Podhale Region

Poniedziałek, 22 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 22 Paź 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Międzynarodowe służby wobec grozy terroryzmu. Podhalańskie Forum Proobronności (aktualizacja, galeria)

Reklama

Międzynarodowe służby wobec grozy terroryzmu. Podhalańskie Forum Proobronności (aktualizacja, galeria)

wojskoakad18

NOWY TARG. Przedstawicieli międzynarodowych służb mundurowych wysokiej rangi – z Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, nawet z Cypru - zgromadziło Podhalańskie Forum Proobronności. Z polskiej strony uczestnikami byli reprezentanci policji, straży pożarnej i Straży Granicznej szczebla wojewódzkiego i powiatowego.

Sympozjum pod hasłem „Terroryzm – zagrożeniem XXI wieku”, z kilkupunktowym programem prelekcji, ściągnęło także kadetów z Krakowa, Chrzanowa, Trzebini. W sali obrad Urzędu Miasta organizowała je Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku, posiadająca Wydział Zamiejscowy w nowotarskim II Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Jadwigi Królowej.

Forum Odbyło się pod honorowym patronatem burmistrza Grzegorza Watychy, a razem z nim gości witał pełnomocnik rektora Kujawskiej Szkoły Wyższej, jednocześnie dziekan Wydziału Zamiejscowego w Nowym Targu, dr Henryk Stępień. Sala obrad nie mogła pomieścić ok. 250-osobowego tłumu uczestników i dojeżdżających grup kadetów z różnych miejscowości. Na tle uczniów klas mundurowych polskich liceów wyróżniali się kadeci rosyjskiej marynarki wojennej.

Tematyka prelekcji skupiała się przede wszystkim na zagrożeniu terroryzmem, również cyberterroryzmem i wojną w cyberprzestrzeni. Krótkie wykłady głoszone były głównie z językach rosyjskim i angielskim. Z ustalonego wcześniej grona wykładowców nie dojechała tylko prof. Jadwiga Stawnicka, autorka ponad 170 publikacji, bardzo aktywnie współpracująca ze służbami mundurowymi, zwłaszcza z policją, która miała głosić wykład inauguracyjny. Inne prelekcje były poświęcone np. zagrożeniu terroryzmem w Petersburgu; pamiętnej tragedii w Biesłanie (Północna Osetia), gdzie w efekcie ataku terrorystów czeczeńskich na szkołę zginęło prawie 350 osób i o dialogu miedzy państwami jako elemencie walki z globalnym terroryzmem. Duże zainteresowanie wzbudził wykład prof. Piotra Gawliczka o istocie cyberbezpieczeństwa.

Prócz kadetów z klas mundurowych szkół w kilku miejscowościach i prelegentów, uczestnikami Forum i sympozjum byli konsul generalny Federacji Rosyjskiej z Krakowa – Aleksander Minin i doradca ambasadora Federacji Rosyjskiej w Warszawie – Aleksiej Tomiczow; przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, komendanci Straży Granicznej z Zakopanego i Wojskowej Komendy Uzupełnień z Nowego Targu; reprezentanci komend policji w stolicy Podhala i w stolicy Tatr, szefowie obrony cywilnej, dyrektorzy szkół średnich, studenci Kujawskiej Szkoły Wyższej. Dość liczną grupę stanowili szefowie i eksperci laboratoriów kryminalistycznych. W gronie zagranicznych gości status honorowego miała Anna Zacharian z Cypru.

Nowotarski Wydział Zamiejscowy Kujawskiej Szkoły Wyższej z Włocławka szczyci się 40 absolwentami kierunku „bezpieczeństwo narodowe”. Dochował się też magistrów. Ponieważ Podhalańska Państwowa Wyższa od nowego roku akademickiego rusza z tym samym kierunkiem kształcenia, konkurencyjność uczelni jest nieuchronna. Podhalańskie Forum Proobronności organizowane w Nowym Targu miało też pokazać, jakie zaplecze mundurowe, naukowe i dydaktyczne oraz jakie kontakty stoją za Szkołą Wyższą z Włocławka. Ten cel z pewnością został osiągnięty. Takiego mundurowego zlotu w mieście jeszcze nie było.     

Podhalańskie Forum Proobronności

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama