Podhale Region

Wtorek, 13 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 12 Lis 2018 11pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Na oczyszczalni rośnie nowa stacja zlewcza (bez fetoru)

Reklama

Na oczyszczalni rośnie nowa stacja zlewcza (bez fetoru)

zlewniakw18

NOWY TARG. Inwestycją, która rozpoczyna tegoroczne realizacje Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, jest budowa stacji zlewczej tuż przy bramie wjazdowej do oczyszczalni ścieków. Prace już biegną. Stary punkt przyjmowania ścieków dowożonych nie spełniał wymogów, a budowy nowego obiektu, od momentu swojego powstania, domagała się spółka Nowa Targowica.

Nowotarska oczyszczalnia przyjmuje ścieki dowożone i z nieskanalizowanych rejonów miasta, i z sąsiednich miejscowości. Ich udział w całym strumieniu przerabianych biologicznie ścieków jest 4-procentowy, czyli duży.

Nowa stacja zlewcza to inwestycja oczekiwana i planowana już dawno, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczalni można było czuć uciążliwość starego punktu odbioru.

- Nowa, zhermetyzowana stacja zlewcza, nie będzie już powodować tych uciążliwości, a jej zautomatyzowanie umożliwi wydłużenie czasu odbioru ścieków – zapewnia dr Dariusz Latawiec, prezes MZWiK. - Przepustowość też będzie większa niż dotychczas. Dowożący nieczystości będą mogli oddawać je również popołudniami i w porach wieczornych, co dotąd nie było możliwe ze względu na konieczność ręcznej obsługi.

W tej chwili, ze względu na jarmarkowe dni i dokuczliwość fetoru, ścieków nie można dostarczać w czwartki i w soboty. Po uruchomieniu nowej stacji zniknie zapachowy problem, znikną też czasowe ograniczenia.

Nowa stacja będzie jednak, niestety, droga. Jej koszt przekroczy milion zł, ale są to wydatki, które trzeba ponieść, żeby usprawnić odbiór ścieków i ochronić środowisko przed spuszczaniem ich do wód. MZWiK stara się w każdym razie o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na ten cel.

Stacja zmieści się w niewielkim budynku i będzie sprzężona z pompownią oraz zbiornikiem wyrównawczym, co umożliwi dozowanie ścieków o większym stężeniu, polepszając pracę oczyszczalni.

Sam obiekt zatem nie będzie duży, ale przy okazji trzeba wykonać wiele robót związanych z drogami dojazdowymi, pompownią, zbiornikiem retencyjnym. Lokalizacja stacji przy wjeździe do oczyszczalni jest dużym ułatwieniem dla dostawców nieczystości, który nie będą musieli krążyć po jej terenie. Nowa stacja zlewcza ma być gotowa w lipcu.

4-procentowy udział ścieków dowożonych w całym strumieniu oczyszczanych ścieków jest dość spory, ale i tak o wiele za mały, biorąc pod uwagę ilość ścieków powstających na nieskanalizowanych obszarach.
Już w ubiegłym roku MZWiK zaplanował remonty wielu odcinków sieci wodociągowej – ogłoszenia o tym będą się pojawiały sukcesywnie. Będą też budowane nowe odcinki.

- Niebawem będą ogłaszane nowe postępowania przetargowe i mam nadzieję, że wykonawców wyłonimy tak, aby latem weszli już w teren. Rozpoczniemy prace na Marfianej Górze, na Zadziale, i myślę, że też na Willowej – mówi prezes MZWiK-u.

Wszystko to inwestycje oczekiwane przez mieszkańców, poprawiające też stan środowiska i ekonomikę gospodarki wodno-ściekowej w mieście, choć nie skutkujące jeszcze obniżką cen usług Zakładu.

Budowa się zaczęła

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama