Podhale Region

Poniedziałek, 22 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 22 Paź 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Most w Białym Dunajcu - rozbiórka starego, ruch tymczasowym (aktualizacja)

Reklama

Most w Białym Dunajcu - rozbiórka starego, ruch tymczasowym (aktualizacja)

DSC08706

POWIAT TATRZAŃSKI. Dzisiaj 7 maja w południe ruch zacznie się odbywać mostem tymczasowym w Białym Dunajcu. Stary w mocno nadwyrężonym stanie most będzie rozbierany.

- Dziś około godz.12. zostanie przełożony ruch pojazdów ze starego mostu na most tymczasowy, na dk 47, w Białym Dunajcu. Przełożenie ruchu związane jest z budową nowego mostu, który powstanie w miejscu starego, wysłużonego obiektu, którego stan techniczny jest już bardzo zły. Burzenie tego mostu według opinii inżynierów potrwa dwa tygodnie – informuje Iwona Mikrut, rzecznik prasowy GDDKiA oddział w Krakowie.

Ruch od dziś będzie się odbywać mostem tymczasowym do czasu wybudowania i udostępnienia dla ruchu nowego mostu. Ma to nastąpić pod koniec grudnia 2018 r. Nowy most powstanie w miejscu poprzedniego.

- Po przełożeniu ruchu na most tymczasowy rozpoczęły się prace przygotowawcze do rozbiórki starego mostu, która ma potrwać dwa tygodnie. W tym czasie ruch będzie się odbywał po moście tymczasowym w dwóch kierunkach. Po wyburzeniu rozpoczną się prace przy budowie dojazdów od strony Zakopanego i wówczas wprowadzony zostanie ruch wahadłowy na moście. Na inne rozwiązanie nie pozwalają warunki terenowe.

Nowy most będzie miał konstrukcję łukową, bez podpór w nurcie rzeki, obustronne chodniki, długość ok. 58 metrów i szerokość 18 metrów. Przebudowane zostaną dojazdy po obydwu stronach obiektu oraz kolidujące z inwestycją sieci istniejącej infrastruktury pod i nadziemnej czyli : urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna, sieci gazowe, urządzenia melioracyjne i hydrologiczne. Powstaną mury oporowe na dojazdach od strony Krakowa, by zabezpieczyć korpus drogi, system odwodnienia terenu, kanalizacja deszczowa oraz urządzenia podczyszczające, a nowy most zostanie zabezpieczony przed korozją. Powstanie także nowe oświetlenie drogowe. Koszt wykonania projektu i wybudowania nowego mostu wyniesie ok. 12 mln zł.

Rzeczniczka przypomina, że 13 kwietnia 2016 r. została podpisana umowa przez GDDKiA Oddział w Krakowie z Przedsiębiorstwem Inżynieryjnym IMB-Podbeskidzie ze Skoczowa na zaprojektowanie nowego mostu. Wcześniej uzyskano wszystkie niezbędne opinie, uzgodnienia, pozwolenia, decyzje administracyjne, w tym decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wraz z budową mostu.

- Wykonawca był przygotowany do rozpoczęcia prac, jak tylko wydana zostanie decyzja ZRID. Wojewoda Małopolski wydał zgodę na realizację mostu w miejscowości Biały Dunajec, na potoku Biały Dunajec, w ciągu drogi krajowej nr 47, z rygorem natychmiastowej wykonalności 28 lutego 2018 r.

Stary most w Białym Dunajcu, który powstał w latach 30-tych ub. stulecia nie nadawał się do remontu ze względu na zły stan techniczny, stąd decyzja o budowie nowego obiektu. - Procedury związane z projektowaniem nowego mostu oraz uzyskiwaniem decyzji koniecznych do jego wybudowania rozpoczęły się w 2008 r. Na każdym etapie procedur były jednak protesty kierowane do różnych instytucji przez jedną rodzinę i Stowarzyszenie Federacja Obrony Podhala. 26 czerwca 2013 r. został wprowadzony na moście ruch wahadłowy z powodu bardzo złego stanu technicznego i zaleceniami opinii eksperckiej. Most był zabezpieczany, ale pomimo tego degradacja i korozja betonu cały czas postępowały. Stan obiektu był ciągle monitorowany. W poniedziałek 7 maja 2018 r. ostatni pojazd przejechał starym mostem.

Tutaj pisaliśmy, gdy po latach ruszyła budowa mostu tymczasowego.

A tutaj pisaliśmy o pracach przy budowie nowej przeprawy.

Komentarze  

Emil
0 #1 Most 30 lat XX w.Emil 2018-05-12 00:16
Wynika z tego tekstu, że nie został w porę wpisany do rejestru zabytków.
Cytować

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama