stada – zagrożone likwidacją

Reklama

Mnóstwo jagniąt nie wyjechało do Włoch. Stada – zagrożone likwidacją

jagkwiet181
jagkwiet182

PODHALE. Z ok. 50-ciu tys. jagniąt, które przyszły na świat tej zimy w podhalańskich stadach, do Włoch wyjechało przed świętami zaledwie 6.600 sztuk. Przyczyn tej sytuacji jest kilka. Nie zwiastuje ona jednak, że na krajowym rynku pojawi się więcej jagnięciny i że będzie ona tańsza. Poświąteczne transporty są jeszcze w trakcie negocjacji.

Eksport jagniąt z Podhala do Włoch organizował jedynie Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz z siedzibą w Nowym Targu. Oprócz tego – jednak w niewielkim zakresie – prowadzony był skup dla potrzeb restauracji. W normalnych latach do włoskich ubojni wyjeżdżało od nas kilkanaście tysięcy sztuk jagnięcego żywca. Pozostanie aż takiej ilości jagniąt w regionie niektórych napawa nadzieją, że więcej zdrowego, młodego mięsa trafi na krajowy rynek. Tego efektu jednak nie widać. Ma to swoje przyczyny.

- Jagnięcina jest dosyć droga – w handlu. Bo gdyby wprowadzono ją – tak, jak inne produkty - do sprzedaży bezpośredniej, ludzie chętnie by kupowali i przyzwyczaili się do jej spożywania – mówi Jan Janczy, dyrektor biura Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu.

Ubój gospodarczy - wkrótce legalny

Na dostępność jagnięcego mięsa źle wpływa również niedopuszczenie uboju gospodarczego. Najbliższa koncesjonowana ubojnia działa w Lesku, czyli 220 km od Nowego Targu i do kosztów usługi trzeba by doliczyć również koszty transportu. Wtedy kilo jagnięciny w handlu powinno kosztować ok. 50 – 60 zł. Ale zalegalizowanie uboju gospodarczego jest bliskie.

Nowa ustawa, która czeka na podpis prezydenta, sankcjonuje już ubijanie przez rolnika zwierząt w gospodarstwie na własne potrzeby. Oczywiście rolnicy będą przeszkalani przez powiatowego lekarza weterynarii.

- Dobrze byłoby, gdyby jeszcze rolnik – ubijając zwierzęta w odpowiednich warunkach – mógł je zbywać w sprzedaży bezpośredniej - dodaje dyrektor Janczy.

Za małe jagnięta

Tym sposobem górska jagnięcina – wzorem Włoch - mogłaby trafić do restauracji i do smakoszy w całej Polsce. Włosi – na stół wielkanocny - preferują jagnięta małe, a tego roku wyjątkowo wczesny termin świąt sprzyjał ich gustom, bo meczący przychówek nie zdążył jeszcze nabrać wagi.

 - Nasze jagnięta w tych niskich wagach nie mogą być sprzedawane na inne rynki, ponieważ Niemcy, Francuzi potrzebują jagniąt cięższych – ok. 30-kilogramowych - wyjaśnia dyrektor.

Regionalny Związek rozmawia jeszcze z zagranicznymi kontrahentami o poświątecznych skupach, ale szansę na zbycie mają sztuki ważące ponad 15 kilo.

Wynika z tego, że wszystkie małe jagnięta zostaną na lokalnym rynku i prawdopodobnie do jesieni będą zagospodarowane.

Skutki akcji "zielonych"

Przy ubiegłorocznym eksporcie do Włoch mocno nagłośniony był graniczny incydent w Chyżnem, gdzie TIR z jagniętami został na cztery godziny zablokowany przez obrońców praw zwierząt, mimo, iż inspekcja weterynaryjna nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości.

 - Skutki są takie, że Włosi się wycofali ze skupu jagniąt - mówi dyrektor Janczy . Największa włoska firma, która od ’85 roku prowadziła tutaj skupy, zupełnie się wycofała. Został na rynku jeden odbiorca włoski, który posiada ubojnię na Słowacji i tą drogą szedł eksport. Ale w tej ubojni nie można przerobić tyle, ile na miejscu, w ubojniach włoskich. Dalej idący skutek – co już zapowiadają hodowcy – to likwidacja stad.

Dalsza konsekwencja likwidacji stad to już zarastanie górskich polan i terenów łąkowych, a przywracanie pierwotnego stanu byłoby długie i kosztowne. Z taką sytuacją borykał się już wcześniej rząd francuski.

Juhasów - ani na lekarstwo...

Narastającym z roku na rok problemem naszego rodzimego owczarstwa jest też – mimo godziwych wynagrodzeń i popytu na owcze sery – dotkliwy brak juhasów. Urząd Marszałkowski stara się temu zaradzić np. poprzez kursy bacowskie, ale efekt jest mizerny. Kursy ukończyło ok. 100 młodych ludzi, tymczasem dwóch baców już rezygnuje z wyjścia na hale, nie mając pomocników. Zdaniem dyrektora Janczego, pieniędzmi przeznaczanymi teraz na kursy lepiej motywować hodowców do utrzymania i zwiększenia pogłowia stad, a młodych związanych z hodowlą – żeby nie uciekali za granicę. Najlepiej służyłyby temu dopłaty bezpośrednie do owiec-matek.

 - Może nie jest to popularne, ale ciągle uważam, że bacom dzisiaj nie trzeba pomagać - twierdzi dyrektor. - Trzeba pomagać hodowcom. Bo bacowie mogą zostać bez owiec. I apeluję do władz wojewódzkich – jeśli będą tworzyć programy i wydawać środki - to w tym celu, żeby hodowla została na Podhalu.

Oscypki i podróbki

Jedyne optymistyczne zjawisko to nieustający popyt na owcze sery. Jednak odróżnić trzeba certyfikowany produkt od masy podróbek niegodnych miana oscypka, a sprzedawanych całą zimę, kiedy owczego mleka nie ma. Uprawnione państwowe służby na razie nie wykorzystują swoich kompetencji, by bronić nabywców przed oszustwem i poprawić opłacalność utrzymywania bacówek.

Ale przed nami sezon, kiedy dobre owcze produkty będą dostępne. Jeśli w cieplejszym powietrzu wypuści się pierwsza trawa, stada ruszą na wypas nawet przed św. Wojciechem.

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama