Podhale Region

Środa, 19 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 19 Gru 2018 9am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Szpital rozwija bazę i dba o pacjenta

Reklama

Szpital rozwija bazę i dba o pacjenta

3wierzba wynik

Tekst sponsorowany. POWIAT NOWOTARSKI. Ponad 30 mln złotych z unijnych funduszy udało się pozyskać Podhalańskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Jana Pawła II w Nowym Targu na rehabilitację, rozwój kardiologii, badania kolonoskopowe oraz termoizolację budynku.

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu już od dawna wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pacjentów z całego powiatu nowotarskiego. To dlatego dyrekcja uruchomiła jesienią nowoczesny i znacznie większy oddział kardiologiczny. Powstał on w miejsce oddziału internistyczno – kardiologicznego. Funkcjonuje on doskonale, pracują w nim wysokiej klasy specjaliści, jest bardzo dobrze wyposażony w nowoczesny sprzęt. Liczy on docelowo 48 łóżek. Ma też własne pracownie, takie jak: echa serca, prób wysiłkowych, elektrofizjologii i hemodynamiki, częścią tego oddziału jest intensywny nadzór kardiologiczny tzw. OINK na 8 łóżek. Warto też przypomnieć, że znacznie powiększa się oddział pediatryczny. Ta inwestycja ma być zrealizowana do końca 2018 roku.

Dyrektor szpitala Marek Wierzba jednak wciąż zdobywa kolejne środki, które mają polepszyć ofertę tej placówki medycznej skierowaną do pacjentów. Właśnie teraz przygotowuje się do podpisania umowy na czteroletni projekt dotyczący rehabilitacji ruchowej dla mieszkańców powiatu nowotarskiego. Projekt pn. „Profilaktyka i rehabilitacja osób z dysfunkcjami narządu ruchu utrudniającymi wykonywanie pracy zawodowej zamieszkałych na terenie powiatu nowotarskiego w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu” polega na objęciu działaniami RPZ w nowotarskim szpitalu 525 osób z dysfunkcjami narządu ruchu utrudniającymi wykonywanie pracy zawodowej z terenu Nowotarszczyzny. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać jednak nie tylko z porad lekarskich, fizjoterapeutycznych, ale także z tzw. „usprawniania” pod nadzorem doskonałego zespołu rehabilitacyjnego oraz z działań edukacyjnych i prozdrowotnych.

Kto może skorzystać z tego projektu? Otóż grupą docelową są osoby w wieku aktywności zawodowej, zamieszkałe na ternie powiatu nowotarskiego. Szczególnie te w wieku od 40-59 lat i osoby pracujące. Udział w projekcie przez te osoby będzie możliwy oczywiście po pozytywnej kwalifikacji w ramach postępowania rekrutacyjnego.

O co chodzi w tym projekcie? Otóż jego celem jest przedłużenie aktywności zawodowej, dzięki przywróceniu uczestnikom projektu pełnej lub maksymalnie możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej. To dzięki programowi ma się zwiększyć liczba osób, które pozostaną czynne zawodowo.

Natomiast głównym zadaniem projektu jest udzielenie im świadczeń rehabilitacyjnych, oczywiście zgodnie ze wskazaniami chorobowymi i zespołu rehabilitacyjnego, a także przeprowadzenie ich edukacji.

Warto podkreślić, że w projekcie zadbano i o zwiększenia dostępności świadczeń rehabilitacyjnych. Zaplanowano więc zwrot kosztów dojazdu na badania, a także i na prelekcje w trakcie programu edukacyjnego.

To już kolejny projekt, do którego realizacji przygotowuje się Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Od roku prowadzi on bowiem inny projekt profilaktyczny dotyczący badań kolonoskopowych pn. "Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego". Realizowany jest on w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Adresowany jest on do osób aż do 65 roku życia, a także nawet już od 25 roku w przypadku osób obciążanych rodzinnie rakiem jelita grubego.

Warto też przypomnieć, że nowotarski Szpital, najstarszy na Podhalu, przed czterema laty obchodził swoje 100- lecie istnienia. Choć jest on już od dawna zlokalizowany w nowym budynku to i tak liczy już kilkadziesiąt lat. Budowa tzw. nowego” szpitala ruszyła bowiem jeszcze w latach 70. XX wieku. To dlatego wymaga już kompleksowej modernizacji.
I w tym przypadku udało się na nią pozyskać dyrektorowi szpitala Markowi Wierzbie unijne fundusze w ramach programu pn.„Kompleksowa termomodernizacja Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu z wykorzystaniem technologii OZE, Oś. Priorytetowa 4 Regionalna polityka energetyczna, Działanie 4.3 Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym, Poddziałanie 4.3.2 Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej.”

Celem tegoż projektu jest z kolei kompleksowa termomodernizacja szpitala. Obejmuje ona wymianę okien i drzwi, ocieplenie ścian zewnętrznych, a także stropów. W jej ramach zostanie również zbudowana instalacja fotowoltaiczna oraz usprawniona instalacja wentylacyjno-klimatyzacyjna. Będzie też tzw. opomiarowanie chłodu i ciepłej wody. Wszystko jest robione po to, aby pacjenci nie tylko uzyskiwali w tym strategicznym dla Podhala szpitala pomoc, ale i czuli się w nim komfortowo.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama